thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:"Bülent Turan Lapseki'ye Sahip Çıkamadı"

Tarih: 25-03-2019 06:32:06 Güncelleme: 25-03-2019 06:58:06 + -


Lapseki'nin ve Çanakkale’nin siyanürlü altın madencilerinin işgali altında olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Av. Muharrem Erkek "Siyanürlü altın üretmek için şimdi bir firma daha Lapseki'yi seçti. Maalesef Sayın Bülent Turan kendi doğduğu topraklara, kendi memleketine sahip çıkamıyor. Altın madenciliğine karşı ne kendi ilçesinde ne de Kazdağlarında bir tavır koyamıyor."CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Çanakkale ve ülke gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan'ın doğum yeri olan Lapseki'ye sahip çıkamadığını ifade eden Muharrem Erkek; "Atikhisar Barajımızın su toplama havzasında yürütülen vahşi madenciliğe, ağaç katliamlarına, suyumuzun yok olmasına neden ses çıkartamıyorlar? Sayın Bülent Turan'ın doğum yeri Lapseki'de siyanürlü ikinci bir altın madenciliği yapmak için başvuruda bulunan bir şirket var. Zaten bir tanesi siyanürlü altın madenciliği yapıyor. Bu toprakların tarihi, bu müstesna coğrafya, bereketli tarım arazilerimiz hak ediyor mu siyanürlü altın madenciliği yapılmasını? Maalesef Sayın Bülent Turan kendi doğduğu topraklara, kendi memleketine sahip çıkamıyor. Altın madenciliğine karşı Lapseki'de bir tavır koyamıyor. İkinci başvuru nasıl sonuçlanacak takip ediyoruz. Sadece Lapseki'ye değil; Kazdağları'na da sahip çıkamıyorlar. Biz bu bölgelerde halkla birlikte büyük mücadele verirken; onlar neden susuyorlar? Bunu sormak gerekiyor. Destekliyor musunuz, biz bu topraklarda altın madenciliğini desteklemiyoruz. Biz mücadele ediyoruz çocuklarımızın geleceği için" dedi.

 

"2014 SEÇİMLERİNDEN DAHA BÜYÜK FARK ATACAĞIZ"

31 Mart Yerel Seçimleri için tahminini açıklayan Erkek; "AK Parti Belediyecilik anlayışı iflas etmiştir!  Çanakkale merkezde 2014 yerel seçimlerinden daha büyük bir farkla kazanacağımızı düşünüyorum. Belediye Başkanları halkın temsilcisidir. 18 Mart törenlerine davet edilmeyen, konuşturulmayan Belediye Başkanımıza Çanakkale halkı sahip çıkacaktır, yerel demokrasiyesahip çıkacağız” diyerek iddialı olduklarını vurguladı.

"ÇANAKKALE HALKININ TEMSİLCİSİ TÖRENLERE DAVET EDİLMEMİŞTİR"

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın 18 Mart Deniz Zaferi törenlerine davet edilmediğine dikkat çeken Muharrem Erkek; "İnsanlar 31 Martı sabırsızlıkla bekliyor; mesajlarını verebilmek için. 18 Mart Deniz Zaferimizi kutladık. Çanakkale için, ülkemiz için tarih sahnesinde enönemli günlerden biridir 18 Mart.. Böylesi bir günde Çanakkale halkının temsilcisi olan Belediye Başkanımız hiçbir resmi törene davet edilmedi, yine konuşturulmadı. Çanakkale halkı bunun hesabını mutlaka sandıkta soracaktır. Çanakkale il merkezi kadar ilçelerde de halkın tepkilerini görüyorum. Millet ittifakı olarak tüm ilçe ve beldelerde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" dedi.

 

"ÜLGÜR GÖKHAN ÇANAKKALE İÇİN BİR GÜVENCEDİR"

"2014 Yerel seçimlerinden daha büyük farkla Çanakkale Belediyesini kazanacağız" iddiasında bulunan Muharrem Erkek; "Aradaki farkta büyük olacak. Tabi ki halkımızın takdirleriyle. Sayın Ülgür Gökhan için ben her zaman 'Çanakkale için bir güvencedir' diyorum. Yıllardır birlikte çalışıyoruz. Çanakkale'nin hak ve hukukunu, kamu malını kendi malı gibi koruduğunu ben çok iyi biliyorum. Belediye bütçesinin her kuruşunu kendi parası gibi özen göstererek harcadığını biliyorum. Dürüst ve şeffaf belediyecilik anlayışını biliyorum. Yıllardır tüm meclis toplantıları canlı yayınlanıyor ve tüm tartışmalar kamuoyunun  huzurunda gerçekleşiyor. Çanakkale'nin havası, suyu, ağacı, kentte yaşayan tüm canlılar için ciddi bir tavır ortaya koyuyor Ülgür Başkan.. Biz bu tavrı Çanakkale'de iktidardan göremiyoruz, ülke genelinde göremiyoruz. Onun için Ülgür Gökhan Çanakkale için güvencedir diyorum. Önümüzdeki dönemde de Çanakkale'nin vizyonuna uygun önemli projelere imza atacaktır. Çanakkale turizm kenti, kültür kenti olsun, üniversite kenti olsun istiyoruz. Tarıma dayalı sürdürülebilir bir gelişme yaşansın istiyoruz" dedi.

"PROJELER İÇERİSİNDE EN ÇOK 'ÇOCUK KÖYÜ PROJESİNİ' BEĞENDİM"

Çanakkale Belediye Başkan adayı Ülgür Gökhan'ın gelecek dönem projeleri içerisinde en çok beğendiği projenin Çocuk Köyü Projesi olduğunu belirten Muharrem Erkek; "Biliyorsunuz Sayın Ülgür Gökhan bu şehrin çocuklarını çok seviyor.  Tüm çocukları kendi torunları gibi seviyor. Projeler içerisinde en beğendim proje ise; Çocuk Köyü Projesi'dir. Cevatpaşa ve Barbaros mahallemizde açılan Ata'm Kreşleri inanılmaz güzel. Çok ciddi eğitimler veriliyor çocuklara, keyifli vakit geçiriyorlar. Bu projede de köyünü yöneten çocuklar olacak. Çocukların doğal çevre ile iç içe bilim, matematiğin yanı sıra ekoloji, sanat, spor gibi her türlü gelişimlerini karşılayacak mükemmel alanlar yaratılması hedefleniyor. Burayı çocuk meclisi yönetecek. Ekolojik bir meclis binası tasarlanacak. Çok güzel şeyler düşünülmüş. Bu bakımdan benim en çok beğendiğim proje budur. Çocuklar hepimizin geleceğidir. Yaşlılarımız da başımızın tacıdır. Büyüklerimiz için de Yaşlılar Köyü projesi var.

 

"BÜLENT TURAN'IN MEMLEKETİ LAPSEKİ'DE KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM"

Çanakkale'de tüm seçim bölgelerinde aralıksız çalışmalarını sürdüren Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Lapseki'yi de Millet İttifakının kazanacağını ifade etti; "Gani bey çok deneyimli bir yerel yönetici ve siyaset adamıdır. Çanakkale'ye ve Lapseki'ye önemli hizmetleri olmuş bir insandır. Lapseki'de şu anda bir adım önde olduğunu sahada görüyoruz, öncelikle dürüst bir insan. Lapseki'de şeffaf ve sosyal belediyeciliği bu dönem yaşatacaktır. Bülent Turan'ın memleketi olan Lapseki'de seçimi kazanacağımıza inanıyorum. Sayın Turan Lapseki'ye maalesef sahip çıkamamıştır, Millet İttifakı olarak bizler Lapseki'ye kendisinden daha iyi sahip çıkacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

 

"İLÇELER'DE ÇOK İYİ DURUMDAYIZ"

CHP ve Millet İttifakı olarak Çanakkale'nin ilçelerinde çok iyi durumda olduklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; " Tüm ilçelerde çok iyi durumda olduğumuzu gözlemledim. Seçmen 17 yıldır tek başına yönettiği halde ülkeyi ağır sorunlarla başbaşa bırakan iktidara bir ders vermeli.. Çok gönül kırdılar. Memleket işi gönül işi diyorlar ama her gün gönül kırıyorlar. Memleketin en az yarısının gönlünü kırdılar. Bu Çanakkale'de de Türkiye'de de aynı şekilde. İnsanları terörle ilişkilendiriyorlar. Üreticiyi, market sahibini, hal esnafını bile terörist yaptılar.  Değer mi oy uğruna, birkaç belediyeyi kazanmak uğruna bunları yapmaya? Değmez, bu kadar korkuya da gerek yok iktidar değişmeyecek" dedi.

"AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ KONKORDATO İLAN ETMİŞTİR"

17 Yıldır iktidarda olan AK Parti'nin yönetimi altındaki belediyelerin hiç birinin başarılı olamadığına dikkat çeken Muharrem Erkek; "Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mehmet Özhaseki bile   emekçi kadınlar gününde reklam filmini CHP'li Çankaya Belediyesinin sokaklarında parklarında çekti. İnsanlar bizim belediyelerimizin yönettiği çağdaş kentlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Yönettikleri birçok şehri beton ormanına döndürdüler, kentlerin tarihine kimliğine ihanet ettiler" dedi. Muharrem Erkek; "AK Parti Beledicilik anlayışı iflas etmiştir. AK Partinin yerel seçim manifestosuna bakın, 17 yıldır yaptıklarının tam tersini yazmışlar. Yatay şehirleşme demişler, benzersiz şehirler demişler ama TOKİ ile tüm şehirleri birbirine benzettiler. Dürüst, şeffaf belediyecilik diyorlar ki bugüne kadar hiç yapmadılar. Sosyal belediyecilik, kooperatifçilik diyorlar ama bunları zaten CHP'li belediyeler yıllardır yapıyorlar. Önümüzdeki dönem Çanakkale Belediyesi kooperatifçiliği destekleyerek üreticinin ve tüketicinin yüzünü güldürecek, halkımızı kaliteli, sağlıklı ve ucuz ürünlerle buluşturacağız. Türkiye'de bunun çok önemli örneklerini veriyoruz. Bizim 40 yıl önceki projelerimize sarılmışlar. Yeşil Bursa’yı bile betona mağlup ettirdiler.  Ama bugün bakın Türkiye'ye, insan onuruna yakışır, yaşanabilir, çağdaş kentlere, dayanışmanın olduğu belediyelerin hepsinde CHP'li belediyelerdir. İnsanlar bizim yönettiğimiz kentlerde yaşamak istiyorlar. O yüzden martın sonu bahar olacak diyorum" dedi.

 

"TOPRAĞIN ALTINDA KEFENSİZ YATANLARIN TORUNLARI ASLA DÜŞMAN OLMAYACAK"

Yeni Zelanda'da bir camiye yapılan saldırıda Müslümanların öldürülmesine tepki gösteren Muharrem Erkek, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine de tepki gösterdi. "Çanakkale'de kefensiz yatan binlerce kahraman var. Kefensiz, koyun koyuna yatan dedelerin toprakları asla düşman olmayacaktır" diyen Muharrem Erkek sözlerine şöyle devam etti; "18 Mart geçti. Büyük bir üzüntü içerisinde herkes. Yeni Zelanda'da yaşanan terörü büyük bir kararlılıkla kınıyoruz. TBMM'deki grubu bulunan tüm siyasi partiler ortak kınama yayınladılar. Terör nereden gelirse gelsin insanlık suçudur. Terörizmin ırkı, dini, dili olmaz. Ama siz Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle bu topraklarda yaşanmış 100 yıl önceki savaşa gönderme yaparak yine gönülleri kırıyorsunuz. Bu topraklarda kefensiz, koyun koyuna yatan dedelerin torunları asla düşman olmayacak. Bizleri düşman yapamayacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında tarihin en önemli ve en anlamlı mesajını tüm dünyaya vermiştir. O felsefe bizim ışığımız.  'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesi ile yolumuzda yürüyoruz. 100 yıl önce geldiniz tabutla gönderdik, yine tabutla göndeririz demek çok talihsiz bir beyandır. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye'yi yöneten bu zihniyet maalesef ülkemizi bu noktalara getirmiştir" dedi.

"TÜRKİYE 4 YIL İÇİNDE 512 MİLYAR LİRA FAİZ ÖDEMESİ YAPACAK"

Türkiye'nin büyük bir ekonomik krizden geçtiğini söyleyen Muharrem Erkek; "2014 yılından günümüze hukukun üstünlüğü endeksinde 50 basamak geriledik. Adaletin olmadığı yerde bereket, huzur olur mu? Türkiye yönetilmiyor, savruluyor.  Mutfakta çok büyük yangın var. İşsizlik ve hayat pahalılığı artmış; işsizlik rakamları 8 milyona ulaşmış durumda. Türkiye mevcut borçlarının faizini ödeyebilmek için borç arar duruma gelmiş. Bu yılın ilk iki ayında ödediğimiz  faiz 4 milyar 200 milyon dolardır. 2019 yılında ödeyeceğimiz yani 82 milyon vatandaşımızın ödeyeceği faiz 117 milyar liradır. Bu rakamlar Saray damadının açıkladığı Yeni Ekonomi Programında yer alıyor. Bu program daha şimdiden çökmüştür. Eski para ile bu yıl 117 katrilyon lira faiz ödeyeceğiz. Faiz lobilerine teslim olmuş bir iktidar ile karşı karşıyayız. Türkiye 4 yıl içinde 512 Milyar Lira faiz ödemesi yapacak. Faiz ödemelerindeki artış yüzde 114'ü bulacak. Yani bir avuç faiz lobisine teslim olmuş bir hükümetten bahsediyorum. Böyle bir iktidar, ülkemizi düzlüğe çıkartabilir mi? Halkın derdine derman olabilir mi" dedi.

 

"EKONOMİDEKİ KÖTÜ DURUM SEÇİMLERE MUTLAKA YANSIYACAK"

Ekonomik krizin de vatandaşların yerel seçimlerde oylarını etkileyeceğini ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; "Ekonomideki bu kötü durum seçimlere mutlaka yansıyacaktır. Çünkü seçmen bir mesaj verecek kendisini yönetenlere. Nedir bu mesaj? 'İyi yönetemedin, çok ciddi hatalar yaptın' diyecektir. Bugün Milli Eğitim Bakanı çıkıp da 'Eğitim Sistemimiz yoğun bakımdadır' diyebiliyorsa; bunun sorumlusu 17 yıldır ülkeyi tek başına yöneten hükümet ve iradedir. Seçmen de çok ciddi bir ders ve mesaj verecektir. Bu yurttaş sorumluluğunu gittiğimiz tüm seçim bölgelerinde görüyoruz" dedi.

 

"BİZİM CHP OLARAK BİR DÖNÜŞÜM STRATEJİMİZ VAR"

Çiftçimizin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını, tarımdaki girdi maliyetlerinin dünyanın üzerinde olduğuna dikkat çeken Muharrem Erkek; "Bizim CHP olarak bir dönüşüm stratejimiz var. Bunun ilk ayağı Hukuk Devleti'dir. Hukuk güvencesi yoksa yatırım da yoktur. Adalet yoksa hiçbir şey olmaz. Güçlü ve gerçek anlamda bağımsız bir yargı sistemi oluşturmak zorundayız. İkinci ayak ise üretimdir. Sadece tarlada sanay de değil; sanat da üreteceğiz, üniversitelerde bilgi de üreteceğiz. Bugün İran bile bizi üniversitelerde üretilen bilgi olarak geçmiş durumda, dünyada ilk 500 üniversite içerisinde bir tek devlet üniversitemiz yok.. Yakın zamanda vardı. Üniversiteler bilgi üretmezse, katma değeri yüksek ürün de üretemezsiniz. Üçüncü ayak güçlü Sosyal devlettir. Güçlü sosyal devletlerde sosyal yardımlar hak kapsamındadır, lütuf değildir. Bugün Saray’da kilosu dört bin liralık  beyaz çay içenler, vatandaşın üzerine iki yüz gramlık çay paketi atıyorlar ve insan onurunu yaralayan görüntüler ortaya çıkıyor. Bu ayıbın sorumluluları ortada.. " dedi.

 

"TÜRKİYE'DE ASIL SARAY REJİMİ, BEKA SORUNU HALİNE GELMİŞTİR"

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizin sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu söyleyen Muharrem Erkek; "Ekonominin durumundan kimler sorumlu? Binlerce yıldır tarım yapılan bereketli topraklarımızda ilk kez halkımız soğan, patates kuyruklarına girmek zorunda kalmıştır. Bunların sorumlusu kim? Ülkeyi yöneten hükümet sorumlu değil mi? Yerel seçimler öncesinde Beka sorunu tartışması yapmak işte tüm bu sorunların üzerini örtmek içindir. İşsizlik, yoksulluk konuşulmasın, ekonomik kriz konuşulmasın istiyorlar. Türkiye'de Beka sorunu 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ortadan kalkmıştır. Bugün Türkiye'de yönetememe krizi vardır. Türkiye'de asıl Saray Rejimi, Beka sorunu haline gelmiştir" dedi.

"ANKARA ADAYIMIZ TEHDİT EDİLİYOR.. GENEL BAŞKANIMIZIN İDAMI İSTENİYOR"

Türkiye genelinde CHP ve Millet İttifakı olarak Belediye sayılarının artacağını ifade eden Muharrem Erkek; "AK Partinin yönettiği birçok belediyede değişimler olacak. Bizler CHP olarak belediye sayımızı arttıracağımızı düşünüyorum. Millet İttifakı olarak büyük bir demokrasi mücadelesi veriyoruz. Yerel demokrasi bizim için çok önemli, yerel demokrasiye sahip çıkmazsak ülkeye demokrasiyi getiremeyiz. Türkiye öyle süreçler yaşadı ki; halkın seçtiği Belediye başkanları zorla istifa ettirildiler. Yani halkın iradesi yok sayıldı. Bugün belediye başkanları ve adaylar tehdit ediliyor. Ankara adayımız Mansur Yavaş tehdit edilmektedir. Ankara halkı açıkça tehdit ediliyor 'Sen seçsen de ben gereğini yaparım' diyorlar. Bir siyasi partinin kadın Genel Başkanı hapisle tehdit ediliyor. Partimizin Genel Başkanı idam ile tehdit ediliyor. Nefret suçu işleniyor. Geçmişte de Cumhuriyet tarihinde verilmiş birçok İdam Fetvalarını bizler çok iyi biliyoruz. Bu karanlık zihniyet demokratik mücadele veren insanların, aydınlık insanların işte böyle idamını ister. İşte bu manzara bizlere özgürlüklerden, demokrasiden ne kadar uzaklaştığımızı göstermektedir.  Bu tablonun sorumlusu kim" dedi.

 

"MEMLEKETTE NE ADALET KALDI, NE KALKINMA"

AK Parti iktidarının 17 yıllık süreç içerisinde yaptıklarından övünülecek hiçbir şey olmadığını söyleyen Muharrem Erkek; "Memlekette ne Adalet ne Kalkınma kaldı. Her şeyi tükettiler. Sağlıktan eğitime kadar birçok alanda övünüyorlar ama övünülecek aslında çokta bir şeyleri yok. !7 yıldır yönetiyorsun, yeni Milli Eğitim Bakanın “eğitim sistemimiz yoğun bakımda” diyor.  Sağlık alanında eğer paranız yoksa, sosyal güvenceniz yoksa yandınız. Çanakkale'deki sağlık sistemini bile çökerttiler; hastanemizde    soruşturmalar, krizler.. Yeni hastane yapılıyor, kimini her yağmurda su basıyor, kiminde elektrik tesisatından yangın çıkıyor. Liyakati ve adaleti yok ederseniz yönetemezsiniz. Hak etmediğimiz, basiretsiz bir yönetime seçmenin ders verme zamanı yakın.. MARTIN SONU BAHAR, HERŞEY İYİ OLACAK..
Bu haber 8662 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI