thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Doğa Dostu Enerji Çanakkale’de..

Tarih: 18-03-2021 10:37:55 Güncelleme: 18-03-2021 10:41:55 + -


Doğanlar Yatırım Holding'in enerji sektörüne girdiği ve bugün en büyük oyuncular arasında yer alan şirketi Biotrend, Türkiye genelinde 11 ilde, 17 farklı tesisiyle, atıktan enerji üretirken, çevreye zararlı atıkları yok ederek ekonomiye kazandırıyor. Biotrend Enerji bu yılın ilk yarısında halka arz açılmak için gün sayıyor.


Doğa Dostu Enerji Çanakkale’de..

Kurulduğu günden bu yana Türk ekonomisine katkı sağlayan Doğanlar Yatırım Holding şirketleri, teknoloji, insan kaynağı ve üretim gücüyle sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarına devam ediyor. Bugün; enerji, inşaat, mobilya ve perakende olmak üzere 4 farklı sektörde faaliyet gösteren Doğanlar Yatırım Holding; farklı kıtalardan çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan, dünyanın en ileri standartlarına uygun ürün gamları ve bunu kanıtlayan çok sayıda kalite güvence belgesiyle, Türkiye için yenilikçi ve küresel bir kurum örneği oluşturuyor.

 

DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG EN BÜYÜK 100 GRUP ARASINDA...

Sadece ülke ekonomisine değil, sosyal sorumluluk projeleriyle eğitim, sağlık, kültür, sanat ve çevreye de büyük önem veren Doğanlar Yatırım Holding, aynı zamanda mobilya grup markalarıyla ihracat yapmayı sürdürdüğü 36 ülkede 62 noktada uluslararası ilişkilere de katkıda bulunmaya devam ediyor. Enerji sektöründe Biotrend; inşaat sektöründe Doğyap; perakende sektöründe Troypark ve mobilya sektöründe Doğtaş, Kelebek, Kelebek Mutfak-Banyo, Lova Yatak ve RuumStore markalarıyla Türkiye’de ve yurtdışında yatırımlarına devam eden Doğanlar Holding, Türkiye’nin en büyük 100 grubu arasında yer alıyor.

BİOTREND YENİLENEBİLİR ENERJİDE KISA SÜREDE ZİRVEYE ÇIKTI!

Yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına devam eden Doğanlar Yatırım Holding kısa sürede pazardaki en büyük oyuncular arasında girdi. Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan; evsel atıkların bertaraf edilme işleminden elektrik enerjisi ürettiklerini belirterek; “Biotrend şirketimiz kurulduğu 2017 yılından bu yana, atık gazından elektrik üretimi yapan ve katı atık bertaraf tesislerini işleten büyük bir portföyde hizmet veren bir enerji şirketidir. Bugün ülke genelinde evsel atığın yaklaşık yüzde 20'sini işleyerek enerji ve ısıya dönüştürüyoruz” dedi.

 

“11 İLDE 17 FARKLI TESİSLE EVSEL ATIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ”

Evsel atıktan ısı ve enerji üretimini çok önemsediklerini ve bu alanda yatırımlarını arttıracaklarını belirten Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan; “Bugün Türkiye genelinde 11 ilde yer alan tesislerimizle, atıktan enerji üretimi ve entegre atık yönetimi alanında ülkenin önde gelen yenilenebilir enerji şirketleri arasında yer alıyoruz. Çevresel ve ekonomik katma değeri yüksek projeler hayata geçirme hedefiyle kurduğumuz Biotrend Enerji, her geçen gün portföyünü büyüterek sektörün öncülerinden olmaya devam ediyor” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜM MODERN VE SON TEKNOLOJİ İLE YAPILIYOR”

Evsel atıkların ekonomiye kazandırılmasının çevre açısından da büyük önemi olduğunu belirten Davut Doğan, tüm tesislerin modern ve son teknoloji ile donatıldıklarını ve sıfır atık entegre sistemlerine yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi. Davut Doğan; “Biotrend Türkiye genelinde; fermantasyon, biyokütle, enerji üretimi ve katı atık depolama alanlarının işletimi, mekanik ayırma tesisi, ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) hazırlama tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, biyolojik işlem tesisi, LFG Enerji üretim santrallerinin kurulum ve işletimi işleri, kompost üretimi ile sıfır atık entegre tesis yönetimi ile ilgili yatırımları bulunuyor. Bu işlemler sırasında, küresel ısınmayla birlikte azalan yer üstü ve yeraltı su kaynaklarının, çöpten kaynaklanan sızıntı suları ile kontaminasyonu engelleniyor, modern arıtma tesislerinde doğaya güvenli geri dönüşüm sağlıyoruz. Orman atıkları ve tarımsal atıkları bertaraf edilerek, elektrik enerjisi ve ısıya dönüştürecek yeni yatırımlarımız ise devam ediyor” dedi.

 

SEKTÖRDEKİ EN BÜYÜK OYUNCULAR ARASINDA

Ülkeye, çevreye, doğaya, ekonomiye ve dünyaya katma değeri yüksek projeler hayata geçirerek büyüyen Biotrend Enerji, yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilirlik ve ihtiyaca cevap vermede en önemli rollerden birini oynaması sebebiyle, insan sağlığına ve daha önemlisi geleceğine büyük bir yatırım yapıyor. Lisans gücüne göre 2020 yılsonu itibarıyla yüzde 6,75’lik pazar payına sahip olan Biotrend Enerji, toplam lisansa göre sektördeki en büyük oyuncular arasında yer alıyor.

“2021 YILININ İLK YARISINDA HALKA AÇILACAĞIZ”

Yenilenebilir Enerji alanında yaptıkları yatırım ile Biotrend Enerji’nin pazar payını arttırdığını ifade eden Davut Doğan, halka arz için gün saydıklarını söyledi. Davut Doğan halka arz ile ilgili olarak; “Doğtaş Kelebek Mobilya grubu ile halka arz deneyimi olan bir grubuz. 2021 yılında ise enerji sektörü iştirakimiz Biotrend Enerji’yi, Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji üretim firmalarından biri olarak, halka arza hazırlanıyoruz. 2021 yılı ilk yarısında halka arzı gerçekleştirmek için ve kısa bir süre önce Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusunu gerçekleştirdik. Biotrend Enerji’nin halka arzı yüzde 60 sermaye artırımı yüzde 40 ortak satışı olarak planladık. Şirketin mevcut 128 milyon TL olan çıkarılmış sermayesi, 22 milyon TL artırımla 150 milyon TL’ye yükselecek, 14.666.666 TL tutarında ise ortak satışı gerçekleştirilecek. Ayrıca 5 milyon TL nominal değerli pay, ek satışa konu edilebilecek. Halka açıklık oranı ek satış hariç yüzde 24,4 olacak” dedi.

 

“2021’DE KURULU GÜCÜMÜZÜ İKİ KATINA ÇIKARTACAĞIZ”

Biotrend Enerji olarak hali hazırda kurulu tesislerde toplam 55,8 MWe elektrik enerjisi ürettiklerini bu yılsonuna kadar ise üretimlerini yapılan yeni yatırımlarda yaklaşık iki katına çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Davut Doğan; “Biotrend Enerji olarak; 2021 yılsonunda, Türkiye’nin 4 bir ucunda Çanakkale’den Malatya’ya, Giresun’dan Hatay’a yayılan, 14’ü biyogaz tesisi, 2’si biyokütle tesisi, 1’i atık yakıt hazırlama ve tedarik olmak üzere toplam 17 tesiste faaliyetlerini yürütmeyi planlıyoruz. Biotrend Enerji tesislerimizin 2020 yılı sonu itibariyle sahip olduğu 55,8 MWe toplam kurulu gücünü ise 2021 yılında 92 MW toplama çıkmasını öngörüyoruz” dedi.

 

“YÜZBİNLERCE HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Biotrend Enerji’nin yıllık 300 Milyon kWh elektrik ürettiğine dikkat çeken Davut Doğan; “Türkiye’de yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi yapan Biotrend Enerji’nin 2020 senesi içerisinde ürettiği yıllık elektrik miktarı 300 Milyon kWh’dir. Bu kapsamda yüz binlerce hanenin elektrik ihtiyacı temiz ve yenilenebilir enerji ile karşılanıyor. Biotrend Enerji, kullandığı yenilikçi teknoloji ve atık yönetimi için geliştirdiği yepyeni perspektifle, ülkemizin ihtiyaç duyduğu çevreci enerji üretimine yatırımlar yapmaya devam edecek” dedi.
Bu haber 4483 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI