thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Çanakkale’ye Nasıl Hizmet Edilir, Göstermek İsterim”

Tarih: 29-10-2022 07:05:00 Güncelleme: 29-10-2022 07:08:00 + -


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, beraberinde İl ve İlçe Başkanları, Meclis üyeleri birlikte hem genel hem de Çanakkale yerel siyasetine dair değerlendirmelerde bulundu. Gerçekleşecek ilk seçimde Millet İttifakı’nın Çanakkale’den 3 vekil çıkartacağını belirten Rıdvan Uz, milletvekilliği adaylığı ile ilgili olarak gönlünden geçenin “Çanakkale’ye nasıl hizmet edilir, bir de biz gösterelim arzusundayız” diyerek yanıtladı.


“Çanakkale’ye Nasıl Hizmet Edilir, Göstermek İsterim”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, beraberinde İl ve İlçe Başkanları, Meclis üyeleri birlikte hem genel hem de Çanakkale yerel siyasetine dair değerlendirmelerde bulundu. Gerçekleşecek ilk seçimde Millet İttifakı’nın Çanakkale’den 3 vekil çıkartacağını belirten Rıdvan Uz, milletvekilliği adaylığı ile ilgili olarak gönlünden geçenin “Çanakkale’ye nasıl hizmet edilir, bir de biz gösterelim arzusundayız” diyerek yanıtladı.

 

İYİ Parti genel Başkan Yardımcısı konuşmasının başlangıcında İYİ Parti’nin 5’nci yıldönümünü kutlayarak başladı. Uz yaptığı konuşmada; “25 Ekim 2017 tarihinde parti kurma süreçlerimizin bir ayağı Çanakkale’de başlamıştı. Kapatılan salonlar, söndürülen ışıklar, verilmeyen ses sitemleriyle başlayan ve Türkiye’nin genelinde yolların kapatılmasına kadar giden süreçlerin akabinde İYİ Partinin kurulmasına şahit olduk. Bir hanım efendi, bir cesur yürek ve ardında Cesurlar Hareketi bir süreçte bir parti kuruldu. Bugün İYİ Parti kurulmasaydı; ülkemizin hali ne olurdu bunun da takdirini kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

 

İYİ PARTİ KONGRE SÜRECİ BAŞLIYOR

30 Ekim Pazar günü itibariyle İYİ Parti’nin Çanakkale il ve ilçe kongrelerinin başlayacağını belirten Rıdvan Uz; “30 Ekim tarihi itibariyle Çanakkale’de olduğu gibi ülke genelinde kongre süreci başlatıyoruz. Kongrelerimizi de yaparak Genel Seçimlere hazırlanmak istiyoruz. Hızlıca kongre sürecimizi tamamlayarak seçimlere hazır hale gelmiş olacağız. Millet İttifakı olarak; seçim güvenliği, adalet ile ilgili, ekonomi kurmaylarının toplandığı komisyon çalışmalarımız devam ediyor. Son günlerde ‘Cumhur İttifakı tekrar güçleniyor’ şeklinde algı kampanyası yürütülüyor. Kimse bu algıya kapılmasın, inanmasın. Çünkü Türkiye’de ne siyasi anlamda, ne ekonomik anlamda; hatta eğitim, sağlık ve hukuk anlamında bir düzelme yok” açıklamasında bulundu.

“YURTDIŞINDA DOKTORLARIMIZ, MÜHENDİSLERİMİZ GARSONLUK YAPIYOR”

İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı olarak görev yapan Rıdvan Uz, yurtdışı çalışmaları hakkında ise şu bilgileri verdi; “5 aydır yurtdışındayız. Türk vatandaşlarımızın yoğun olduğu her yerde temaslarda bulunuyoruz. Gurbetçilerimizin sorunlarını tespit ettik; yurtdışında bile iktidar partisinden gurbetçilerimizin desteğini çektiğini gördük. Türkiye’nin AB ülkelerinde Gri Listeye alınması sebebiyle; Türk Vatandaşları artık yurtdışında bankalarda hesap açamıyor, şirket kuramıyorlar. Hatta birçok Avrupa ülkesi Türk vatandaşlarına çağrıda bulunarak ‘Ülkenize dönmek istiyorsanız her türlü yardımı yapmaya hazırız’ şeklinde bilgi gönderiliyor. Gri Liste yani nereden geldiği belli olmayan Kara Para nedeniyle artık Avrupa ülkelerinde birçok kapının bizlere kapandığını görüyoruz. Başka bir şey daha gördük; 60’lı yıllarda gurbete giden vatandaşlarımızın yerini artık; doktorlarımız, mühendislerimiz, mimarlarımız yer alıyor. Gittiğimiz hemen her yerde cafe ve lokantalarda Türk doktor ve mühendislerin garsonluk yaptığını üzülerek gördük. Bu sebeple güçlü Türkiye’ye bizlerin ihtiyacı olduğu kadar Avrupa tarafından da büyük ihtiyaç duyulduğunu söyleyebilirim. Türkiye’nin yönünün Ortadoğu ülkeleri yerine Avrupa olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.”

 

“ADAY OLACAK ARKADAŞLARIMIZ YÖNETİME TALİP OLMAYACAKLAR”

Basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, kongre süreçlerinde kimlerin aday olacağı ile ilgili soruya şöyle yanıt verdi; “Kongre süreçleri demokratik süreçlerdir. Geçtiğimiz kongre sonrasında baskın bir seçim olduğundan parti yöneticisi olarak seçilen arkadaşlarımız çeşitli görevlere talip olduklarından yönetim kademelerinde bir boşluk oluşmuştu. Bu dönem hem Çanakkale hem de ülke genelinde aynı sorunu yaşamamak için; görevlerine devam edecekler görevlerine devam etsin ancak; bir göreve talip olacak olan arkadaşlarımız yönetimlerde yer almasınlar çağrısında bulunduk. Dolayısıyla kongre yapılacak ilçelerimizde birçok arkadaşımız yönetimlerini güçlendireceklerdir, aday olacak arkadaşlarımızla uyumlu çalışacaklarına inanıyoruz. Delege seçimleri sonrasında aday olmak isteyen arkadaşlarımız da olabilir; bunu da oturup konuşuruz. Ancak illa adaylığını devam ettirecekse; demokrasi çerçevesinde, iktidara giden bir partinin temsilcileri olarak birlik içerisinde çalışmalarını isteriz” diyerek cevapladı.

“ANKETLERDE OYUMUZ YÜZDE 20 AMA DAHA FAZLASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

“Anket sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna da yanıt veren İYİ Partili Rıdvan Uz; “Genel merkezimiz 5 anket firması ile birlikte çalışıyor. Bu firmalardan üç tanesi aynı zaman uluslar arası anket firmalarına da ortaklar. Bu sebeple tüm anket sonuçları ayrıca Avrupa da değerlendirilerek doğrulukları kıyaslanıyor. Bizim bu şirketlerden aldığımız anket sonuçlarının ortalamasında İYİ Partinin 18,6 ila 20 puan arasında bir oyumuz olduğunu görüyoruz. Ama biz sahada çok daha ilerisini ve ötesinde olduğumuzu görüyoruz. Yüzde 20’nin de üzerinde oy alacağımıza inanıyorum. ORC firmasının Çanakkale sonuçlarında oyumuzun yüzde 27’e ulaştığını görüyoruz. 2018 seçimlerinde yüzde 17 olan oyumuz ile milletvekili seçilmiştik. Akabinde yurtdışı oyları geldiğinde milletvekilliğini kaybettik. Yüzde 27 oy oranı ile İYİ Parti Çanakkale merkezde ikinci parti konumuna yükselmiştir. Hedefimiz; kongreler sonrasında Çanakkale’de de birinci parti olma arzumuzu tüm platformlar da dile getiriyoruz. İl ve ilçe yönetimlerimiz bu hedef için ciddi çaba gösteriyorlar, bizde onların çalışmalarına destek veriyoruz” dedi.

 

“İYİ PARTİ’YE KATILIMLARIN ÇOĞU AK PARTİ’DEN GELİYOR”

İYİ Parti’ye en çok hangi partiden katılım olduğu sorusuna da yanıt veren Rıdvan Uz; “Anketlere göre en çok katılım AK Parti’den oluyor. Bununda çeşitli sebepleri var. Milli görüş geleneğinden gelen ‘Milli Görüş gömleğini hakikatten çıkartmışız’ diyenlerin bir bölümü, Fakıbaba’nın dediği gibi yolsuzluklardan adam kayırmacılıktan bıkarak gelenler var, Demokrat Parti’den AK Partiye geçen ancak şimdi İYİ Partiyi tercih edenler de var. Dolayısıyla; Türk siyasetinin çekim merkezi haline gelen bir İYİ Parti var. Bunu her yerde görüyoruz, Çanakkale’de de bunu gözlemliyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE’YE NASIL HİZMET EDİLİR, GÖSTERMEK İSTERİM”

Çanakkale’de milletvekili seçilmesine rağmen yurtdışı oyları ile vekilliği kaybeden Rıdvan Uz, ilk seçimde Çanakkale’yi İYİ Parti milletvekili olarak TBMM’de temsil edeceğini söyledi. Uz; “2018 seçimlerinde yurtdışı oyları ile kaybettik ama Çanakkale il genelinde yaptığımız tüm ziyaretlerde vatandaşlarımız ‘Sayın vekilim’ yakıştırmasında bulunup teveccüh gösteriyorlar. Bu çok gurur veriyor; Çanakkale’de uzun yıllardır siyaset yapıyorum, artık yereldeki tecrübemi Ankara’ya taşımak istiyorum. Takdir elbette genel merkezimizin, Genel Başkanımızındır. Hiç bir zaman talebim olmadı, hiç bir şey olmasak da hizmet etmeye devam ederim. Aslında Çanakkale’ye nasıl hizmet edilir, bir de biz gösterelim arzusundayız.” diyerek cevap verdi.

 

İYİ Parti’den milletvekili için Ankara ve İstanbul ile adı geçen Rıdvan Uz, “Çanakkale’den mi aday olacaksınız” sorusuna ise; “Ankara ve İstanbul’dan aday olacağıma dair ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Biz düştüğümüz yerden kalkarız diye düşünüyorum” diyerek yanıtladı.

 

 “ÇANAKKALE’DE SEÇİMLER: MİLLET İTTİFAKI 3 – CUMHUR İTTİFAKI 1 OLUR”

Çanakkale’de ilk seçimde milletvekili dağılımının nasıl olacağı sorusuna ise İYİ Partili Rıdvan Uz; “Olası ilk seçimde Çanakkale’de milletvekili dağılımı bana göre; geçtiğimiz dönem Cumhur ve Millet ittifakları geçen dönem ikişer vekil çıkartmışlardı Çanakkale’den. Bu dönemde ise; Millet İttifakı 3 vekil çıkartır. Cumhur ittifakında bir vekil olur. Bu ekonomik tablo bu şekilde devam ederse; Çanakkale geçmişte iki dönem 4-0 çıkartmıştı, 4-0 olma ihtimalini de göz ardı etmemek lazım” diyerek cevapladı.
Bu haber 3099 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI