Bugun...
Bizi izleyin:Cenaze Ortada Kaldı..

Tarih: 24-05-2021 06:47:23 Güncelleme: 24-05-2021 06:48:23 + -


Devlet 54 milyon lira alıp ağaçlar kesildikten sonra Maden iznini vermeyeceğini söyledi. İşin başında madenci olan devlet işin sonunda çevreci oluverdi. Olan 350 bin ağaca oldu. Balabanda katledilen doğa ortada kaldı.


Cenaze Ortada Kaldı..

Kazdağları’nın Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madenciliği yapılması için Orman Bölge Müdürlüğüne ödenen 54 Milyon lira karşılığında 350 bin civarında ağaç kesildi. 3 yıl geçti. Gelinen noktada iki bakanlık arasında yaşanan çelişki sonrasında Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik ruhsat yenilenmediği ve faaliyet yürütemedi. Alamos Gold "El koyma, haksız ve adil olmayan muamele" gerekçesi ile 1 Milyar Dolarlık tazminat dava açacağını duyurdu!

 

Çanakkale’nin Kazdağları bölgesinde bulunan Kirazlı-Balaban bölgesinde yıllarca altın madenciliği yürütmek için çalışma yürütülüyor. Alamos Gold ve yerli İştiraki Doğu Biga Madencilik 2019 yılında bölgedeki üç projesinden bir tanesi olan Kirazlı’da çalışmalarına başladı. Çevreciler ise yıllarca süren hukuk mücadelesini bölgede 350 bin civarında ağacın katledilmesi sonrasında eylem başlattı.

 

AĞAÇLAR KESİLİNCE EYLEMLER BAŞLADI

29 Temmuz 2019 tarihinde Su ve Vicdan nöbeti başlatıldı, 5 Ağustos tarihinde binlerce kişinin katılımıyla yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından 18 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye’nin her köşesinden dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Kazdağları konserine katılım gerçekleştirilerek doğanın korunması için hükümete çağrıda bulunuldu.

ŞİRKETİN RUHSAT YENİLEME SÜRESİ BİTMEDİ!

Alamos Gold'un 2009'da aldığı ve 13 Ekim 2009'da başlayan ruhsat hukukunun 13 Ekim 2019'da bitti. Her 10 yılda bir yenilenmesi gereken ruhsat için şirket yetkilileri Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına başvuruda bulundu. 13 Ekimde başlatılan ruhsat yenileme süreci bir türlü sonlandırılmadı..! Şirket ruhsatını yenileyemediği için bölgede 20 aydır hiçbir faaliyet yürütmeden bekletildi.

 

BAKANLIKLAR TOPU BİRBİRİNE ATTI!

Ruhsat yenileme süreci hem çevreciler açısından hem de şirket açısından sancılı geçti. Şirket yetkilileri her an yeni ruhsatı alıp çalışmaya başlayacakmış gibi açıklamalarda bulunurken; çevreciler ise yasal sürecin aşıldığını bölgenin bir an önce yeniden ağaçlandırılması çağrısında bulundu.

 

ENERJİ BAKANLIĞI: “DEĞERLENDİRİYORUZ”

Ruhsat bilmecesinin altında ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yaşanan mevzuattan kaynaklı olduğu açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ruhsat sürecinin devam ettiğini belirterek; “Temdit(süre uzatma) ruhsatının düzenlenmesi veya ruhsatın iptali halinde ilgili kurumlara gerekli bildirimler yapılacaktır” dedi.

 

OSMAN BAKANLIĞI: “SAHAYI YENİDEN AĞAÇLANDIRACAĞIZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi vermiş ve bölgenin akıbetini sormuştu. İlgili soru önergesine Bakan Pakdemirli imzasıyla; “İlgili orman izni, yenilenmiş ruhsat ile birlikte süre uzatımı için müracaatta bulunulmaması nedeniyle 10 Kasım 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında etüt proje çalışmaları devam etmektedir. Bakanlığımızın, ağaç dikme seferberliği programı kapsamında maden sahalarının rehabilitasyonu ve yeniden ormana kavuşturulması çalışmaları yer almaktadır. Söz konusu saha geri teslim alınarak bakanlığımız tasarrufuna geçmiştir" yanıtı verildi.

10 YILDA 250 MİLYON DOLAR HARCADILAR.. 1 MİLYAR DOLAR İSTİYORLAR!

Tüm bu tartışmalar yaşanırken Alamos Gold şirketi, ruhsatlarının yenilenmemesi üzerine yargıya gitme kararı aldığını duyurdu. Kazdağları'nda kurmaya çalıştığı altın madeni nedeniyle bölgede protesto gösterilerine yol açan ve madeni kurması için gerekli izinleri yenilenmeyen Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold, Türkiye'den 1 milyar dolar tazminat istedi. Şirket, Toronto borsasına yaptığı açıklamada, Kazdağları'ndaki Kirazlı altın madeni için ana izinlerin ve yakınlardaki Ağı Dağı ve Çamyurt altın madenleri için bazı izinlerin yenilenmediğini belirtti.

 

İKİ YATIRIM ANLAŞMASI İHLALİ

Türkiye'ye Hollanda'da kurduğu bir iştirak üzerinden yatırım yapan şirket, Ankara'nın Hollanda ile yaptığı ikili yatırım anlaşmasını ihlal ettiğini ve "el koyma, haksız ve adil olmayan muamele" nedeniyle tazminat istediğini belirtti.

 

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su John McCluskey, şirketin Türkiye'ye 2010 yılında yatırıma başladığını ifade ederek, "10 yıllık çabamıza, 250 milyon doların üzerindeki yatırıma ve madeninin inşa ve işletmesi için gereken tüm izinleri almış olmamıza rağmen daha önce emsali görülmemiş bir şekilde faaliyetlerimiz 18 ay içinde durduruldu" dedi.

 

ÇEVRECİLERDE ALAMOS GOLD’A DAVA AÇTI!

Çevreciler ve bölge sakinleri Kaz Dağları’nda büyük tahribata neden olan Alamos Gold şirket yetkilileri hakkında savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar ve saldırı suçları gibi suçlara bakan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, “Kasten iklim değişikliğine yol açarak gezegende yaşayan 7 milyar insanın toplu yok olmasına neden olacak sürece katkı koyan failler aleyhinde ‘insanlığa karşı suç’ işlemeleri nedeniyle soruşturma ve dava açılmasına, neticeten cezalandırılmalarına karar verilmesini talep ederiz” denildi.

 

54 MİLYON TL’YE 350 BİN AĞAÇ KESİLDİ.. DEĞER MİYDİ?

Çevreciler açtıkları davada şirketin 54 Milyon TL karşılığında Orman Bölge Müdürlüğünce 347 bin 815 ağacı kestirdiğine dikkat çektiler. Dilekçede “Alamos Gold, ÇED raporunda 45 bin 650 ağaç kesileceği taahhüt edilmesine rağmen 347 bin 815 ağaç keserek eko kırım gerçekleştirmiştir. Her ağacın yılda ortalama 150 kilo karbondioksit yok ettiği bilimsel gerçeğinden yola çıkarak, Alamos Gold, yılda 52 milyon 172 bin 250 kilo fazladan karbondioksit salımına neden olmuş, iklim değişikliğini hızlandırmış ve insanlığa karşı suç işlemiştir.”
Bu haber 3220 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI