thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Demiryolu Çanakkale'ye Çok Yakışır”

Tarih: 18-03-2022 12:49:16 Güncelleme: 18-03-2022 14:16:16 + -


Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan'ın Çanakkale'ye çizdiği gelecek projeksiyonunun da Demiryolu var. Başkan Doğan "Çanakkale'de Ekonomik kalkınmadaki alt yapı yatırımlarının finali Demiryolu ile olur.."


“Demiryolu Çanakkale'ye Çok Yakışır”

Bugün Çanakkale Boğaz Köprüsü açılıyor. Tüm ülkede siyaset, ekonomi, Sivil toplum dinamiklerinin gözü Çanakkale'de. Herkes Boğaz Köprüsünü ve bölgeye getireceği katkıları konuşurken, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Çanakkale'nin alt yapı yatırımlarında köprüden sonrası hedefini ortaya koydu. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan'ın Çanakkale'ye çizdiği gelecek projeksiyonunun da Demiryolu var. Başkan Doğan "Çanakkale'de Ekonomik kalkınmadaki alt yapı yatırımlarının finali Demiryolu ile olur " diyor ve ekliyor " Çanakkale son 20 yılda; Havayolu, Karayolu ve Deniz yolu taşımacılığı için gerekli tüm altyapı yatırımlarını Dünya Standartlarına getirdi. Bu ekonomik kalkınmanın finali Demiryolu ile olacaktır. Bir gün Boğaz Köprüsüne hayal diyorduk, bugün açılışını yapıyoruz. Demiryolu Çanakkale ekonomisi için hayalden daha yakın. Hükümetimizin bu konudaki iyi niyetini biliyoruz. Demiryolu da olacak. İşte o zaman Çanakkale kimse tutamaz" dedi.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan "Son 20 yılda hayata geçen Havaalanı, OSB'ler, Limanlar, Duble yollar, Tüneller ve Son olarak Ülkemizin en büyük yatırımlarından biri olan Boğaz Köprüsü ile Çanakkale ekonomik kalkınma yolunda büyük mesafeler kat etti. Artık Çanakkale Ülke ekonomisinde bir marka kenti oldu. Bu sürecin finali Demiryolu ile olur. Hükümetimizin gündeminde olan Demiryolu projesi yatırımcının Çanakkale'yi tercih etmesini sağlayacaktır. Biz Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu sürecin takipçisiyiz.  Sanayiciler olarak bu sürecin takipçisiyiz. Çanakkale artık ekonomide bir şampiyonlar ligi oyuncusudur" diyor.

 

ÇANAKKALE 2023 VİZYONUNDA BEKLENTİ: DEMİRYOLUDUR::!

Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan ve yönetimi, Biga-Bandırma arasında Demiryolu için uzun yıllardan bu yana siyasilere ve bürokratlara baskıda bulunuyor. Biga’ya kadar gelecek Demiryolu’nun hem ilçe hem de bölgeye büyük katkısı olacağını, dolaylı yoldan ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak olması Şadan Doğan ve yönetimini en çok motive eden konuların başında geliyor.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan yıllardır Bandırma Çanakkale Demiryolu projesinin Çanakkale için önemini dile getiriyor. Devleti yönetenlerin karşısın Demiryolu talebi ile çıkıyor. Dosyalar hazırlıyor, Bakanlığa görüş bildiriyor. Meclis Toplantılarında, Çanakkale’deki sivil toplum toplantılarında projenin Çanakkale için önemini dile getiriyor. “Hayal gibi gözükse de, Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi gerçekleşecek” diyor.

“ŞİRKET VE OSB’LERE MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAKTIR”

2021 yılında da Biga’ya Demiryolu gelmesi için çalışmalarını sürdüren Şadan Doğan yönetimindeki Biga TSO, Demiryolu konusunda hem Ulaştırma Bakanlığına hem de Güney Marmara Kalkınma Ajansına yazılı başvurularda bulundu. 11 Mart 2021 tarihinde bakanlığa Raylı Sistem hakkında görüşlerini ileten Biga TSO Yönetimi; Biga-Bandırma arasında yapılacak olan Raylı Sistemin il genelinde bulunan tüm OSB ve işletmelere büyük maliyet avantajı sağlayacağına dikkat çekti. Ulaştırma Bakanlığına sunulan görüşlerde; “Güney Marmara’nın ve Çanakkale’nin önemli yatırım merkezi olan ilçemiz Biga’da, demir-çelik, enerji, madencilik, gıda ve mobilya başta olmak üzere mevcut birçok sanayi yatırımının yanı sıra önümüzdeki dönemlerde de bölgemize pek çok sanayi yatırımlarının yapılması beklenmektedir. Biga sahil bandı cazibe merkezine dönüşmüş olup, halihazırda yoğun yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi; demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergâhında liman bağlantısı da olacak şekilde yapılmasıdır” ifadeleri dikkat çekti.

 

“BÖLGEMİZDEKİ FİRMALARIN REKABET GÜCÜ ARTACAKTIR”

Biga-Bandırma arasında yapılacak Raylı Sistemin il genelinin yanı sıra bölgede bulunan firmalarında rekabet gücünü arttıracağına dikkat çekilen görüşlerde; “Bandırma’ya kadar gelmiş olan demiryolunun Çanakkale’ye bağlanarak, bölgemizde faaliyet gösteren işletmelerin demiryollarının maliyet avantajlarından faydalanması sağlanmalıdır. Çanakkale, Biga, Çan ve Karabiga’nın demiryolu ulaşım ağına entegrasyonunun sağlanarak, OSB’ler dahil üretilen malların iç ve dış piyasalara ekonomik olarak ulaştırılması büyük önem arz etmektedir. İlçemizde yatırımları olan büyük sanayi kuruluşlarının dışında kalan diğer üyelerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde yıllık 100-150 bin ton demiryolu taşıma kapasitesinin olduğu tespit edilmiştir. Demiryolu bağlantısının yapılması durumunda, bölgemizdeki sanayi kuruluşlarınca maliyet düşürücü unsurlar nedeniyle bu hattın tercih edilmesi kaçınılmazdır. Sanayicimizin, Çanakkale’deki tüm OSB’lerin ve KOBİ’lerimizin ulaşım maliyetlerinin düşürülerek rekabet güçlerinin artırılabilmesi amacıyla bölgemizin demiryolu hattına entegre edilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir” ifadeleri yer aldı.

 

ÇANAKKALE 2023 VİZYONUNDA BEKLENTİ: DEMİRYOLU

Biga TSO tarafından belirtilen görüşlerde “Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergahında yapılmasıdır. Demiryolu ile demir-çelik, mobilya, seramik, maden, taze ve dondurulmuş sebze-meyve ile Biga OSB, Çanakkale OSB ve Ezine Gıda İhtisas OSB’lerinde üretilen muhtelif ürünlerin avantajlı koşullarda sevkiyatı amaçlanmaktadır. Güney Marmara’nın ulaşım olanaklarının yetersiz ve altyapısının ihtiyaçlara cevap vermediği bilinmektedir. Çanakkale, Biga, Çan ve Karabiga’nın demiryolu ulaşım ağına entegrasyonunun sağlanarak, üretilen malların iç ve dış piyasalara ekonomik olarak ulaştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Çanakkale Boğazı’na köprü projesi ile birlikte tahmil ve tahliye limanları oluşturulması, uluslar arası transit taşımacılığa uygun demiryolu ve otoyol yapımını da kapsayacak şekilde yatırım yapılması planlara dahil edilmelidir” denilerek Raylı Sistemin Çanakkale’ye ulaşmasının önemine dikkat çekildi.

 

Son olarak gerçekleşen Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ocak ayı meclis toplantısında Biga TSO faaliyetlerini değerlendiren Şadan Doğan; Çanakkale’nin özellikle Biga’nın uzun zamandır gündeminde olan Demiryolu ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile görüşmelerine devam ettiklerini söyledi. Demiryolu ile ilgili Şadan Doğan; “Demiryolu proje üzerindeyiz. Sayın grup başkanvekilimizle de görüşüyoruz. Belki uzun bir süreç bu. Nasıl 1915 Çanakkale Köprüsü hayal gibi görünüyordu, demiryolu da hayal gibi de görünse çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi.
Bu haber 3898 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI