Bugun...
Bizi izleyin:CHP’den “Yıldız Koyu” İçin Direniş Çağrısı

Tarih: 11-10-2021 13:25:34 Güncelleme: 11-10-2021 13:27:34 + -


Gökçeada Belediye meclisinden geçen ve büyük tepki çeken Yıldız Koyu’nun imara açılmasına İYİ Parti’nin ortağı CHP’den de yanıt geldi. CHP Gökçeada İlçe Başkan İsmail Öztürk, CHP’li meclis üyelerinin oylamada hayır verdiğini ve mecliste de Yıldız Koyu’nun imara açılmasının yaratacağı sakıncaları dile getirdiğine dikkat çekti. İlçe Başkanı Öztürk; “CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu planla ilgili nihai karar mercii Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruludur. Bu kurulun kararı k


CHP’den “Yıldız Koyu” İçin Direniş Çağrısı

Gökçeada Belediye meclisinden geçen ve büyük tepki çeken Yıldız Koyu’nun imara açılmasına İYİ Parti’nin ortağı CHP’den de yanıt geldi. CHP Gökçeada İlçe Başkan İsmail Öztürk, CHP’li meclis üyelerinin oylamada hayır verdiğini ve mecliste de Yıldız Koyu’nun imara açılmasının yaratacağı sakıncaları dile getirdiğine dikkat çekti. İlçe Başkanı Öztürk; “CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu planla ilgili nihai karar mercii Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruludur. Bu kurulun kararı kabul etmemesi yönünde halkımızı duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

 

“BÖLGE BETONA BOĞULACAKTIR”

CHP Gökçeada İlçe Başkan İsmail Öztürk yayınladığı açıklamasında; “Türkiye’nin İlk ve tek Sualtı Milli Parkı içersinde yer alan Yıldız Koy’un imara açılmasını kabul etmiyor ve doğru bulmuyoruz. 288 dönümlük bu bölgenin imara açılmasının adaya ve bölgeye yapılan bir ihanet olarak görüyoruz, birkaç arazi sahiplerinin rantı uğruna burası betona teslim edilmemeli. Bu bölge 2. Derece arkeolojik sit alanı olması nedeniylede böyle bir yapılaşmanın olamayacağını düşünüyoruz. Belediye Meclisince kabul edilen 1/1000’lik planda her ne kadar 1/5000’lik planlara göre oranlar düşürülmüş olsa da yinede 288 dönümü kapsayan alana yapılacak olan konut, işyeri ve diğer donatılarla orası betona boğulacaktır. Bu alanın imara açılması Gökçeada’da var olan altyapı sorununu daha da artıracak, ayrıca Gökçeada’da zaten bir arıtma sisteminin olmayışı da düşünülürse çevre açısından büyük handikap oluşturacağı düşüncesindeyiz” ifadelerine yer verdi.

 

“4 EVET’E KARŞILIK 2 HAYIR OYU İLE MECLİSTEN GEÇTİ”

Gökçeada Belediye meclisinde 9 üyenin olduğunu, 4 İYİ Partili meclis üyesinin evet oyu kullandığına, 3 AK Partiliden sadece 1 üyenin toplantıya katılarak çekimser oy verdiğini, 2 CHP’li meclis üyesinin ise hayır oyu kullandığını açıklayan CHP Gökçeada İlçe Başkan İsmail Öztürk; “Yalnız ülkemiz için değil Dünya’da da çok özellikli bir öneme sahip olan Sualtı Milli Parkı su altı florası açısından çok zengin bir alan. Yıldız Koy’un imara açılma süreci tarihsel olarak şöyledir: 2010 yılında alanın 25 binlik planı yapılarak süreç başlatılıyor. Daha sonra 2012 yılında 5 binlik plan yapılarak, alan imara açılmış oluyor. 2015 yılında ise şehrin tamamı ile birlikte bu alanın da 100 binlik planı hazırlanıyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı da bu alanı Şehir gelişim alanı olarak belirliyor. Esasen burası daha önce onaylı 1/5000’lik plan ile katledilmek istenmiştir. Bu plan uygulanmış olsaydı bölgede daha büyük bir oranda yapılaşma olacaktı. 4 Ekimde belediye meclisinde onaylan 1/1000’lik plan ve 1/5000’lik düzenlenmesi öncesi ittifak ortağı parti olmanın sorumluluğu gereği bizlerin görüşüne başvurulmadan madde meclise getirilmiştir. Bu oylamada partimizin iki meclis üyesi ret oyu vermekle birlikte, partimizin İmar Komisyonu Üyesi de meclis kürsüsünden buranın imara açılmamasını ayrıca sakıncalarıyla ifade etmiştir. Yapılan oylama sonucu İyi Partinin dört meclis üyesi evet oyu vermiş AKP’nin üç üyesinden toplantıya katılan bir üyesi çekimser oy kullanması sonucu İyi Partinin oylarıyla meclisten geçmiştir” dedi.

 

“YILDIZ KOY’DAKİ İMAR KARARI HALKIN YARARINA BİR KARAR DEĞİLDİR”

Gökçeada’nın “Organik Ada” vizyonuna dikkat çeken CHP Gökçeada İlçe Başkan İsmail Öztürk; “Adamızın Organik Ada vizyonuna uygun olarak bu alanın bakir halini koruması çok önemlidir. Yapılaşma kararının iptal edilmesi için tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını iş birliğine, güç birliğine çağırıyoruz. Ülkemiz bir Hukuk Devletidir. Bu sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Bu konuda biz CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu planla ilgili nihai karar mercii Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruludur. Bu kurulun kararı kabul etmemesi yönünde halkımızı duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Yıldız Koy’daki imar kararı halkın yararına bir karar değildir. Bu planın iptali, ancak halkın kendi meselelerine sahip çıkması ve direnişiyle mümkündür” ifadelerini kullandı.
Bu haber 845 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI