marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:“Çanakkale’nin En Büyük Problemi Konuttur”

Tarih: 29-11-2022 07:14:43 Güncelleme: 29-11-2022 07:18:43 + -


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası inşaat sektörü temsilcilerinin yer aldığı 7 No’lu Meslek Grubu üyeleri, inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve sektör sorunlarını dile getirmek üzere bir araya geldi.


“Çanakkale’nin En Büyük Problemi Konuttur”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası inşaat sektörü temsilcilerinin yer aldığı 7 No’lu Meslek Grubu üyeleri, inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve sektör sorunlarını dile getirmek üzere bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Şakir Kutluay, Meclis Üyesi ve 7  No’lu Meslek Komite Başkanı Ersin Vural, Komite Başkan Yardımcısı Tekin Türköz, Komite Üyeleri Nevzat Küçükefe ve Şenol Yılmaz ile çok sayıda sektör temsilcisi hazır bulundu.

 

“ÇANAKKALE’NİN EN BÜYÜK PROBLEMİ KONUTTUR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Kutluay; “Çanakkale’mizin nüfus artışına göre acil yeni konut alanlarına ihtiyaç var. Konut fiyatlarındaki pahalılığın sebebi inşaatçılarımız değil. Bu artışın birçok sebebi bulunuyor. İnşaat yapımı için gerekli olan malzemelerde yaşanan artışlar hepimizin malumu.   Buna bir de bankaların kredi verirken ipe un serdiğini eklersek sektörümüz büyük bir çıkmazın ve daralmanın içinde yer alıyor. İnşaat sektöründeki en küçük bir yavaşlama ya da canlılık, doğrudan 160 sektörü birden etkiliyor.  Merkezi yönetimin ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörüne daha fazla önem vermesini bekliyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE NÜFUS ARTIŞ ORANINDA TÜRKİYE GENELİNDE 14.SIRADA”

Kutluat açıklamalarının devamın Çanakkale’de son yıllarda hızla artan nüfus artışına dikkat çekerek; “Çanakkale nüfus artış oranında, Türkiye genelinde 14.sırada yer alıyor ve birçok büyükşehirden daha hızlı büyüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ve tüneller gibi yatırımlar ve bu büyümenin hızlanmasıyla birlikte yeni konut yapımı kaçınılmaz ve vazgeçilemez bir ihtiyaç haline geldi” dedi.

 

“BANKALAR KREDİ VERİRKEN YENİ GELİN GİBİ DAVRANIYOR”

Devletin zaman zaman yaptığı kampanya ve sübvansiyonların olumlu olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Kutluay konuşmasının devamında; “Buna rağmen kampanyaların birilerinin eliyle kumpanyaya döndüğünü görüyoruz. Kamu Bankaları 2 milyon Türk Lirasına kadar olan konutlar için konut kredi oranlarını, psikolojik sınır olan 0,99’a çekti. Ancak bu oranda kredi alınması neredeyse mümkün değil. Bankalar, oynamasını bilmeyen yeni gelin gibi “yerim dar” diyor. Yerini genişletiyorsun, bu sefer “yenim dar” diyor.  Konut kredilerinde 250-300 bin gibi komik rakamlardan bahsediliyor. Yani bankalar Nasrettin Hoca’nın fıkrasındaki gibi “ipe un serdim’ diyor” ifadelerini kullandı.

 

“YENİ İMAR ALANLARI AÇILMAZSA KONUT ALMAK İMKÂNSIZLAŞIR”

Belediyelerin yeni imar alanları açmaması halinde hem mevcut kira artışlarının daha da artacağını hem de konut fiyatlarında yükselişin süreceğine dikkat çeken Kutluay; “Belediyelerin aldığı; otopark ücretleri, yeşil alan paraları, proje onay harcı ve katkı payları konut fiyatlarını artırıyor. Bu yapacağınız hamle müteahhitlere rantiye değil, Çanakkalelilere ucuza konut yapılacak şantiye demektir. Önümüzdeki 10 yıl gözetilerek, derhal ve acilen yeni imar alanları açılmalıdır. Mevcut imar alanlarında arsa payı karşılıkları çok yüksek; bu oranların tüm tarafları memnun edecek seviyelere çekilmesi gerekiyor. Aksi takdirde şuanki fiyatlarla orta ve dar gelirli kentlilerimizin konut sahibi olma imkânı kalmamıştır” dedi.  

 

“SOSYAL KONUTLAR ALARM VERİYOR”

Konuşmasının sonunda Çanakkale’de yaşanan sosyal konut soruna da değinen Kutluay; “Sosyal Konutlar Alarm veriyor. Çanakkale’de, deprem yönetmeliğine uygun olmayan, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan yüzlerce konut mevcuttur ve acilen dönüştürülmelidir. Bununla beraber Belediyemiz kat artışını tekrar gözden geçirmeli ve bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına baskı yapmalıdır. Katılım sağlayan tüm sektör temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi. 
Bu haber 1924 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI