thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Çan’da Hayal Kırıklığı.. Beklenen Müjde Gelmedi..!

Tarih: 31-01-2023 06:31:56 Güncelleme: 31-01-2023 07:13:56 + -


Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulması için girişimlerine başlanan Çan Karma Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar sürerken, OSB ile ilgili olarak siyasilerin ilgisizliği nedeniyle dosyanın bakanlık raflarında beklediği öğrenildi. Çan Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu'nda Çan Karma OSB’nin akıbeti AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a soruldu. Turan ise OSB ile ilgili hiç bir şey söylememesi hayal kırıklığı yarattı!


Çan’da Hayal Kırıklığı.. Beklenen Müjde Gelmedi..!

Köklü bir sanayi geçmişi olan Çanakkale’nin Çan ilçesinde son yıllarda ilçe ekonomisi sadece Kaleseramik A.Ş fabrikaları, TKİ ve üniversite öğrencilerinin eline kalmıştı. 2 yıl önce Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün ve ilçe kaymakamı Mustafa Gürdal’ın öncülüğünde Çan’a Karma OSB kurulması için girişimlere başlandı.

 

CHP’li Belediye Başkanı Bülent Öz’ün ve kaymakam Mustafa Gürdal’ın girişimlerine ilçedeki tüm esnaf ve sanatkârların yanı sıra siyasi partilerden de destek geldi. Bülent Öz başkanlığında aralarında AK Partili isimlerinde olduğu heyet Çan’a Karma OSB kurulması için AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da kapısını çalarak destek istedi.

 

ÇAN KARMA OSB SİYASET ÜSTÜ BİR KONU HALİNE GELDİ

AK Partili Bülent Turan’ın da desteklediği proje kısa sürede hızlandı. Çan Karma OSB’nin kurulacağı uygun bölgeler araştırıldı, yazışmalar yapıldı. OSB kısa sürede ete kemiğe bürünürken; Çan halkı da muhalefeti ile ilktidarın el ele verdiğini görerek “Çan Karma OSB siyaset üstü bir konu haline geldi. İlçemiz en kısa sürede yeni iş imkanlarına sahip olacak” yorumlarında bulunuyordu.

 

KURULACAK MÜJDESİNİ BÜLENT TURAN 2021 YILINDA VERMİŞTİ

Çan Karma OSB için desteğini esirgemeyen Bülent Turan; 20 Ağustos 2021 tarihinde Çan ziyarette bulunarak müjdeyi verdi. Çan Karma OSB’nin kurulacağı alanı Kaymakam Mustafa Gürdal ve Belediye Başkanı Bülent Öz ile bakanlık yetkilileriyle birlikte gezen Turan; “Bir ülkenin, bir şehrin gelişmesinin ve büyümesinin anahtarının üretimden ve sanayiden geçtiğine inanıyoruz. Çanakkale’mizde yapılan yatırımlarımız sadece yerelde değil, ulusalda da ses getirecek türden. Sanayi ve termal turizm kenti Çan, Çanakkale’mizin adeta parlayan yıldızı” demişti.

 

TURAN; “ÇAN KARMA OSB, ÇAN İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN” DEMİŞTİ

Çan Karma OSB için belirlenen alanı inceleyen ve 110 iş yeri kurulacağını açıklayan Bülent Turan; o gün sözlerine şöyle devam etmişti; “Bu güzide ilçemiz için uzun süredir ilgili kurumlarla takip ettiğimiz Çan Karma OSB’ye artık başlıyoruz. Sermaye aşaması geçildi. 110 dükkânın içerisinde olduğu, 700 civarında kişinin çalışacağı devasa bir alana sahip olacak OSB’ye hep beraber başlıyoruz. Burası gıdanın, mobilyanın daha çok önde olacağı, inşaat ve metal sanayi ağırlıklı özel bir yoğunlaşmanın görüleceği bir OSB olacak. Valimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve STK'larımız büyük bir koordinasyon ve motivaston ile süreci yürütüyor. Siyasetin lafla değil, icraatla, millete hizmetle, yatırımla değerli olduğuna inanıyoruz. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte gece gündüz demeden çalışmalarımıza bu çerçevede devam ediyoruz. Şimdiden Çan Karma OSB’miz Çan ilçemize, şehrimize ve hemşerilerimize hayırlı olsun.”

 

DOSYA BAKANLIK RAFLARINDA ÇÜRÜMEYE Mİ TERK EDİLDİ!

Yaklaşık 2 yıldır yürütülen çalışmalarda yer teslim süreci toplantısı ile Çan Karma OSB’nin kurulacağı 112 hektar alanlık bölgeye onay çıktı. Alanı inceleyen komisyon, Çan Karma OSB için belirlenen bölgeye onay verdi. Toprak Koruma Kurulu ise karara şerh düşerken; ‘Bölgenin kamu yararına açılması kaydı ile OSB olabilir’ karar verdiği öğrenildi.

 

Bunun üzerine Çan Belediyesi ve Çan Kaymakamlığınca hazırlanan dosya, Kasım ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Çan Karma OSB’sinde kamu yararı olduğu başvurusunda bulundu. Kamu yararına uygundur kararı da Çan Belediyesine yaklaşık bir ay önce geldi. Uygundur yazısı kendisine ulaşan Çan Belediye Başkanlığı da hazırladığı dosya ile birlikte Tarım ve Orman bakanlığına iletti.

 

TURAN’A OSB’Yİ SORDULAR.. TURAN CEVAP VERMEDİ!

Tarım ve Orman Bakanlığına 15 gün kadar önce iletilen dosyadan ise bir daha haber alınamadı! Tarım ve Orman Bakanlığı raflarında bekleyen dosya onaylandığı anda; büyük çoğunluğu hazineye ait olan araziler kamulaştırılacak ve Çan Karma OSB’nin tüzel kişiliğinin kurulması için büyük adım atılacak. Tüzel kişiliğin ardından ise; bölgede vatandaşlara ait küçük parseller için de kamulaştırma kararı çıkartılarak OSB’nin inşaat süreci başlatılacak.

 

Çan’da binlerce iş hayali kuran, işini büyütmek ve yatırım yapmak isteyen kişiler Tarım ve Orman Bakanlığından onay beklerken, OSB konusu geçtiğimiz hafta sonu Çan Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu'nda gündeme geldi. Çan Belediye Başkanvekili Harun Arslan ve Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal’ın da hazır bulunduğu genel kurula katılan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a süreçle ilgili yaşanan sıkıntılar aktarıldı.

 

Çan Karma OSB’nin ilçe için büyük öneme sahip olduğu, yüzlerce ailenin OSB’nin kurularak inşasına başlaması talepleri Bülent Turan’a iletilerek süreç hakkında bilgisi soruldu. Edinilen bilgiye göre; Çan Karma OSB ile ilgili sorulan sorulara ve verilen müjdelerin kendisine hatırlatılmasına rağmen Bülent Turan’ın ise OSB ile ilgili talep ve istekleri yanıtsız bıraktığı öğrenildi. Genel Kurulda konuşma yapan Turan’ın Çanakkale il genelinde birçok yatırımlara değinirken Çan Karma OSB’yi de anmaması toplantıya katılanlarda büyük hayal kırıklığı yarattığı öğrenildi.
Bu haber 2356 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI