thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:"Boğaz Geçişi Adeta Lüks Tüketim Haline Getirilmiştir"

Tarih: 18-05-2019 11:23:59 + -


GESTAŞ Genel Müdürlüğünce Boğaz Geçiş ücretlerinde yapılan Yüzde 24,7'lik zam vatandaşların tepkisini çekerken; İl Genel Meclisi CHP Grubu adına zamma tepki gösterildi. CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; " GESTAŞ'ın doğru yönetilmemesinden ve faaliyet amaçlarının sorumluluğunu almamasından kaynaklanan külfet işe gidip gelen hemşerilerimizin, öğrencilerimizin üstüne yüklenmiştir" dedi.Çanakkale Boğaz hattında tekel olan ve nasıl zarar ettiği halen kamuoyuna bir türlü açıklanmayan GESTAŞ'ın deniz seferlerine yaptığı yüzde 24,7'lik zam tepkileri de beraberinde getirdi. İl Genel Meclisinde çoğunluğun CHP'ye geçmesine rağmen Vali Orhan Tavı tarafından İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren'in GESTAŞ Yönetimine alınmaması sonrasında GESTAŞ'ın hesaplarının inceleneceği sözünü kamuoyuna veren CHP İl Genel Meclis grubu son yapılan zamma da büyük tepki gösterdi.

 

"UCUZ VE KALİTELİ HİZMETLE ÇANAKKALE'NİN YÜZÜNÜ AĞIRTMASI GEREKMEKTEDİR"

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan yaptığı açıklamada; "Gemi kazaları, iş güvenliği zaafları, pahalı ulaşım hizmetine rağmen “zarar” kaydeden GESTAŞ A.Ş. feribot geçiş ücretlerine %25 ile %30 aralığında fahiş zam uygulamıştır. Payının %99,87’si İl Özel İdaresine ait olmasıyla, TTK hükümlerine göre bir özel şirket olan GESTAŞ A.Ş. Çanakkale halkına aittir. Çanakkale halkına ait olan, gelirini 7’den 70’e tüm Çanakkale halkından sağlayan GESTAŞ’ın Çanakkale’ye yakışır ve tüm Türkiye’ye örnek teşkil eder şekilde doğru yönetilmesi, nitelikli ve ucuz hizmet geliştirmesi, işletme kalitesiyle Çanakkale’nin ve hepimizin yüzünü ağartması gerekmektedir" dedi.

 

"TÜRKİYE DAHİL AVRUPA'NIN EN PAHALI ULAŞIMINI GERÇEKLEŞTİRİYOR!"

Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın da en pahalı deniz ulaşımını GESTAŞ'ın gerçekleştirdiğine dikkat çeken Pehlivan; "Oysa ki, Avrupa’nın en pahalı ulaşımını uygulayan, sosyal etkinlik ve sponsorluk adı altındaki faaliyetleri kuruluş amacı olan ulaşım hizmetinin önünde tutan, en ucuz ve nitelikli ulaşım hizmetini vermek için çalışması gerekirken kaynaklarını başkaca sahalarda kullanmayı tercih eden, uğradığı zararın külfetini de Çanakkale halkının omuzlarına yükleyen bir işletme haline getirilmiştir" dedi.

 

"ZARARIN KÜLFETİNİ ÇANAKKALE HALKININ OMUZLARINA YÜKLEYEN BİR İŞLETME.."

Uzunca bir süreden beri zarar ettirilen GESTAŞ'ın zararını karşılama yükünün Çanakkale halkının üzerine yıkıldığını belirten Pehilvan; "GESTAŞ'ın doğru yönetilmemesinden ve faaliyet amaçlarının sorumluluğunu almamasından kaynaklanan külfet işe gidip gelen hemşerilerimizin üstüne yüklenmiştir. Öğrencinin üzerine yüklenmiştir. Her ne kadar öğrenci kartı ücretlerine zam yapılmadığı açıklansa da, büyük-küçük motorlu taşıtların üzerine bırakılan zamlar nedeniyle öğrencilerin sıklıkla kullandığı ticari toplu taşıma araçları gibi ulaşım hizmetlerine yüklenen bu yeni maliyet kalemi öğrencileri de doğrudan etkileyecektir. Yapılan zamlar, ailesini ve yakınlarını ziyaret eden, bayram ziyaretinde bulunacak olan, işine, okuluna giden Çanakkale halkına ve Çanakkale'mize iş ve turistik amaçlarla gelerek şehrimize katkıda bulunacak olan misafirlerimizin üzerine yüklenmiştir" dedi.

 

"BOĞAZ GEÇİŞİ ADETA LÜKS TÜKETİM HALİNE GETİRİLMİŞTİR"

CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan açıklamasının devamında İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren'in GESTAŞ Yönetimine alınmamasını da hatırlatarak; "Ücret ve işletme politikaları şirketin kendi organlarının tasarruf alanında bulunmaktadır. Ancak; ulaşım hizmeti özel veya kamu sektörü tarafından sağlanmakta oluşu fark etmeksizin kamu hizmeti vasfındadır. Uygulanan zamlarla adeta bir lüks tüketim haline getirilmiştir. Nitelikli, ucuz ve kolay ulaşım bir haktır. Hisse çoğunluğu İl Özel İdaresinde bulunmasına rağmen, İdarenin karar organı olan İl Genel Meclisinde çoğunluk partisi olan Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis Başkanına yönetim kurulunda yer verilmemiş olsa dahi, Çanakkale halkının hakkını hukukunu savunmamızı engelleyecek hiçbir güç ve yetki bulunmamaktadır" dedi.

 

"ZAM DERHAL GERİ ALINSIN.. AKSİ HALDE.."

GESTAŞ tarafından uygulamaya konulan zamların bir an önce geri alınmasını talep ettiklerini belirten Pehlivan; "Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Grubu olarak; GESTAŞ A.Ş.’nin fahiş zammı derhal geri alarak, ulaşım ücretlerini halkın kolay ve elverişli olarak kullanabileceği sınırlara çekilmesini talep ediyoruz. Aksi halde yapılan uygulamaya yönelik her türlü yasal ve toplumsal mücadeleyi sürdüreceğimizi bildiriyoruz. Değerli öğrencilerimize, memura, çalışana, gencimize, emeklimize, Çanakkaleli hemşerilerimize ve Çanakkale'mize yolu düşen turist konuklarımıza sözümüzdür ki; GESTAŞ’ın fahiş ücret uygulamaları ile Çanakkale halkını kendi sponsorluklarına sponsor etmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verdi.
Bu haber 4533 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI