www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale’nin Kronik Sorunları Çözüm Bekliyor!

Tarih: 05-06-2023 07:03:19 + -


Çanakkaleli vatandaşların kabusu haline gelen ancak yıllardır çözülmeyen sorunlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Yıllardır çözüm bekleyen trafik, otopark, kent içi ulaşım sorunları çözülmezken bu sorunlara; Kira, konut, yurt sorunu, Çocuk sokak satıcıları, dilenciler, uyuşturucu vb yeni sorunlar eklendi..


Çanakkale’nin Kronik Sorunları Çözüm Bekliyor!

Çanakkale’nin uzun yıllardır devam eden; artık kronik hale gelmiş olan trafik sorunu herkes tarafından kabul edilirken maalesef çözüm bulmak için beylik lafların ötesine geçilmiyor. Akıllı kavşak, akıllı sinyal sistemleri, bazı sokakların yayalaştırılarak araç trafiğine kapatılacağı, bazı caddelerin de tek yönlü hale getirileceği beyanlarının üzerinden aylar geçmesine rağmen maalesef ne sokaklar yayalaştırıldı, ne de bazı caddeler tek yönlü hale geldi. Ne de akıllı sinyalizasyon, ne de 2014 yılında demosu yapılan, 2017 yılında da Cuma Pazarında sözde hayata geçirilen akıllı kavşak sistemi Çanakkale’de yaygınlaştırıldı.

 

TRAFİK VE OTOPARK SORUNU

Kronik hale gelen Trafik sorunu her geçen gün artmaya devam ederken; yıllarca varlığı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından varlığı bile kabul edilmeyen bir de otopark sorunu var. Yeşil Yerel Yönetim Binası altına yapılan ve günün belirli saatlerinde hizmet veren otopark bile bölgedeki otopark sorununu çözmeye yetmezken; otopark sorununu çözmek için yıllardır Belediyenin ilgili ekipleri ve Başkan Ülgür Gökhan büyük şehirleri ziyaret ederek çözüm arıyor!

2 YIL GEÇTİ; YAYALAŞTIRMA HALEN YAPILMADI

Öte yandan Çanakkale Belediye meclisinde Eylül 2021’de oy çokluğu ile geçen karar ile “Çarşı Bölgesi Yayalaştırma Projesi” kapsamında Kemalpaşa Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı ve Sarıçay arasında kalan bölgedeki; Eski Balıkhane sokak, Fetvane Sokak, Hapishane sokak, Eski Mahkeme Sokak, Kemalyeri Sokak, Küçük Hamam Sokak, Tıflı sokaklar yayalaştırılacak, araç trafiğine kapatılacaktı.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yanında ekipleri de alarak bölgede bulunan esnafı ziyaret ederek projeyi anlatmış, çoğu esnaftan da olumlu dönüş geldiği açıklanmıştı. Ancak aradan geçen yaklaşık 2 yıla rağmen yayalaştırma projesi başlamadı! Neden başlamadığı ile ilgili de Belediye Başkanlığından herhangi bir açıklama yapılmadı.

CADDELER TEK YÖNLÜ OLACAKTI, OLMADI!

Şehrin trafiğini rahatlatmak amacıyla gerçekleştirilen bir başka proje de şehrin trafik yükünü çeken Atatürk Caddesi, Troya Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İnönü Caddesinin bir bölümü ve Kayserili Ahmetpaşa Caddesinin bir bölümünde araç trafiği tek yönlü hale getirilecekti. Bu yönde Belediye Başkanlığının bir çalışması olduğunu zaman zaman Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açıklamasına rağmen projenin ne aşamada olduğu bilinmiyor!

 

KENT İÇİ ULAŞIM SORUNU HALEN DEVAM EDİYOR!

Çanakkale’ye son yıllarda yapılan ve tamamlanan alt yapı yatırımları sonucunda Çanakkale bugün daha ulaşılabilir bir kent haline geldi. Ayvacık’ta açılan tüneller Ege’ye gidişi kısaltırken; şuan için araç sahiplerinin fiyatları nedeniyle fazla ilgi göstermediği 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılması ile birlikte İstanbul ve diğer illere de ulaşım oldukça kısaldı. Ancak kent içi ulaşım sorunu ise geri planda kaldı.

Çanakkale’de ciddi bir kent içi ulaşım sorunu var. Şehrin bir ucundan bir ucuna gitmek adeta işkenceye dönüşüyor. Kış aylarında sorun öğrencilerin gelmesiyle birlikte daha da artarken; kent içi trafik sorunu nedeniyle bu durum yaz aylarında da aynen devam ediyor. Esenler’den Terzioğlu kampüsüne gitmek neredeyse 45 dakika sürerken; Esenler’den Güzelyalı’ya gitmek ise çoğu zaman 1 saati geçiyor. Otobüs sayısının artması da sorunu çözmezken; toplu taşıma ücretlerinin Türkiye’nin en yüksek olduğu illerden birisi de Çanakkale. Vatandaşların toplu taşımaya ödediği ücrete karşılık; alınan hizmet ve kalite aynı oranda değil. Bu sorunu çözmek içinde geliştirilmiş ve uygulanmaya konmuş hiçbir proje kamuoyuna açıklanmadı.

 

ÇOCUK SOKAK SATICILARI VE DİLENCİLER SORUNU!

Çanakkale’de yaşam kalitesini düşüren kronik sorunlar çözüm beklerken; bu sorunlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de “Çocuk Sokak Satıcıları” sorunu. Geçtiğimiz yıllara kadar Çanakkale sokaklarında görmediğimiz Çocuk Sokak Satıcıları Çanakkale’de son 5 yıldır var. Özellikle kaçak yollardan Türkiye’ye gelen Afgan çocuklarının mendil vb. satışı yaptığı bilinirken; sınırdışı edilen Afganlardan sonra sokaklarda şimdi Suriyeli çocuk satıcılar dolaşıyor. Çanakkale’nin özellikle eğlence mekanlarının bulunduğu Kordon ve Barlar Sokağı bölgesinde neredeyse her 15-20 dakika da bir karşınıza çıkabilecek çocuk yaştaki sokak satıcılarından vatandaşlarda esnaflarda şikayetçi durumda.

Çocuk Sokak Satıcılarının yanı sıra her yaştan ve her cinsiyetten dilenciler de esnaf ve vatandaşları tepkisini çekiyor. Gördükleri her işyerine giren ve para isteyen dilencilere her geçen gün yenileri eklenirken; bunlara müdahale etmesi gereken başta Zabıta ekipleri ve Polis ekipleri ise ya sayılarının yetersizliğinden yada şikayet yapılmadığından herhangi bir işlem yapmıyorlar.

 

UYUŞTURUCU SORUNU

Gözle görülmediğinden yokmuş gibi davranılan ancak resmi görevlilere göre; Çanakkale, nüfusuna oranla Türkiye’de en çok uyuşturucu madde kullanımının ve ticaretinin yapıldığı illerden birisi. Bir dönem Halk Bahçesini kendilerine mesken haline getiren tinercilerle kararlılıkla mücadele eden Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, birbirinden başarılı operasyonlarla çok sayıda zehir tacirini yakalamaya devam ediyor.

Çanakkale’de özellikle Metamfetamin maddesinin kullanımında artış olduğu, bunların da Afgan göçmenler tarafından merdiven altı laboratuarlarda üretip satıldığı biliniyor. Çanakkale’ye kaçak yollardan gelen ve Afgan çetesine yönelik uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan operasyonla 3 kişi tutuklanıp, 12 kişi 2020 yılında sınırdışı edilmesine rağmen piyasada Metamfetamin maddesinin satışı bir şekilde devam ediyor. Emniyet ekipleri zehir tacirlerine göz açtırmazken; gözaltına alınan zehir tacirlerinin çoğu adliyedeki işlemlerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması uyuşturucuyla mücadeleyi zorlaştırıyor. Oysa tüm dünyada uyuşturucu kullanımı ve ticareti ile tek başına mücadele Emniyet güçleriyle yapılması yeterli bulunmuyor, toplumsal ve birçok kamu kurumunun da bu mücadeleye destek vermesi, Farkındalık yaratılması, özellikle çocuk ve gençlerin sosyal yaşamlarındaki kalitenin arttırılmasına yönelik projelerin üretilerek hayata geçirilmesi gerektiği biliniyor.

KONUT VE ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU

Pandemi sonrasında artan inşaat maliyetleri, iktidarın yüksek enflasyonla büyümeyi teşvik ettiği Yeni Ekonomi Politikası sayesinde Çanakkale’de ciddi konut ihtiyacı oluştu. Kiralık konut fiyatları yüzde 300-400 artış gösterirken; birçok ev sahibi ile kiracı arasında sorunlar ortaya çıktı. Kiralardaki aşırı yükseliş durdurulamazken; üstüne üstlük öğrencilerin de barınma sorunu ortaya çıktı.

Son iki yılda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine okumak için gelen öğrencilerin yurtlarda kendilerine yer bulamadığı gibi yeterli konut olmadığından, olsa da uçuk fiyatlar nedeniyle ciddi barınma sorunu yaşadılar. Pandemi döneminde iflas ederek batan Öğrenci Yurtları nedeniyle mevcut yurtlar öğrencilerin ihtiyacını karşılayamıyor. 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem nedeniyle eğitimde hibrit modele geçilince sorun geçici olarak çözülse de; sorunun 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında da devam etmesi bekleniyor.
Bu haber 2218 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI