thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:ÇOMÜ'de "BALLI İHALE"

Tarih: 28-10-2019 05:40:48 Güncelleme: 14-11-2019 14:05:48 + -


ÇOMÜ Kantin ihalesini alan kişiye kıyak üstüne kıyak yapmış, bir tek para almak yerine üstüne para vermemiş. Frenchising Bedelini bile Üniversite ödemiş... İhaleyi alan firma 17 ay bir tek kira ödememiş... Akıllara durgunluk veren bu durum Sayıştay Müfettişinin radarına takılmış.


ÇOMÜ'de

ÇOMÜ'nün 2018 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay müfettişlerinin ortaya çıkardığı skandal dudakları uçuklatacak cinsten. ÇOMÜ'den ihale alan kişilerin ÇOMÜ'ye kira tek kuruş kira ödemediği gibi, yaptıkları tüm masrafları da ihale bedelinden düşürdüğü tespit edildi. Öyle ki bugün değeri yüz binlerce lira olan ünlü bir kahve firmasının Frenchise bedeli bile kira bedelinden düşürülerek ÇOMÜ'nün zarar ettirilmesine göz yumulmuş.

 

ÖYLE SÖZLEŞME YAPILMIŞ Kİ.. KİRACIYA DOLAYLI KAYNAK AKTARILMIŞ!

Sayıştay Müfettişlerinin tespitinden, Kamu kurumlarının tabi olduğu 4734 sayılı kanun İhale kanunu ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunlarına aykırı bir şekilde yapılan ihalelerde kiracılara dolaylı olarak kaynak aktarıldığını tespit etti. Öyle ki yapılan ihale sözleşmelerinde; "Kiracılara yatırım yapma zorunluluğu" ve "yapılacak yatırım tutarının kiradan mahsup edileceği" sözleşmenin ilgili maddelerinde yer aldığı, bu durumda da kiracıların yaptıkları tüm masrafları kira bedelinden düşürdüğü, dolaylı olarak kiracılara kaynak aktarıldığı belirlendi. Müfettişler raporda ÇOMÜ ile Kiracılar arasındaki sözleşmeler ile ilgili bulgular üzerine şu değerlendirmeyi yaptılar; "..yapılacak yatırım için her hangi bir proje ve kapsam belirlenmediğinden kiracı firmaya her türlü giderini yatırım olarak sunma imkânı tanınmıştır, üstelik bunlar ödemesi gereken kiradan mahsup edileceği için aslında kiracıya dolaylı olarak kaynak aktarılmaktadır" diyor...

 

BALLI İHALE ALIP, BORCUNU ÖDEMEYEN  KİM?

Sayıştay Müfettişlerinin 2018 yılı ÇOMÜ Sayıştay Denetimlerinde tespit edilen kiralarını ödemeyen, Pos Cihazından, masalara kadar hatta Franchising bedelini bile ÇOMÜ'ye olan kira borcundan mahsup ettiren şirketin sahibi merak konusu oldu. 100 bin TL sermaye ile kurulan Elit Lokanta Ticaret Limited Şirketinin sahibi Serdar Seçilen... 10 yıllığına 2 Milyon 516 bin TL'ye kiraladığı ÇOMÜ tesisi için yaptığı 527 bin 287 TL tutarındaki Pos Cihazları, Kahve Makineleri, Pasta Dolapları, Doğalgaz Sayacı, Waffle Makinesi hatta Franchising bedelini de masraf göstererek kiradan düşüren şirket ÇÖMÜ de kelimenin tam anlamıyla turnayı gözünden vurmuş.

 

FRENCHİSE BEDELİ, MASALAR, POS CİHAZI BEDELİ.. KİRADAN DÜŞÜLMÜŞ!

Sayıştay Müfettişleri incelemelerinde tespit edilen en önemli ihale ise ÇOMÜ'de Osmanlı Kahvecisi olarak iş yapan işletmeye ait! Sayıştay Müfettişi raporundan aktaralım; "Örneğin Üniversiteye ait bir taşınmazın; 2886 sayılı Kanunun 64.maddesi gereği 10 yıl süreyle kiraya verilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığından Bakan onayı alınmış olup söz konusu onay da aynen “öğrenci, akademik ve idari personelin sosyal ve spor faaliyetlerinde kullanılmak üzere tüm tefrişat ve demirbaş malzemesi müstecir tarafından karşılanmak şartı ile” 10 yıl kiraya verilebilmesi uygun bulunmuştur. Ancak müstecir ile imzalanan sözleşmenin 27.maddesinde “kiralanacak olan yapıya minimum 1.500.000,00TL değerinde yatırım yapılacaktır. Yapılacak yatırım yapının tüm tefrişat ve demirbaş malzemelerini kapsar. Taahhüt edilen bedel değerinde yatırım yapılmaması durumunda, idareye sunulan 250.000,00TL tutarındaki çekten yapılmayan yatırım tutarı kadar bedel mahsup edilecektir…” denilmektedir. 29. Maddesinde ise “….Yapılacak harcamalara ilişkin fatura vb. belgeler idareye ibraz edilecek ve İdare yetkilerince ibraz edilen belgeler üzerinden yapılan inceleme neticesinde 10 yıllık toplam kira tutarının %45 i oranında mahsuplaşılacaktır ….. her türlü yatırım sözleşme süresi bitiminde en son ve yenilenmiş hali ile idareye teslim edilecek…” hükmü yer almaktadır"

BİRİKMİŞ 351 BİN LİRA KİRA BORCUNU DA ÖDEMEMİŞ..

"Söz konusu bina Üniversite tarafından ihale edilerek 2.516.000,00 TL bedel ile yemekhane binası olarak yaptırılmıştır, tüm duvar ve ıslak zemin imalatları ile tam ve eksiksiz olarak, ve temel demirbaşlar ile 2017 yılında idareye teslim edilmiştir. Söz konusu bina kiraya verildiği tarihte herhangi bir eksiği bulunmayan yeni yapılmış ve temel demirbaşları bulunan bir binadır. Ancak bina 2018 yılında kullanılmadan kiraya verilmiş ve müstecir yapılan bazı yer ve duvar kaplaması gibi yerleri sökmüş ve yeniden yapmıştır. Dolayısıyla kiraya verileceği planlanmadığı için yapılan bazı imalatlar kullanılmadan tekrar yapılmıştır. Firmanın kirasından mahsup edilmesi istemiyle idareye sunmuş olduğu faturalara bakıldığında ise POS CİHAZLARI, KAHVE MAKİNELERİ, PASTA DOLAPLARI, DOĞALGAZ SAYACI, WAFFLE MAKİNESİ, gibi bir çok malzeme bulunduğu, alınan MASA ve SANDALYELERİN üzerinde FRANCHİSİNG firmasının logolarının basılı olduğu, 527.287,83TL BEDEL İLE “OSMANLI KAFE KURULUM BEDELİ MALZEMELİ” gibi Ölçülmesi Mümkün Olamayan ve FRANCHİSİNG BEDELİNİ DE İÇERİSİNDE BARINDIRAN GİDERLERİN BULUNDUĞU ve üniversiteye uzun bir süre sonra bırakılsa dahi hiçbir idareye hiçbir fayda sağlamayacak tadilat ve demirbaşlar sunulduğu görülmektedir. Taşınmaz, yıllık KDV hariç 297.000,00TL ye müstecire 09.04.2018 tarihinde teslim edilmiş olup müstecirin Üniversiteye güncel borcu 351.139,96 TL’dir. Ayrıca yapılacak yatırımları güvence altına almak için sözleşmede öngörülen 250.000TL tutarındaki çek de idareye sunulmamıştır."

 

4 KİRACIDA KİRA ÖDEMEMİŞ!

Sayıştay Raporlarına giren ÇOMÜ'ye ait 4 taşınmaz ile ilgili müfettişler, kiracıların hiçbir kira bedelini ödemediğini tespit etmişler. Müfettişler Raporuna konuyla ilgili olarak; "Bunun yanında söz konusu kiralamalar için alınan Bakan onayına da aykırı davranılmıştır. Söz konusu onayda demirbaş ve tefrişat sağlama sorumluluğu herhangi bir mahsuplaşmadan bahsedilmeden müstecirde olduğu belirtilmiştir. Kaldı ki Üniversitenin cevabından görüleceği üzere halen borçlar ödenmemiş ve idare tarafından müstecirlere borçlarını bildirir yazıların gönderildiği belirtilmiştir. Örneğin minimum 1.500.000,00.-TL değerinde yatırım yapılması taahhüt edilen taşınmazla ilgili olarak 250.000 TL'lik çek alındığı belirtilmiştir. Ancak söz konusu çek tutarı yapılması gereken yatırımın çok altında olup ayrıca yıllık KDV hariç 297.000,00TL ye kiralanan ve 09.04.2018 tarihinde teslim edilen taşınmaz için firma şimdiye kadar herhangi bir kira ödemesi de yapmamıştır."
Bu haber 18073 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI