thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


Borsa İstanbul’da Gong Kaleseramik İçin Çaldı
Tarih: 27-07-2023 13:14:07 Güncelleme: 27-07-2023 13:18:07 + -


Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, halka arz sürecini başarıyla tamamlayarak, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.


Borsa İstanbul’da Gong Kaleseramik İçin Çaldı

Borsa İstanbul'da gong, Kale Grubu'nun lokomotif şirketi ve Türkiye'nin ilk seramik fabrikası Kaleseramik için çaldı. Halka arz programı kapsamında şirketin, 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde mevcut çıkarılmış sermayesi 514.778.660 TL'ye çıkarıldı ve artırılmış miktar olan 109.390.465 TL nominal değerli payları ise, 25 TL sabit fiyat yöntemi ile halka arz edildi. Halka arz ile birlikte Kaleseramik'in çıkarılmış sermayesinin %21,25'lik kısmı halka arz edilirken, halk arz net büyüklüğü ise toplamda 2 milyar 735 milyon TL oldu. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen başarılı talep toplama sürecinde, şirketin satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal değerli payları için 2.002.245 yatırımcıdan talep geldi.

 

Kale Grubu'nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı'nın kutlandığı 27 Temmuz günü, Borsa İstanbul'da düzenlendi. Törende; kurumsal film gösterimin ardından geri sayım başladı ve kürsüde vurulan gong ile birlikte Kaleseramik, #KLSER kodu ile Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı.

Yatırımlar İstihdam ve İhracata Yansıyacak

 

Kaleseramik'in yaklaşık 2,7 milyar TL tutarındaki halka arz geliriyle ve 2 milyona yakın yatırımcıya ulaşarak başarılı bir halka arz süreci gerçekleştirdiğini söyleyen Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, şu açıklamada bulundu; “Bu halka arzdan elde edilen gelir, yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacaktır. Ülkemizin böyle köklü sanayi şirketlerini Borsamızda görmek bizi gururlandırmakta ve ülkemizin tüm sanayi şirketlerine güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bu vesileyle bir kez daha, şirketlerimizi büyümeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı, sermaye piyasaları yoluyla sağlamak üzere Borsamıza davet ediyorum. Bu halka arzda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayan Kaleseramik'e Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

50 MİLYON DOLARI AŞAN YATIRIM PLANI

Bugün, Kale Grubu için çok özel bir heyecan yaşadıklarına vurgu yapan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay ,66 yıl önce merhum kurucu İbrahim Bodur tarafından ilk kurulan şirket olan ve grubun nüvesini oluşturan Kaleseramik'in yatırımcılarla buluşmasına tanıklık ettiğini söyledi. Şirketin kurulduğu günden bu yana sektörün ve Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamını sürekli genişlettiğini söyleyen Bodur, “Bugün Kaleseramik, sadece Türkiye'de değil 86 ülkeye ihracat gerçekleştiren küresel arenada bilinen, öne çıkan bir şirket konumunda. Kaleseramik, son üç yılda kabaca dört kat artan bir performans gösterdi. Bu konumunu ve performansını daha da geliştirmek için, bu yıl Kaleseramik özelinde 50 milyon doları aşan yatırım planladık. Bugün de gong törenimizle, Kaleseramik'in iddialı global hedeflere yürüyüşü için çok önemli bir adım atıyor ve bu yatırımlarımıza kaynak oluşturacak şirketimizin bir kısım paylarının halka arzını gerçekleştiriyoruz. Halka arzın gerek Grubumuz gerekse teveccüh gösterecek yatırımcılar için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

HALKA ARZ BÜYÜKLÜĞÜ 2,7 MİLYAR TL

Kale Grubu'nun ilk şirketi, seramik sektörünün Türkiye ve dünyadaki köklü, büyük ve güçlü şirketlerinden Kaleseramik'in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdikleri halka arzını başarıyla geride bıraktıklarına vurgu yapan Kale Grubu Finans Başkan Yardımcısı – CFO'su Haluk Alperat, şöyle konuştu: “Kaleseramik'in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz halka arzını başarıyla geride bırakmış bulunuyoruz. Halka arzda, 2 milyonun üzerinde başvuru oldu ve 9 milyar TL'yi aşan talep topladık. Talep dağılımına baktığımızda hem bireysel, hem kurumsal yatırımcılardan ve hem de Kale Grubu çalışanlarından, ayrılan payın çok üzerinde bir talep geldiğini görüyoruz. Halka arz büyüklüğümüzü toplamda net 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Halka arz gelirimiz ile önceliğimiz, mevcut büyüme hedeflerimizin devamlılığını sağlayacak yatırımlarımız ile birlikte sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi alanlarda yatırım yapmak olacak.”

 

2023 HEDEFİ YURT İÇİ YATIRIMLAR

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş ise, seramik sektörünün öncü şirketi olarak son üç yılda yaklaşık dört kat artan bir performans sergilediklerini dile getirdi. Başarıda ivme yaratan en önemli faktörlerden birisinin ise geleceğe dönük yatırımlar olduğunu aktaran Akbaş, “Bugün ise, bu başarıyı daha ileri taşımak, küresel seramik pazarındaki etkin oyuncu kimliğimizi daha da güçlendirmek adına şirketimizi halka açıyoruz. Yeni hissedarlarımızla, güzel ve güçlü hedeflere, daha büyük nice başarılara doğru önemli bir adım atıyoruz. Şirketimize, yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.
Bu haber 1623 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI