thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Çanakkale’de "Bavul" Siyaseti..

Tarih: 03-06-2023 06:42:46 Güncelleme: 03-06-2023 07:17:46 + -


AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın basın toplantısı ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a gönderdiği Mor Bavul, belediyenin güvenliğine takıldı. Meclis toplantısında gerilime sebep olan tartışmalar yaşanırken; AK Partili meclis üyeleri Ülgür Gökhan’ın Naim Makas’ı Çanakkale’den kovduğunu iddia ederken, Naim Makas’ın da bavul göndererek Ülgür Gökhan’ı Çanakkale’den kovması ironik bir ortam yarattı.


Çanakkale’de

2021 yılı Kasım ayında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan köyleri gezmeye davet ettiği AK Partili meclis üyelerine hitaben; “Köyleri gezelim, bir de oradaki gençlerle konuşalım. Öyle ücra köşedeki dandik dundik köylere değil..” gibi ifadeler kullanmıştı. Ülgür Gökhan’ın dandik dunduik köyler ifadesinin videosunu sosyal medyada paylaşan Naim Makas’a yanıt Gökhan’dan 2 yıl sonra geldi. 2021 yılındaki paylaşıma 24 Mayıs tarihinde yorum yapan Ülgür Gökhan “Bavulu toplamaya başla Makas başkan” ifadelerini kullandı.

 

MAKAS “BENİ ÇANAKKALE’DEN KOVDU” DEMEDİ AMA..

Ülgür Gökhan’ın Kasım 2021 tarihinde Naim Makas’ın twit mesajına 24 Mayıs 2023 tarihinde yorum yapması, AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın da buna 8 gün geçtikten sonra bavul ile açıklama yapması tartışmaları da beraberinde getirdi. İl Başkanı Makas yaptığı toplantıda Ülgür Gökhan için HDP’liler ile bir araya gelen CHP yöneticilerini, kendisinin pilav dağıttırmasını gösteren görseller ile birlikte pirinç ve helva koyduğu bavulu Çanakkale Belediye Meclisine gönderdi. Toplantıda açıklama yapan Naim Makas Ülgür Gökhan için “Beni Çanakkale’den kovdu” şeklinde hiçbir ifade kullanmazken; Belediye meclisinde AK Partili meclis üyeleri Ülgür Gökhan’ın Naim Makas’ı Çanakkale’den kovmakla itham etmesi dikkat çekti.

 

“BAŞKANIMIZI ÇANAKKALE’DEN KOVAMAZSINIZ” DİYİP ÜLGÜR GÖKHAN’I KOVDULAR!

AK Partili Esra Yüksel ile genellikle sakinliği ile tanınan AK Partili Özlem Karadayı mecliste çıkan tartışmalarda Ülgür Gökhan’ın Naim Makas’ı Çanakkale’den kovmakla itham ettiler. Gökhan’ın Ülgür Gökhan “Bavulu toplamaya başla Makas başkan” ifadeleri üzerine hazırlanan bavul, Çanakkale Belediyesi girişinde güvenlik görevlilerince el kondu. Bavulu meclise sokmaya çalılan AK Partili meclis üyeleri ile güvenlik görevlileri arasında çıkan tartışma sonucunda bavul güvenlikte emanete alındı.

Bavulu meclise sokamayan AK Partili meclis üyeleri gündemi değerlendiren Ülgür Gökhan’ın konuşmasının ardından gündem dışı söz alarak Naim Makas’ın Ülgür Gökhan tarafından Çanakkale’den kovulmak istediğini bu sebeple de Naim Makas’a bavul hazırlamasını söylediğini ifade ederken Ülgür Gökhan’a da bavul getirmeleri, AK Partili Naim Makas’ın da Ülgür Gökhan’ı Çanakkale’den kovduğu mesajını vermeleri dikkat çekti.

 

“BAVULU TOPLA DİYORSUNUZ, SİZE GETİRDİĞİMİZ BAVULU İÇERİ ALDIRMIYORSUNUZ”

AK Partili Esra Yüksel yaptığı konuşmada; “Mor Bavul’u güvenlikçiler izin vermedi. Pankartla içeri girenler oldu ama bizim size iletmek istediğimiz bavul gerçekten yasak mıdır? Kanun veya tüzük var mı? Bavulu toplayın diyorsunuz İl Başkanımıza, Çanakkale’den kovuyorsunuz. Biz size bavul getirdik ama siz bavulu içeri sokturmuyorsunuz” şeklinde söylemlerde bulundu.

 

“BEN İSTİFA ET ŞEKLİNDE ESPRİ YAPTIM”

Esra Yüksel’e zaman zaman sakinliği ile tanınan Özlem Karadayı’nın da sert bir üslup ile Ülgür Gökhan’a tepki gösterdiği dikkat çekerken Gökhan ise kendisinin yorumunun çarptırıldığını ifade ederek; “Burası şov yeri değil. Bavulu sunmak istiyorsanız dışarıda alırım. Sorun yok. Neden verdiğinizi de merak ediyorum. Ben yorumumda seçimde yenildiniz, istifaya hazır olun mesajı verdim. İkimiz arasında geçen bir diyaloğa siz neden karışıyorsunuz anlamıyorum. Ben kimseyi Çanakkale’den kovmam, öyle bir niyetim de, söylemim de olmadı. Tadı kaçırdınız, cılkı çıktı. Espriyi anlamadıktan sonra ne diyebilirim” sözleri ile kendisini savundu.

“KARDEŞLİK SÖZÜNÜ DİLİNDEN DÜŞÜRMEYEN BAŞKANA YAKIŞIYOR MU”

Oldukça uzun süren tartışmalarda tekrar söz alan Esra Yüksel; konuyu Ülgür Gökhan’ın vatandaşlarda gönderdiği mektuba getirerek; “Vatandaşlara hakkını helal etmeme telkininde bulunmak, dilinden kardeşlik, birliktelik düşürmeyen bir başkana yakışıyor mu? Siz ve bütün CHP’li arkadaşlarımız söylemlerde, barış ve özgürlükte bahsedersiniz. Özünüzde o kadar kardeşlikten, eşitlikten yana değilsiniz. Saz çalıyor ama pop söylüyorsunuz. AK Parti düşmanlığınız var; Naim Makas çok sevdiğimiz bir kardeşimiz bir il başkanıdır. Irkçı bir siyasetçi ile aynı noktada buluşmanız talihsizliktir. Biz milletimizin verdiği mesajı aldık, Çanakkale halkının verdiği mesajı aldık, masaya yatırırız. Ama halkın verdiği bir mesaj daha vardı. Eğer vekil kaybetmeyi başarısızlık olarak görüp bavul toplayın diyorsanız; 38 milletvekili kaybetmiş genel başkanınıza da söyleyin. Erdoğan düşmanlığı dışında oyları yüzde 1’i bulmayan partiden medet umuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

“SEÇİMİ KAYBETTİNİZ, BİZİM ADAYIMIZ YÜZDE 72 OY ALDI”

Vatandaşlara gönderdiği mektup ile ilgili de açıklama yapan Ülgür Gökhan; ““İnsanları perişan ettiniz. Yalancılar, iftiracılar. Çanakkale halkına yalancılara iftiracılara itibar etmeyin diyorum. Burada size rağmen sizinle şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Yanlış anlama var, öyle inanıyorum. Sayın Makas’a bavulunu al bu şehirden ayrıl demedim. Bavulun u hazırla İl Başkanlığını bırak dedim. Çanakkale’de hem özelde hem genelde başarısız oldunuz, oy oranınız düştü. Merkezde yüzde 72 oy aldı bizim adayımız. İl genelinde yüzde 58 oy aldı. Her aşamada Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında kaldınız. Sende bavulunu hazırla, partiyi bırak evine git demek istedim, karşılıklı iki insanın özel mesajıdır. Ne mecliste ne basın karşısında konuştuk. Siz köpürttükçe köpürttünüz” dedi.

 

“BENİM BAVULUMU ÖRGÜTÜM TOPLAR”

AK Partililerin kendisine getirdiği bavul ile ilgili de Ülgür Gökhan; “Helal etmeyin dedim, o kadar çok hakkımızı yediniz ki. PKK’lıları monte ettiğiniz videolar. Ben alındım; bizi dinsizlikle, kitapsızlıkla kafirlikle nitelendirdiniz. Hakkımı helal etmiyorum, etmeyeceğim de. Helal eden oyunu verir, helal etmeyen bizim gibi düşünen de oyunu vermez. Naim Makas başkana ben öyle bir şey demedim, il başkanından seni alırlar demeye çalıştım. Bavulu ne yapacağım; önümüzde yerel seçim var sen bavulunu topla diyorsanız; benim bavulumu örgütüm ancak toplatır. Sende bana dedin, o da bana dedi. Espri amaçlı yazdım; benimle ilgili olarak bizim bavulun toplanması örgütümüzün kararı ile olur. Ön seçimi hep savundum, örgütün kararına da hep sahip çıktım. Sizin gibi yukardan tepeden toplanmaz. Başarısızlığınızı böyle örtmeye çalışıyorsunuz. Çanakkale’de yenildiniz, nokta. Çanakkale halkına teşekkür ediyorum” dedi.

“HALKIMIZ SİYASAL VE EKONOMİK AÇIDAN SERT SONUÇLARA HAZIRLANMALI”

Zaman zaman yükselen tartışmalar arasında söz alan CHP’li Erdal Gezen; “Demokrasi tecelli etti, sandığın iradesine saygı duyuyoruz. Umarım geride bırakılan 21 yıllık hatalar önümüzdeki süreçte olmaz. Bu konuda inancımız var mı derseniz yok. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasakları bitireceğiz diyerek iktidara geldiler, bunların yanına yenilerini eklediler. İktidara geldiklerinde döviz 2 TL iken bugün 22 TL’nin üzerindedir. Bu sıkıntıları anlamak için iktisatçı olmaya gerek yok, hepimiz yaşıyoruz. Artan hayat pahalılığı, azalan alım gücüne karşılık maalesef halkın iradesi AKP ve Cumhur İttifakı bileşenleri bu ülkeyi yönetecek. Siyasal ve ekonomik açıdan halkımız gerçekten çok sert sonuçlara hazırlanmalıdır. Her koşulda enflasyonun yükseleceği ve yüzde 100’ün üzerine çıkacağı endişesindeyiz. Bizleri en çok üzecek olan ise; ek bütçe için ek vergilerin gelecek olmasıdır. Zira 2023 yılı bütçesin ilk dört ayında yüzde 58’lik bölümü harcandı. Oluşacak yeni kabinenin de bu sorunları çözebileceğine de inanmıyoruz” dedi.

 

“TÜRKİYE’YE GELMEMİŞ, TÜRKÇE BİLMEYENLER GELECEĞİMİZE KARAR VERDİ”

Para karşılığı satın aldıkları konutlarla Türk vatandaşlığına geçirilen kişilerin de seçimlerde oy kullandığına dikkat çeken Gezen; “Halkımız otoriter rejime karşı olduğu tüm baskılara rağmen ortaya çıkmıştır. 2 milyon oy farkının nereden geldiğini tartışırız. Bu 2 milyonluk oy; bu ülkede yaşayan, vatansever yurttaşların oyları değil. Türkçeyi konuşamayan, bu ülkede yaşamayan, sadece bir konut olarak yılda 3-5 gün gelebilen kişiler bizim geleceğimize ipotek koyacak bir iradeyi sandığa yansıttılar. Bunu asla kabul edemeyiz. CHP ve Millet İttifakı bileşenleri olarak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Çanakkale’de kazanan Millet İttifakı adayı Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur, kaybeden AKP ve Cumhur İttifakının adayıdır. 10 ay sonra yerel seçimler için endişe içerisinde olmanız normaldir. Bir milletvekili zaten kaybettiniz, ona da yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Yeni seçilen dört milletvekili arkadaşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyoruz; umuyoruz ki el birliği ile Çanakkale için çalışacaklardır” dedi.

 

 “KADINLAR AK PARTİYE NASIL OY VERİYORLAR, ANLAMIYORUM”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan seçim sonuçları ile ilgili olarak; “En garbime giden şey de şu; kadınlar AK Partiye nasıl oy veriyorlar, anlamıyorum. Nasıl, hayret bir şey. Yeniden Refah Partisi hem de HÜDAPAR kadınlar ile ilgili düşüncelerini hepimiz izledik. Ben kadın olsam korkarım, gerçekten endişe verici bir şey. Söylemler ürpertici ama kadınların umurunda değil. Kadınlarımız rahat Çanakkale’de yaşıyorlar, öteki kadınlar Anadolu’da yaşıyorlar zaten söz hakları yok. Bugün konuştuk, tartıştık bitti. Asıl bir sonraki ay mecliste ne konuşacağız merak ediyorum. TBMM açılacak 1 ay geçecek, asıl o meclislerde neler konuşacağız” dedi.
Bu haber 3088 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI