thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Dr. Güneş Eski Eşinin Bıçaklı Saldırısına Uğradı!

Tarih: 03-04-2023 11:22:59 Güncelleme: 03-04-2023 11:23:59 + -


“Kadına Şiddet” olaylarına bir yenisi daha eklendi. Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, 1 yıl önce boşandığı eski eşi Dr. Niyazi Akay tarafından acil servis önünde bıçaklı saldırıya uğradı. Dr. Güneş’in bıçaklı saldırıdan yara almadan kurtulduğu açıklandı. Saldırının ise çiftin boşanmalarının yıldönümünde gerçekleştiği öğrenildi.


Dr. Güneş Eski Eşinin Bıçaklı Saldırısına Uğradı!

“Kadına Şiddet” olaylarına bir yenisi daha eklendi. Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, 1 yıl önce boşandığı eski eşi Dr. Niyazi Akay tarafından acil servis önünde bıçaklı saldırıya uğradı. Dr. Güneş’in bıçaklı saldırıdan yara almadan kurtulduğu açıklandı. Saldırının ise çiftin boşanmalarının yıldönümünde gerçekleştiği öğrenildi.

 

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr.Ayşe Güneş’in doktor olan eski eşi tarafından saldırıya uğraması hastane personelini de şok etti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Çanakkale Şubesi Dr.Güneş’in eski eşinin saldırıya uğraması üzerine Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde yaşanan olayı kınayarak basın açıklamasında bulundu.

 

BOŞANMANIN YILDÖNÜMÜNDE SALDIRI!

Sendika yönetimi tarafından yapılan açıklamada; “Üyemiz ve aynı zamanda Çanakkale Tabip Odası Başkanı olan Dr. Ayşe Güneş, 1 Nisan Cumartesi günü öğlen saatlerinde Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde -bundan tam 1 yıl önce 1 Nisan 2022’de boşandığı- Dr. Niyazi Akay’ın bıçaklı saldırısına uğramıştır. Müşterek kız çocuklarını babalarına teslim etmek için aracıyla hastaneye gelen üyemiz, kızlarının gözü önünde uğradığı bıçaklı saldırıdan kendi imkan ve çabalarıyla yara almadan kurtulabilmiştir” bilgisi verildi.

 

“ÇOCUĞUNUN VE HASTALARIN GÖZLERİ ÖNÜNDE SALDIRDI”

Sendika yönetimi yayınladığı basın açıklamasında gerçekleşen saldırı ile ilgili olarak; “Acil Serviste uzman hekim olarak çalışan Dr. Niyazi Akay, mesleğini icra ettiği hastane bahçesinde, onlarca hasta ve hasta yakınının, üyelerimizin ve müşterek kız çocuklarının gözü önünde bu saldırıyı gerçekleştirmiştir. Araç içerisindeki üyemize doğru elinde bıçakla koşmuş, üyemizin can havliyle aracın camlarını ve kapılarını kilitlemesi üzerine kaçmasını engellemek için lastikleri bıçakla yarmıştır. Ölümle burun buruna gelen ve aracını güçlükle çalıştırarak yarık lastiklerle suç mahallinden kaçabilen üyemiz, hemen 112 Acil Çağrı Hattını arayarak polis yardımı istemiştir. Kepez Polis Merkezi Amirliğine varamadan aracı yolda kalan üyemiz, bir süre daha aracında korku ve panik içerisinde beklerken devriye polis ekibi gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

 

“ZANLI SERBEST, MAĞDUR GÖZALTINA ALINMIŞTIR”

Sendikadan yapılan açıklamada saldırı sonrasına dair yaşananlarla ilgili olarak; “Polis ekibine, babasının ve kızlarının hastane bahçesinde olduğunu, eski eşin elinde bıçakla onlara da zarar verebileceğini, suç halinin sürdüğünü, hastane polisinin ve güvenliklerinin ortalıkta olmadığını, oraya hareket ederek müdahale etmeleri gerektiğini belirtmiştir. Polisler durumu ciddiye almayarak ve üstüne “daha çok işlerinin olduğunu(!)” belirterek, üyemizi ifadesini almak üzere Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’ne götürmüşlerdir. Kelimenin tam anlamıyla; zanlı serbest kalmış, mağdur gözaltına alınmıştır! Tüm bu zaman diliminde Dr. Niyazi AKAY ise hastane bahçesinde elinde bıçakla uzun süre bağıra çağıra dolanmış, tehditler savurmaya devam etmiş, üyemizin babasını tahrik etmiş, duruma müdahale etmeye çalışan sendika üyelerimize saldırmış, taşkın davranışlarını sürdürmüş, sonrasında suç mahallinden uzaklaşmıştır” açıklamasında bulunuldu.

 

POLİS EKİPLERİNİN TUTUMUNA TEPKİ

Sendika yönetimi saldırı olayı ile ilgili olarak Polisin yaklaşımı ile ilgili olarak ise; “Üyemizin ifadesinin alınması işlemi 4 saate yakın sürmüştür. İfadeyi alan polis memurlarının “eski eşin mesleğinden olabileceği, şikâyetçi olması halinde vaziyetin daha da büyüyebileceği” gibi tanıdık, bildik(!) yönlendirmelerine de maruz kalmıştır. İfade sonrasında -eski eşin hala yakalanmamış olması ve yaşadığı travma nedeniyle- evine gidemeyen üyemiz, uzunca bir süre 112 Acil Çağrı Merkezi-KADES(Kadın Destek Merkezi)-Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğinden kendisine eve kadar nezaret edilmesi için ekip desteği istemiştir. Sonunda bir polis ekibi yardımcı olmuş ve üyemizi eve bırakmıştır” açıklamasında bulundu.

 

“CAYDIRICI OLMASI GEREKEN ADALET MEKANİZMASININ..”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Çanakkale Şubesi yaptığı basın açıklamasının devamında; “Bizler yıllardır sağlıkta hız kesmeden tırmanan şiddetle mücadele ediyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri hemen her gün hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kalıyor. Bu kez üyemiz; bir sağlık çalışanının, kutsal hekimlik mesleğini icra eden ve insan hayatını koruması gereken birinin, hem de çalıştığı, hayatları kurtardığı hastanede öldürme teşebbüsüyle burun buruna geldi. Yaşanan bu olay, kadına yönelik erkek şiddetinin her alanda, her meslek grubunda kesintisiz sürdüğünün kanıtıdır. Kolluk kuvvetlerinin, acil yardım hatlarının ve caydırıcı olması gereken adalet mekanizmasının, yine nasıl sınıfta kaldığının da göstergesidir. Yıllardır kadınlara yönelik şiddetin ortaya çıkmadan önlenebileceğini, şiddet uygulayanlar cezalandırılmadan caydırıcı olunamayacağını, şiddete karşı kurumların koordinasyon içinde çalışması ve görevini ihmal eden görevliler hakkında işlem yapılması gerektiğini, tüm bunların mümkün olabilmesi ve kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için bir siyasi iradenin şart olduğunu söylüyoruz. Kadınların şiddete maruz kalarak geçen ömürlerinin, şiddet tehdidi nedeniyle kısıtlanan ve erkek şiddeti nedeniyle kaybettikleri hayatlarının telafisi yok. Kadınlar hayattayken, özgür ve bağımsız hayat kurabilmeleri için alınacak önlemlere ihtiyacımız var” ifadeleri yer aldı.

 

“SALDIRGAN EŞ HALEN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZMEKTEDİR”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş’e saldıran eski eşi Dr. Niyazi Akay’ın halen serbest olduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Dr.Niyazi Akay hala elini kolunu sallayarak gezmektedir. Üyemizin canına tekrar kast etmeyeceğinin garantisi yoktur. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri tamamıyla işletilerek, acilen yakalanmalı ve tutuklanmalıdır. Aksi takdirde, geçici koruma tedbiri olarak elektronik kelepçe uygulaması yapılmalı ve bir daha üyemize yaklaşmaması sağlanmalıdır. Etkin, hızlı, adil bir soruşturma ve kovuşturma neticesinde hak ettiği en ağır cezayı almalıdır. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü ve Devlet Hastanesi tarafından hızlı, etkin ve adil bir disiplin soruşturması yapılmalıdır. Eski eşin gecikmeksizin başka bir ile naklen tayin kararı alınmalıdır. Olaya tanık olan üyelerimizin de ifadesine başvurularak, hak ettiği en ağır disiplin cezası verilmelidir. Üyemizin çalıştığı işyerine bir süreliğine polis veya özel güvenlik görevlisi tahsis edilmelidir. Sendikamız tüm gücüyle, üyeleriyle, fiili meşru mücadelesi ve hukuki desteğiyle Dr. Ayşe Güneş’in yanındadır. Sendika avukatımız aracılığıyla, savcılık ve idari soruşturmayı yakından takip edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

 
Bu haber 2894 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI