Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ Öğrencileri “Barınma Hakkımız Derhal Sağlansın”

Tarih: 29-09-2021 06:04:21 Güncelleme: 29-09-2021 06:13:21 + -


ÇOMÜ'de okuyan ve barınma sorunu yaşayan öğrenciler Truva Atı önünde başlattıkları eylemin dördüncü gününde basın açıklamasında bulunarak "Barınma" haklarının sağlanmasını talep ettiler.


ÇOMÜ Öğrencileri “Barınma Hakkımız Derhal Sağlansın”

ÇOMÜ'de okuyan ve barınma sorunu yaşayan öğrenciler Truva Atı önünde başlattıkları eylemin dördüncü gününde basın açıklamasında bulundular. Ev sahiplerinin fahiş fiyatlarla evlerini kiraladığını, yurtlarında ev kiralarından aşağı kalır bir yanı olmadığına dikkat çeken öğrenciler kendilerinin terörist yada provaktör olarak tanımlanmalarına da tepki gösterdiler.

 

"OKUMAK İÇİ ÇANAKKALE'YE GELDİK.. KAYIT YAPTIRMADAN DÖNENLER VAR"

Truva atı önünde dört gündür oturma eylemi yapan öğrenciler düzenledikleri basın açıklamasında; "Bugün barınamayan öğrenciler, barınamayan atanamayanlar, barınamayan işsizler, barınamayanlardan taraf olanlar olarak buradayız. Asgari ücretle geçinmeye çalışan, insanlık dışı koşullarda çalışan, işsizlik ile boğuşan ailelerimizin evinden; sigortasız, ulaşım ve yemek masraflarımızı bile karşılamayan yevmiyelerle çalıştığımız işyerlerimizden sürdürmeye çalıştığımız niteliksiz, erişimi güç ve belirsizliklerle dolu online eğitim sürecinin ardından üniversite eğitimimiz için Çanakkale'ye geldik. Pek çok arkadaşımız yurt ve kira ücretlerinin yüksekliğinden ve hatta barınacak bir alanın hiçbir şekilde bulunamamasından kaynaklı kayıt yapamadan geri dönüyorlar" ifadelerini kullandılar.

 

"BARINMA HAKKIMIZ SAĞLANSIN"

Çanakkale'de karşılaştıkları durumu açıklayan öğrenciler; "Kalanlarımız ise, üniversite eğitimimizi sürdürebilmek için kendimize ait ders çalışma ve uyuma alanlarından yoksun yaşamaya ve eğitimimize gerekli vakti ayıramayacağımız çalışma koşullarına mahkum ediliyoruz. Bütün bunlara karşılık, ülkenin her yerinden yükselen 'barınamıyoruz!' seslerine sesimizi katarak Çanakkale'de de haklı taleplerimizi yükseltmek üzere oturma eylemleri gerçekleştirmeye başladık. 4 gün süren Barınamıyoruz Nöbetlerimizde şunları söyledik: Barınma hakkımız sağlansın! Yurt kapasiteleri arttırılsın! Yurtlarda insani yaşam standartlarına uygun yemek, barınma ve hijyen koşulları sağlansın! İhtiyaç duyan her öğrenciye burs verilsin" ifadeleri yer aldı.

 

"BARINMA HAKKIMIZ DERHAL SAĞLANSIN"

Yaşananların sadece Çanakkale'de değil tüm Türkiye genelinde yaşanan bir sorun olduğuna dikkat çeken öğrenciler; "En insani ve temel taleplerimize dahi tahammülü olmayan polis, dün bütün akşam bizlere destek olan insanların dağıldığı, sokağın tenhalaştığı saatlerde bizlere hakaretler edip provakatörlükle suçladıktan sonra, bugün alana giremeyeceğimize dair tehditler savurdu. Biz buradayız. Tehditlerinizle bizleri uzaklaştırmak istediğiniz alandan sesimizi yükseltiyoruz. Biz Çanakkale'de 42 bin, Türkiye'de tam 7 milyon 940 bin öğrenciyiz. Süreci takip ettiğini, talep eden öğrencilere barınma imkanı sunacağını söyleyen kişilerin bunu Barınamayan binlerce genç için nöbet tutan 15 kişiye, eylemi sonlandırmaları için değil, Türkiye'de eğitime erişmeye çalışan tüm öğrencilere duyurmasını talep ediyoruz.  Hepimize eşit, yaşanabilir koşullarda eğitim hakkı tanınana kadar, bu hak tüm öğrencilerin erişimine açılana kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz Barınma hakkımız derhal sağlansın" dediler.
Bu haber 3103 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI