thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:CHP'den Sert Tepki; "O Kermes Derhal Kaldırılmalıdır!"

Tarih: 27-04-2019 08:09:13 Güncelleme: 27-04-2019 08:43:13 + -


Bir kamu kurumu binasına ait bahçede düzenlenen kermeste dağıtıldığı iddia edilen "Laiklik Kaldırılmalı" çağrısı üzerine CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan çok sert açıklamalarda bulundu. Yapılanın Anayasaya aykırı olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti ve Anayasasına yapılmış bir saldırı olarak değerlendiren Güneşhan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Milli Eğitim müdürlüğüne çağrıda bulunarak kermesin derhal kaldırılmasını istedi. Güneşhan ayrıca sorumlular hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duy


CHP'den Sert Tepki;

Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenevi ve ASO bahçesinde düzenlene kermeste dağıtıldığı iddia edilen Suriye Raporu'ndaki ifadeler büyük tepki çekti. Bir kamu kurumuna ait binada Laiklik ilkesinin kaldırılması için propaganda yapılması üzerine harekete geçen CHP Çanakkale İl Başkanlığı sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. İl Başkanı İsmet Güneşhan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan'a da çağrıda bulunarak kermesin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

O DERNEK ÖĞRENCİLERE OKULLARDA 2 YIL BOYUNCA DİNİ SUNUM YAPACAK!

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yayınladığı basın açıklamasında; "Ülkemizde özellikle son zamanlarda laiklik karşıtı eylemler ve etkinlikler hızla artmaktadır. Bu süreçte bu eylem ve etkinliklerin maalesef devlet eliyle, olanaklarıyla ve destekleriyle yapıldığını da üzülerek görmekteyiz. Dün Eğitim-sen ve Eğitim-İş olarak ortak düzenlenen basın açıklamasında açıkça belirtildiği gibi Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl müftülüğü arasında imzalanan 2 yıllık protokole dayanarak okullarımızda çocuklarımıza “milli ve manevi değerlerin toplumdaki bireylere kazandırılması” adı altında vaazların ve din hizmetleri sunumlarının yapılmasına izin verilmiştir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Buradaki temel amaç laik ve bilimsel eğitimden çocuklarımızı koparmak ve dinsel eğitime yöneltmektir. Bugün aynı anlayış İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Öğretmen Konuk Evi bahçesinde ne idüğü belirsiz adına da Hayrat İnsani Yardım Derneği denilen bir dernek tarafından kermes düzenlenmektedir" dedi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİNE VE ANAYASAYA AÇIKÇA SALDIRI YAPILMIŞTIR"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yapılan propaganda ile Türkiye Cumhuriyetine ve Anayasaya saldırı yapıldığını ifade ederek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı; "Bu kermeste çok da üzülerek görüyoruz ki kendi ideolojileri doğrultusunda laiklik karşıtı propaganda yapılmaktadır. Bu derneğin hazırladığı ve bu kermeste dağıttığı “Suriye Raporu” adlı yayınında açıkça laik Türkiye Cumhuriyetine ve Anayasamıza saldırı yapılmaktadır. Hazırlanan raporun 29. sayfasında Laik Yapının Düzeltilmesi başlığı altında şu ifadeler yer almaktadır; “Suriye’de ve diğer tüm İslam beldelerinde Türkiye’nin laik görüntüsü en büyük problemi oluşturmaktadır. Laik bir Türkiye’nin tüm İslam dünyasında da İslami cihetle söz sahibi olması mümkün değildir. Tüm Ehlisünnet toplumları barındıran devletlerin çektiği en büyük sıkıntı da budur. İslami hassasiyeti olan dünya Müslümanları, zahirde takva görüntüsü yüksek olan Suudi Arabistan tarafına ve Selefi düşünceye kaymaktadırlar. Bu sebeple Türkiye Anayasasından Laiklik ilkesi çıkarmalı, bugünkü gençliğin anlayacağı tarzda, iletişim araçlarını da kullanarak etkin bir şekilde İslami eğitim üzerinde durulmalıdır.”

"LAİK DÜZENİ YIKMAYI HEDEFLEMİŞ BU DERNEĞİN KERMESİ DERHAL KALDIRILSIN"

İl Başkanı İsmet Güneşhan açıklamalarının devamında Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan'a çağrıda bulundu. Güneşhan; "Buradan Sayın Valiye ve İl Milli eğitim Müdürüne sesleniyoruz Laik Demokratik düzenimizi yıkmayı hedeflemiş olan  bir dernek tarafından düzenlenmekte olan bu kermes derhal kaldırılmalıdır. Bu kermesi düzenleyenler ve izin  verenler hakkında ivedilikle soruşturma başlatılmalıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu dernek ve kişiler hakkında Cumhuriyet Baş Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. 57 İslam ülkesi içerisinde demokratik ve laik olan tek devlet Türkiye Cumhuriyetidir. Bunu herkes böyle bilmeli ve kabul etmelidir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti asla şeyhler,dervişler,müritler ve mensuplar ülkesi olmayacaktır.” Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik bir ülke olarak ilelebet var olacaktır" dedi.
Bu haber 11238 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI