www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Devlet Engelli Vatandaşa Yer Bulamadı!

Tarih: 13-02-2018 07:22:15 Güncelleme: 13-02-2018 08:38:15 + -


Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe köyünde yaşayan engelli vatandaş Hüsnü Yöğün, 15 yıldır aynı yerde manav tezgâhı açarak hem 2 çocuk yetiştirdi hem de geçimini sağladı. 3 ay önce parke taş döşeneceği gerekçesi ile tezgâhı kaldırılan Yöğün, çalışmalar bitince yerine dönmek istedi. Fakat başta muhtarlık sonrasında da Kaymakamlık Hüsnü Yöğün’e izin vermediler. 3 aydır çalmadık kapı bırakmayan Yöğün, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a seslendi.


Devlet Engelli Vatandaşa Yer Bulamadı!

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe köyünde yaşayan engelli vatandaş Hüsnü Yöğün, 15 yıldır aynı yerde manav tezgâhı açarak hem 2 çocuk yetiştirdi hem de geçimini sağladı. 3 ay önce parke taş döşeneceği gerekçesi ile tezgâhı kaldırılan Yöğün, çalışmalar bitince yerine dönmek istedi. Fakat başta muhtarlık sonrasında da Kaymakamlık Hüsnü Yöğün’e izin vermediler. 3 aydır çalmadık kapı bırakmayan Yöğün, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a seslendi.

 

Şoförlük yaparken 15 yıl önce Şeker hastalığı nedeniyle sağ bacağını kaybeden engelli vatandaş Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Alçıtepe köyünde yol kenarına manav tezgâhı kurarak geçimini sağlamaya başladı. 15 yıl önce eski köy muhtarı Mümin Devrilmez’in izin vermesiyle Vergi levhası çıkarttıran Yöğün, Esnaf Sanatkârlar odasına da kayıt yaptırdı. 15 yıldır ailesini geçindiren Hüsnü Yöğün iki de çocuk büyüttü.

 

MUHTAR VE KAYMAKAMLIK İZİN VERMEDİ

 

3 ay kadar önce köy muhtarı Nejat Tutmaz, manavcılık yapan engelli vatandaş Hüsnü Yöğün’e gelerek manav tezgâhının bulunduğu yere parke döşeneceğini, geçici süre ile tezgâhını kaldırmasını söyledi. 2 gün süren parke taşı döşeme işlemi tamamlandığında ise engelli vatandaş Yöğün’ü kötü bir sürpriz bekliyordu. Muhtar Nejat Tutmaz parke döşendiği için Hasan Yöğün’e eski yerinde tezgâh açamayacağını söyledi. Muhtardan yeni yer talebinde bulunan Hasan Yöğün’e ise uygun bir yer verilmedi. Bunun üzerine çalmadık kapı bırakmayan engelli Hüsnü Yöğün Eceabat Kaymakamlığına başvurdu.

 

“BÜLENT TURAN’A SESLENİYORUM”

 

Eceabat Kaymakamlığı ise engelli vatandaş Hüsnü Yöğün’ün eski tezgâh yerinin Karayolları güvenliğini tehlikeye düşürebilecek bir nokta olduğu gerekçesi ile izin vermedi. Geçimini sağlamak isteyen Yöğün’ün ise yeni yer gösterilmesi talebine ise Kaymakamlıktan yanıt verilmedi. 3 aydan bu yana mücadele veren Engelli Hüsnü Yöğün Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamada; “Muhtarımızdan ve kaymakamımıza talebimi ilettim. Vergi levhası olan, devlete vergisini veren sıradan bir vatandaşım. Esnaf Sanatkârlar Odasında bile kaydım var. Kaçak bir iş yaptığım yok. İki çocuk büyüttüm bu tezgâh sayesinde, şimdi eşim ve kendimi geçindirmeye devam etmek için mücadele veriyorum. İlla eski yerimi istiyorum diye bir talebimde yok. Bana bir yer göstersinler yeter başka bir isteğim yok” dedi.

 

“DEVLETTE İŞ İSTEMİYORUM.. TEZGÂHIMI KOYACAK YER VERİN”

 

Üç aydan bu yana kendisine yer tahsis edilmesi için birçok müracaatta bulunduğunu belirten Hüsnü Yöğün; “Eceabat Kaymakamlığı eski tezgâhımın olduğu yer ile ilgili olarak Karayolları güvenliğini tehdit ettiği gerekçesi ile vermedi. Fakat benim tezgâhımın Karayolu ile bir alakası yok. Çünkü benim tezgâhım karayoluna bağlantı sağlayan sokağın ağzında. Orada bir köprü ve trafo bulunuyor. Bunlar oradaki yol güvenliği için daha büyük tehdit oluşturuyor. Ben artık çaresizlikten ne yapacağımı bilmiyorum. Çanakkale Valiliğine dilekçe ile başvuruda bulunacağım. Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya, sonrasında da AK Parti Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a sesleniyorum. Bana yardım etsinler. Bu devlet bir engelli vatandaşına sahip çıkamayacak mı? Köy meydanında hediyelik eşya satışı yapan tezgâhlar var dükkânlar var. Sadaka istemiyorum, devlette iş istemiyorum. Geçimimi sağlamak için yer temin edilmesini istiyorum sadece” diyerek Vali Orhan Tavlı ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a yardım çağrısında bulundu.

 

KAYMAKAMLIK; "KENDİSİNE YER GÖSTERİLDİ AMA KABUL ETMEMİŞTİR"

 

Engelli Hüsnü Yöğün ile ilgili olarak Eceabat Kaymakamlığından açıklama yapıldı. Eceabat Kaymakamlığı Vatandaşın dilekçesi üzerine araştırma yaptıklarını belirterek; "Hüsnü Yöğün tarafından Kaymakamlığımıza verilen dilekçe kabul edilmiş, Kaymakamlık görevlilerince yapılan incelemede, kendisince manav tezgahı olarak kullanılmak istenen yerin imarlı yol parseli içinde trafik akışına etki edecek ve güvenli olmayan bir noktada olduğu tespitiyle birlikte köy muhtarlığı uygun bir yer gösterilmesi hususunda talimat verilmiştir. Köy muhtarlığınca kendisine uygun bir yer gösterilmesi sağlanmıştır. Ancak, söz konusu haber üzerine yapılan araştırmada, ilgili şahıs tarafından ısrarla eski kullanmış olduğu yerin veya yol üzerinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yer talebinde bulunulduğu, ayrıca yine ilgili şahıs tarafından hali hazırda Alçıtepe Köy meydanında ayrı bir satış tezgahının da çalıştırılmakta olduğu tespit edilmiştir" ifadeleri yer aldı.
Bu haber 11061 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI