Bugun...
Bizi izleyin:“Durumun Ciddiyetinin Bireysel Tedbirleri Aştığı Ortada.. Acilen..”

Tarih: 20-04-2021 13:38:57 Güncelleme: 20-04-2021 13:40:57 + -


Çanakkale’de patlama yapan Covid-19 salgını sonrasında siyasiler kadar STK’larda da salgınla etkin mücadele yürütülmesi için İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurullarına çağrıda bulunuyor. Çanakkale Barosu da Çanakkale’de vakaların yayılımının engellenebilmesi ve daha etkin mücadele yürütülmesinin aciliyet gerektirdiğine dikkat çekerek “Salgınla Ortak Akılla Mücadele Edelim” çağrısında bulundu.


“Durumun Ciddiyetinin Bireysel Tedbirleri Aştığı Ortada.. Acilen..”

Çanakkale’de patlama yapan Covid-19 salgını sonrasında siyasiler kadar STK’larda da salgınla etkin mücadele yürütülmesi için İl Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurullarına çağrıda bulunuyor. Çanakkale Barosu da Çanakkale’de vakaların yayılımının engellenebilmesi ve daha etkin mücadele yürütülmesinin aciliyet gerektirdiğine dikkat çekerek “Salgınla Ortak Akılla Mücadele Edelim” çağrısında bulundu.

 

“ACİLEN İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN BİR PLANLAMA YAPILMALI”

Patlama yapan Covid-19 salgını nedeniyle Çanakkale Barosu yönetimi bir açıklama yaparak İl Pandemi Kurulunu daha etkin mücadeleye davet ederek, yetkilerinin bir kısmının il genelinde bulunan STK ve derneklerle paylaşılması gerektiğinin altı çizildi. Çanakkale Barosu tarafından yapılan açıklamada; “Sağlık Bakanlığı tarafından 19.04.2021 tarihinde açıklanan veriler doğrultusunda Çanakkale, ülkemizin Covid-19 vaka yoğunluğunun en fazla görüldüğü şehir olarak tespit edilmiştir. Ne yazık ki vaka yoğunluğundaki hızlı ve keskin artış, bu sürecin şehrimizde doğru yönetilmediğinin göstergesidir. Gelinen aşamada İl Pandemi Kurulu'nun yetkilerini, yerelde etkin meslek odaları ve kuruluşları ile mutlak surette paylaşması, ortak karar mekanizmalarını işleterek Çanakkale'nin ihtiyaçlarına cevap veren bir planlama yapması zorunludur. Şüphesiz ki Baromuz da bu meslek kuruluşlarının arasında yer almalıdır” ifadeleri yer aldı.

 

“Durumun Ciddiyetinin Bireysel Tedbirleri Aştığı Ortada..”

Çanakkale il genelindeki salgın yayılımının vatandaşların bireysel tedbirleri ile geçiştirilemeyecek boyutlara ulaştığına dikkat çeken Çanakkale Barosu daha radikal tedbirler alınması gerektiğine işaret etti; “Her birimizin adliyelerde ve diğer kamu kurumları ile özel kurumlarda, hatta bürolarımızda maruz kaldığı risk son derece yüksektir. İnsanla iç içe, yüz yüze icra edilen bir meslek olması ve işin icrası sırasında kalabalık ortamlara girmenin kaçınılmaz olması sebebiyle bireysel olarak aldığımız tedbirler yetersiz kalmaktadır. Kaldı ki vaka sayısının ve artış oranının geldiği nokta dikkate alındığında, durumun ciddiyetinin bireysel tedbirleri aştığını, resmi otoritelerce çok daha radikal ve etkili önlemler alınmasını gerekli kıldığını kabul etmek gerekir.”

 

“ÇANAKKALE TABİP ODASININ ÖNERDİĞİ ÖNLEMLER DERHAL ALINMALI”

Salgının T görüldüğü günden bu yana toplumu aydınlatmak ve yetkililere uyarılarda bulunmak için yüzlerce açıklama yapan Çanakkale Tabipler Odası’nın çağrıları görmezden geliniyordu. Çanakkale Tabip Odasının son açıkladığı tedbirlere dikkat çeken Çanakkale Barosu; “Bu kapsamda öncelikle Çanakkale Tabip Odası'nın 15 Nisan 2021 tarihindeki basın açıklamasıyla ortaya koyduğu önlemlerin derhal alınmasını gerektiği kanaatindeyiz” denildi.

 

“TİCARİ KAYGILAR SÜRERKEN EVDE KAL DEMEK SONUÇ VERMİYOR”

Çanakkale Barosunca yapılan açıklamada; salgının belki de bu kadar yayılmasının altındaki gerçek olan Ekonomik kaygılara atıf yapıldı; “Üzerinde durulması gereken önemli bir diğer konu da, Adliyelerde duruşmalar ve yargısal çalışmalar, icra takipleri ve yargıda süreler, iş hayatı, ticari kaygılar devam etmekte iken ne meslektaşlarımıza ne de vatandaşlarımıza yapılan “Evde Kal” çağrılarının olumlu sonuç verememesidir. Başarılı bir pandemi yönetimi için evde kalmamız gerektiği, ancak bunun için de ekonomik destekli tam kapanma uygulamasına ihtiyaç duyulduğu açıktır. Bu nedenle en az 15 gün boyunca tam kapanma kararı alınmasını, bu süreçte tüm kamu ve özel kurumlar kapanacağı gibi mağduriyetlerin önüne geçmek ve yalnızca sağlığımıza odaklanabilmek adına yargıda sürelerin de durdurulmasını talep ediyoruz.”

 

“ÖNLEMLER ALMA YETKİSİNE SAHİP TÜM OTORİTELERİ GÖREVLERİNİ YAPMAYA..”

Çanakkale Barosunca yayınlanan açıklama şu ifadelerle son buldu; “Vurgulamak isteriz ki bu şartlarda çalışmak bizlerin tercihi olmayıp alınamayan kapatma kararları sebebiyle hastalık riskine maruz bırakılmamız sonucu ortaya çıkan vaka tablosundan herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Bu doğrultuda, maruz bırakıldığımız çalışma şartlarına katlanmanın meslektaşlarımızdan daha fazla beklenemeyeceğini kamuoyuna duyuruyor; etkin önlemler alma yetkisine sahip tüm kamu otoritelerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz.”
Bu haber 863 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI