thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Bülent Turan'ın Kehaneti Gerçek Oldu

Tarih: 28-03-2022 06:37:29 Güncelleme: 28-03-2022 06:38:29 + -


Dünyanın en uzun köprüsü 4 yılda bitti.. Belediye binası 7 yılda bittirilemedi... İki proje iki siyasetçi arasında polemik konusu olmuştu...


Bülent Turan'ın Kehaneti Gerçek Oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan katıldığı kongrede CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı eleştirirken; “Çanakkale Köprüsü bitmek üzere ama Belediye Binası 5 yılda bitirilemedi, her türlü istedikleri desteğe rağmen” ifadelerine yer vermişti. Turan eleştirilerinde haklı çıktı; 1915 Çanakkale Köprüsü 5 yılda tamamlanırken; Yeşil Yerel Yönetim Binası ise 7 yıl olmasına rağmen bitirilemedi

 

Adalet ve Kalkınma Partisinin Çanakkale 7. Olağan kongresine katılan ve kongrede konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Konuşmasının bir bölümünde eleştiri oklarını Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yöneltmişti. Turan “Gökhan Siyasi figür olmak yerine hizmetleri odaklanırsa Çanakkale’nin çok büyük sorunu var. Ama sayın başkan hem siyasi gündem olmaktan, İYİ Parti’ye laf atmaktan, AK Parti’ye sataşmaktan başka gündeme gelmiyor” ifadeleriyle Ülgür Gökhan’ı siyaset yapmakla suçlamış, Çanakkale ve halkına hizmet etmeyi ikinci plana ittiğini ima etmişti.

 

“SİYASET YAPMAK, SATAŞMAKTAN BAŞKA GÜNDEME GELMİYOR”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı hem CHP içerisinde kavgaya sebep olduğunu, hem İYİ Parti ile çatışmaktan kaçınmadığını bu esnada da AK Partiye de sataşmaktan geri kalmadığını ifade eden Bülent Turan, Gökhan’ın başlayıp da bitiremediği projelere sözü getirmişti. Turan kongrede Gökhan’a yönelik eleştirilerinde; “İstanbul trafiğini geçti Çanakkale trafiği. Bunu ben mi çözeceğim? Belediye başkanımız gayret edecek biz omuz vereceğiz.  Ne zaman istediyse görüştük, sizler şahitsiniz. Dedik mi sen CHP’lisin gelme, hayır. Çanakkale’nin talebiyse baş tacıdır. En son görüşmemizde bir türlü bitmeyen yeşil bina dediler. Kaç sene oldu ben unuttum. 5 sene bitmeyen belediye binası ama 3 senede biten, dünyanın en uzun köprüsünü yaptık. Seneye 18 Mart’ta açıyoruz. Sen daha belediye binasını yapamamışsın 5 seneden beri” ifadelerini kullanmıştı.

“70 MİLYON KREDİ TALEBİNİ HIZLANDIRDIK, ÖYLE BİTİRECEKLER”

Bülent Turan kongrede yaptığı açıklamaların devamında Ülgür Gökhan’ın Yeşil Yerel Yönetim Binasını bitirmek için talep ettiği 70 milyon lira kredi talebi konusunda da devreye girdiğini açıklamış ve şöyle devam etmişti; “En son konuştuk, 70 milyonluk kredi talebini hızlandırdık şimdi öyle bitirecekler. Cennet Otopark bitti mi? Hiçbir şey yok. Sarıçay bakım ve temizliği bitti mi? Hiçbir şey yok. Sosyal konutlar meselesi, 7 yıldan beri bir adım atılmadı. AK Parti belediyesi ile CHP belediyesi kıyasını geçtim. CHP belediye başkanları bile başka illerde çok sayıda sosyal konut dönüşümü yaparken Çanakkale niye yapmaz? AK Parti’nin kendi belediyecilik anlayışıyla yarıştırmıyorum. Anadolu’nun CHP’li başkanları çok sayıda kentsel dönüşüm yaptı. Sosyal Konutlarda bin tane insanımız kalıyor. Deprem olsa kafamıza düşecek. Sayın başkan kanuna aykırı 13 kat imar vererek proje yapmış. 13 kat imarı Çanakkale’de kim verir ya? Şimdi tekrar çalışıyorlar, 8 kat vermişler. Görelim bakalım. Kabul edilirse biz zaten omuz vermeye hazırız” demişti.

 

ÜLGÜR GÖKHAN EKONOMİK KRİZ DİYEREK YANITLADI

AK Partili Bülent Turan’ın eleştirilerine ise daha sonra basın açıklaması ile yanıt veren Ülgür Gökhan, ülkenin 2018 yılından bu yana ekonomik kriz içerisinde olduğunu, hem Cennet Otoparkı hem de Yeşil Yerel Yönetim Binası inşaatını yapmayı üstlenen müteahhitlerin battığını açıklamıştı. Artan inşaat maliyetlerine de dikkat çeken Ülgür Gökhan en son yaptığı açıklamada ise; binanın inşaatının bittiğini, bir kısım çalışmaların devam ederek 2022 yılı Aralık ayında bitirilmesi 2023 yılında ise açılması planlanıyor.

2012’DE YARIŞMA YAPILDI, 2015’DE TEMELİ ATILDI!

Çanakkale Belediyesi Yeşil yerel Yönetim Binasının macerası aslında 2012 yılına dayanıyor. 2012 yılında ulusal çapta düzenlenen yarışma ile başlayan Yeşil yerel Yönetim Binasının projesi için ilk üç proje sahibi firmalara maddi ödül verilmiş, hazırlanan projeler ise sergilenmişti.

14 Ekim 2015 yılında ise Yeşil Yerel Yönetim Binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. 52 milyon TL ile ihale edilen binanın inşaatının ise 15 Ocak 2018 tarihinde bitirilerek teslim edileceği bizzat Ülgür Gökhan tarafından temel atma töreninde açıklandı.

 

AKILLI BİNA OLACAKTI.. KRİZ SEBEBİYLE ÖZELLİKLERİNİ KAYBETTİ!

Temel atma töreninde projeye uygun olarak yapımına başlanan bina; kendi enerjisini kendisi üretecek, akıllı bina fonksiyonlarına sahip, aydınlatma ve iklimlendirme gibi özelliklerinin yanı sıra karbon salımını azaltarak doğaya ve çevreyi koruyacak bir bina olarak Türkiye’de ilk olacaktı.

 

Ekonomik kriz nedeniyle özellikle birçok akıllı bina özelliğinden vazgeçildiği yine bir belediye meclis toplantısında Ülgür Gökhan tarafından açıklandı. Binanın ise Yeşil Bina olabilmesi için gerekli özellikleri muhafaza edilip edilmeyeceğine dair bir bilgi açıklanmadı.

 

Şuan’da Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Hizmet Binası olarak adlandırılan inşaat alanında avlunun granit kaplanması, çeşitli salonlara ait mekanik sistemlerinin montajı zemin sermaik kaplaması, akustik kaplamaları, kablolamalar, asansör işleri, kablo kanal imalatları devam ediyor. Mekanik imalatlar katlarda büyük oranda tamamlanmış olup, test ve kontrol çalışmaları yürütülüyor.

 2017’DE TEMELİ ATILDI, 2022’DE AÇILDI

Öte yandan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ise Ocak 2017 yılında ihalesi yapıldı, ardından da 18 Mart 2017’de temel atma töreni gerçekleştirildi. 5 yılda bitirilen 1915 Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Köprü inşaatının yanı sıra 105 km otoyol ve otoyol ile köprü bağlantı yolları da bu süre içerisinde tamamlandı.
Bu haber 10037 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI