thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:El Sıkmak Uygarlıktır!

Tarih: 19-02-2018 07:39:33 Güncelleme: 19-02-2018 07:51:33 + -


Basında çıkan haberler Çanakkale’de Toplumsal Barışı tehdit ediyor… İki siyasetçinin el sıkışmasını Çanakkale’nin en büyük sorunu yaptılar.


El Sıkmak Uygarlıktır!

Basında çıkan haberler Çanakkale’de Toplumsal Barışı tehdit ediyor… İki siyasetçinin el sıkışmasını Çanakkale’nin en büyük sorunu yaptılar.

 

El Sıkışmayı Bir gazeteci istemişti

Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, basında çıkan Ülgür Gökhan ile el sıkıştığı fotoğrafın ardından bir kısım Ak Parti yanlısı basın organları tarafından aforoz edildi. Olay şöyle gelişti. O gün iki siyasetçinin yerel TON TV’de ardı adına programları vardı. Ülgür Gökhan programını bitirmiş, Yeşim Karadağ ise programa girmek üzereyken kapıda karşılaşırlar. Gazeteci İlker Yurttaş’ın ricası ile iki siyasetçiden tokalaşırken fotoğraf vermeleri istenir. Gazetecinin amacı şehirde bir toplumsal barış görüntüsü yaratmaktı. Nereden bilebilirdi ki konunun buralara geleceğini?

Bir grup medya iki siyasetçinin el sıkışmasından rahatsız oldu

Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent turan ile İl Başkanı Yeşim Karadağ arasında il kongresi sonrası ortam iyice gerginleşmişti. İkili neredeyse hiç konuşmaz hale gelmişlerdi. Ak Parti çevreleri Karadağ’a Bülent turan ile uyumsuzluğundan sonra 3 ay ömür biçmişlerdi. Tam bu süreçte ortaya çıkan Ülgür Gökhan ile el sıkışma fotoğrafına Bülent Turan’ı destekleyen yayınları ile tanınan medya kuruluşlarının tepki göstermesi oldukça manidardı. Hatta bu yayın kuruluşlarının habercilikten öteye geçerek Yeşim Karadağ’ın görevden uzaklaşması için, konuyu bir kampanyaya dönüştürmüşlerdi. Yeşim Karadağ’ın basın toplantısında konu ile ilgili olarak soru sormak yerine hesap sorma cesareti bile bulmuşlardı. İl Başkanı Basın toplantısında fotoğrafı ise “ yapılan haberler art niyetli” yorumunu yaparak tepkisini dile getirdi.

 

Yeşim Karadağ’ı yıpratma kampanyasına dönüştü

Kamuoyu bu olayları büyük bir sessizlik ile izlerken, siyasetin dışında büyük bir kesim, iki siyasetçinin verdiği fotoğrafın Çanakkale’nin barışçı kimliğini yansıttığı görüşünde birleşti. Be kesim bazı basın organlarının geliştirdiği tutumu sert bir dille eleştiriyor. Siyasettin toplumsal uzlaşıya ihtiyaç duyduğu bugünlerde, insani değerlerin desteklenmesi gerektiği görüşünde birleştiler. Bir kesim ise Yeşim Karadağ’ın parti içinde bir hesaplaşmaya kurban edilmek istendiği görüşünde. Henüz bir ay önce seçilen İl Başkanının yıpratılmaya çalışılmasına ise anlam verilemiyor.

 

Düzenlediği basın toplantısı Ülgür Gökhan ile çekildiği fotoğraf ile ilgili sorulara maruz kalan İl Başkanı Yeşim Karadağ söz konusu fotoğraf üzerinden kendisinin ve yönetimin hedef haline getirildiğini, bunu yapan medya kuruluşu ve bazı internet sitesi sahipleri olduğunu açıkladı. Kerem İriç’in sorduğu “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Mart Törenlerinde konuşmasını yasakladığı, ambargo koyduğu bir kimse ile bir fotoğraf vermeniz garip değil mi? Teşkilatlardaki mücadelenize zarar vermiyor mu?” soru üzerine İl Başkanı Yeşim Karadağ şunları söyledi; “O fotoğrafın ne zaman ve ne koşullarda çekildiğini ilk öne bilmek gerekiyor. Bir program öncesinde Sayın Ülgür Gökhan çıkıp giderken biz giriyorduk. Bizden bir rica istendi, bizde ricayı kırmamak adına böyle bir fotoğraf verdik. Biz Ülgür Gökhan’ı eleştiriyoruz, yaptığı siyaseti, tavrını, duruşunu sevmiyor, her zaman ve her yerde eleştiriyoruz. Ama bu fotoğrafı kullanırken şuna bakmak gerekiyor; iyi niyetli mi kullanılıyor yoksa kötü niyetli mi yaklaşılıyor” dedi.

“ART NİYET ARAMAK İSTEDİKTEN SONRA HERŞEYDE ART NİYET ARARSINIZ”

 

Yeşim Karadağ fotoğrafın belli medya kuruluşu tarafından art niyetli olarak kullanıldığına dikkat çekti; “Benim teşkilatlarım o fotoğrafın ne zaman çekildiğini de, nasıl değerlendirmesi gerektiğini de ki o gün teşkilat mensuplarımız da yanımızda bulunuyorlardı. Herkes bunu çok iyi biliyor. Ama içinde art niyet arayan insanlar bunu farklı bir şekilde yansıtıyorlar. Biz artık bir şey demiyoruz; ne diyebiliriz ki artık? Art niyet aramak istedikten sonra her şeyde art niyet ararsınız. O kişiler o fotoğraf yayınlanırken; bizlerin orada ne konuştuğunu, ne şekilde olduğunu, iyi mi kötü mü olduğunu bilmiyorsunuz. Hiçbir şey bilmeden yazıp çiziyorsunuz ve ben bu fotoğrafın bu şekilde kullanılmasını tamamen art niyetli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca benim teşkilat içerisindeki birliğime, bütünlüğüme fitne sokmak için orada art niyetli olan kişilerin kendilerince yorum yaptığını da görüyorum. Bu şekilde olduğu hissediyor ve biliyorum. Çok şükür teşkilatlarım neyin ne olduğunu, benim tavrımı, duruşumuzu her şeyi biliyorlar. Bu noktada bizim sıkıntımız yok. Art niyet arayan kişilerde sıkıntı olduğunu düşünüyorum” diyerek cevap verdi.

 

KEREM İRİÇ – YEŞİM KARADAĞ ART NİYET TARTIŞMASI!

 

Kerem İriç’in sorduğu “Bu şekilde resim çekilmek yerine Belediye meclis üyenize hakaret eden, Cumhurbaşkanının tavır koyduğu bir kişiyle ben resim çekilmem diyerek tavır koysaydınız daha iyi olmaz mıydı” şeklindeki soru üzerine İl Başkanı Yeşim Karadağ ile aralarında karşılıklı atışması yaşandı. Kerem İriç ve AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ arasında geçen konuşma şu şekilde yansıdı;

 

-Yeşim Karadağ; “Benim bu şekilde tavır göstermediğimi nereden biliyorsunuz?”

-Kerem İriç; “Art niyetle suçluyorsunuz”

-Yeşim Karadağ; “Art niyetli olarak suçluyorum çünkü benim bunları demediğimi nereden biliyorsunuz?”

-Kerem İriç; “Fotoğraf var ortada”

-Yeşim Karadağ; “Fotoğraf olabilir. Siyaseten rakiplerinizle de bazen tokalaşırsınız..”

-Kerem İriç; “Zorlama sizin elinizi tuttular? Zorlama tokalaştırdılar sizi?”

-Yeşim Karadağ; “Tabi ki zorla tokalaştırmadılar ama ne yapayım adamın kafasını mı tutayım?”

-Kerem İriç; “Zorlama sizin elinizi tuttular?”

-Yeşim Karadağ; “Bak burada da art niyet arıyorum. Tabi ki tokalaştık. Biz siyaset yapıyoruz, siyasette bazen didişir, eleştirirsin, yeri geldiğinde lafını sokarsın. Yeri gelir el sıkışırsın. Bu siyasetin doğasında var; yapacak bir şey yok. Bu el sıkışma ne bir kontratın altına imza atmaktır, ne bir barışın ifadesidir ne de bir birlikteliğin ifadesi değildir. Siyasette bugün laf söylediğiniz insana arkasından da el sıkışabilirsiniz. Bu gayet normal bir şey” diyerek cevap verdi.

 

Bir basın mensubunun sorduğu; “Söz konusu fotoğraf ve haberler AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a yakınlığı ile bilinen bir medya kuruluşunda çıktı. Bir süredir şahsınıza ve yönetiminize yönelik bir süredir bu şekilde haberler çıkıyorsunuz. Bunun sebebi ne olabilir sizce?” sorusuna ise İl Başkanı Yeşim Karadağ; “21 Ocak 2018 tarihinde kongremizi yaptık haftaya bir ay olacak. Kongremizi gayet güzel, coşkulu bir şekilde yaptık. Çok güzel bir kongre oldu. Kongre sonrasında hep eleştiriler olur. Ama bizde bitmeyen ve silsile şeklinde birbirini takip eden eleştiriler, şahsıma yönelik ithamlar bazı medya kuruluşlarında bu şekilde yazılar yazılıyor. İşte görüyoruz; biri yazıyor, ertesi gün bir başkası bunlara gazeteci diyelim; yada gazeteci olmayıp sadece internet sitesinde yazarak gazeteci geçinenler var, bunları bu şekilde ifade edeyim. Bunlar o haberi alıp sitesinde yayınlıyor, ertesinde bir başkası bu yazıyı alıp köşe yazısı yazıyor. Bunlar doğru şeyler değil” dedi.

 

YEŞİM KARADAĞ’DAN GAZETECİLİL DERSİ

 

Yapılan yayınları ve yapan kişileri gazeteci olarak nitelendirmeyen Yeşim Karadağ, Gazeteciliğin nasıl olması gerektiğini de şu sözlerle açıkladı; “Bunlar gazeteci de değiller. Gazeteci dediğiniz halkın, milletin, yerel bir gazeteci ise; yerelin sıkıntı, sorun, problemleri gündeme getirme, iyi işler, kötü işler konularında objektif ve tarafsız davranarak sitesinde yazar, gazetesinde yayınlar. Gazeteci dediğini bu şekilde davranır ve halkın bilgi almasını sağlar. Bunu Çanakkale halkı da çok iyi görüyordur bu süreci. Sadece belli bazı basın grubunun, belli basın mensupların bu işi yapıyor olmasını da halkta görüyor. Bu kişilerin yaptıklarına bakarak da art niyet arıyordur. Biz çok da muhatap almıyoruz bunları, milletimiz her şeyi görüyor, düşünüyor. Zaten dışarıda da görüyoruz yorumunu yapıyor bizlere de söylüyorlar. İnandırıcılıkları da kalmıyor bu işlerin” dedi.

 

“REİSE İHANET ETTİĞİMİ DÜŞÜNMÜYORUM. İHANET NASIL OLUR BİLİYOR MUSUNUZ?”

 

Söz konusu haberlerde Ülgür Gökhan ile el sıkışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ihanet olarak değerlendirilmesi hatırlatılan İl Başkanı Yeşim Karadağ şöyle yanıt verdi; “Bizler siyasetçiyiz. Siyaset tarihine bakın siyasetçiler bir davranması gereken prosedürler çerçevesinde hareketleri vardır. Bir de özel bir hayatınızda sergilediğiniz davranışlar vardır. Fotoğraf üzerinden değerlendirirsek; ben kalkıp da Çanakkale Belediye başkanı ile sürekli oturup çay, kahve içiyorsam, birlikte gezip tozuyor olsam o zaman bana ‘Sen Reisine ihanet ediyorsun’ diyebilirsiniz. Ama uyulması gereken prosedürleri uyguladığınızda bir ihanet aranıyorsa; bunu yanlış görüyorum. Şu da bir gerçek; Ülgür Beyin Sayın Tülay Ömercioğlu’na karşı gösterdiği davranış bizim reisimize, Cumhurbaşkanımıza kadar gitti. Biz protokol gereği ne yapıyorduk, her 18 Mart törenlerinde bu kentin belediye başkanına, Ülgür Beyin konuşmasına izin veriyorduk. Cumhurbaşkanımız ne dedi; ‘Bunu hak etmiyor, konuşturmayacağız’ dedi. Biz Reisimize ihaneti ne zaman yaparız biliyor musunuz? Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın talimatı varken kalkıp da Ülgür Beyi 18 Mart törenlerinde bu sözün üzerine kalkıp konuşturursak o zaman ihanet etmiş oluruz” dedi.

 

“ARAYIP SORUN; VERDİYSEKTE VERDİK DİYORUZ”

 

İl Başkanı Yeşim Karadağ sözlerine şöyle son verdi; “Burada art niyet arıyorum. Çünkü bu haberi yapmadan önce arayıp sormadılar. Arayıp sorsalardı, verdiysek de verdik diyoruz net bir şekilde. Ararsınız nedir ne değildir, alt yapısı nedir diye sorarsınız. Bizde anlatırız. Benim ne kadar sivri dilimi herkes bilir. Orada bu fotoğraf çekilirken de Ülgür Bey ile atışmadığımı bunu da oradakiler biliyor. O fotoğrafta bir de gülüş var. Üzerinde de art niyet aranmayan ilk haberde ‘Başkanlar ne düşünüyor?’ şeklinde yazılmıştı. Acaba ne konuştular şeklinde kamuoyuna yansıtılmıştı. İşin doğrusu bu şekildedir.”
Bu haber 8474 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI