thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Ceylan’ın Sözleşmeli Er ve Erbaşlar İçin Kadro Teklifi Meclis’te

Tarih: 13-10-2023 07:21:57 Güncelleme: 13-10-2023 07:23:57 + -


Sözleşmeli uzman erbaşların istihdam sorunu çözecek kanun teklifi CHP Çanakkale Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Grup Sözcüsü Özgür Ceylan’dan geldi. Özgür Ceylan hazırladığı kanun teklifinde orman muhafaza, infaz ve koruma memurları ile çarşı ve mahalle bekçileri için açılan kadroların yüzde 25’inin sözleşmeli er ve erbaşlara tahsis edilmesini içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.


Ceylan’ın Sözleşmeli Er ve Erbaşlar İçin Kadro Teklifi Meclis’te

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kanun teklifinde 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nda değişiklik yapılarak, geçmişte sözleşmeli Uzman Erbaş olarak görev yapan ancak herhangi bir kamu kurumuna ataması yapılamayan işsiz ve umutsuz durumdaki uzmanların ve halen sözleşmeli Uzman Erbaş olarak görev yapan personelin motivasyonunun artırılması, iş barışının sağlanabilmesi için görevdeki tüm personelin kadroya alınması amaçlandığını ifade etti. Özgür Ceylan Sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru, Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru ile Çarşı ve Mahalle Bekçileri alımlarında, zor şartlarda görev yapma deneyimi olan atanamayan uzmanların işe başlatılmalarında pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini belirterek, “Hem bu görevlerin gerektirdiği şartlara yabancı olmayan ancak kurumlarıyla ilişikleri kesildikten sonra sivil yaşamda iş bulmakta ve adaptasyonda güçlük çeken bu gençlerimizi hayata bağlayacak hem de deneyimlerinden kamunun uzun süre istifade etmesine olanak sağlayacaktır” görüşünü savundu.

 

“SÖZLEŞMELER KADROYA DÖNÜŞMELİ”

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kanun teklifinin gerekçesinde “Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz” diyerek görev yapan uzman çavuşların, yoğun fiziki mücadele ve güç gerektiren koşullarda, hiç sorgulamaksızın bir emirle ölüme gittiklerini ifade ederken, “Ancak garabet bir sözleşme sistemiyle istihdam edildiklerinden bir nevi ücretli kölelik sisteminin en küçük dişlileri durumundalar. Görev esnasında şehit olurlarsa bir problem yok. Ancak bir sağlık problemleri ortaya çıktığında muharip görevlerden alınarak kadrolu personel gibi yardımcı hizmetlerde kullanılmadıkları gibi, sözleşmeleri fes ediliyor ve kurumla ilişikleri kesiliyor” tespitini dile getirdi.

 

Sınır ötesi operasyonlarda; Libya, Irak, Suriye gibi kritik yerler ile iç güvenlik bölgelerinde görev icra eden ve en fazla şehit veren askeri kesim olan uzman çavuşların mesleki güvencelerinin sağlanması gerektiğini savunan Özgür Ceylan, “Bu zor görevleri icra ederken kadrolu personelle aynı koşullarda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, moral ve motivasyonu yükseltecektir” diye konuştu.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çağın gereklerine göre yeniden yapılanmaya başladığı dönemden itibaren Hava, Deniz ve Kara Kuvvetleri ile Jandarma birliklerinde profesyonel kadroların sayısal oranı yüzde 90’lara geldiğini ifaden eden Özgür Ceylan, “Bu anlamda teklif, modern araç gereç, teçhizat ve silah sistemleri ile donatılan silahlı kuvvetlerde deneyimli personelden uzun süre faydalanılmasına da olanak sağlayacaktır. Teklifle, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda değişiklik yapılarak, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı'nda sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapan personelin muvazzaf statüye kavuşturularak vatan savunmasının sözleşmeyle yapılması garabetinin de önüne geçilmiş olacaktır” görüşünü savundu.
Bu haber 1161 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI