thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Bülent Öz'den Şok İddialar: "En Borçlu Belediyeler Arasındayız"

Tarih: 12-07-2019 06:04:49 Güncelleme: 12-07-2019 07:00:49 + -


Çan Belediye başkanı Bülent Öz, belediye Meclis Salonunda bu yılın Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait, eski AKP’li belediye başkanı Abdurrahman Kuzu’nun icraatlarının bir kısmı açıklandı. Çan'da bir süre önce çok tartışılan Faturalar ilgili şok iddialarda bulunan Belediye Başkanı Öz: "Kişi başı borç miktarı bakımından belediyemiz belki de Türkiye’deki en borçlu belediyeler arasındadır" demesi dikkat çekti.


Bülent Öz'den Şok İddialar:

31 Mart seçimleri öncesinde Ümran Aydın tarafından gündeme getirilen ve Aydın'ın ofisine hırsız girmesi olayının da sebebi olarak görülen Çan Belediyesi Faturaları hakkında Çan Belediye Başkanı Bülent Öz düzenlediği basın toplantısında şok açıklamalarda bulundu. Bülent Öz yaptığı basın açıklamasında şeffaf belediyecilik anlayışı ile hizmet etme sözü verdiğini hatırlatarak; "Belediye seçimleri öncesi söz verdiğim şeffaf belediyecilik anlayışı çerçevesinde sizleri bilgilendirmek üzere periyodik basın açıklamaları yapacağımı belirtmiştim. Bu çerçevede, Belediyeyi devir aldığımız tarihten bu yana gerçekleştirdiğimiz Basın toplantılarına devam ediyoruz" dedi.

 

ÜÇ AYLIK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, 31 Mart sonrasında belediyede yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek; "bu süreçte TIR Garajını genişleterek yeni alanlar düzenledik. Sokak Hayvanları bakım evi çalışmalarını başlattık. .Camilerden gelen talepleri karşıladık. Karşıyaka’ya ve İstiklal Mahallerince talep edilen Pazar yeri ve Düğün Salonu yer tespitlerini gerçekleştirdik, projemizi hazırladık. Resmi araçlara takip sistemlerini taktık. Engelli hemşerilerime yönelik Danışma Masası kurduk. Tüm halkımızı ASSOS Kadırga Koyuna götürmek deniz seferleri düzenledik. Lise öğrencilerine yönelik 1’inci, 2’inci ve 3’üncü olan kardeşlerimize internet paketi hediye edeceğiz. Atatürk Caddesi ve Şehit Mustafa Kaya Caddesinin yarım kalan yol ve kaldırım çalışmasını devamı sağlanacak. Hoş Geldin Bebek seti tamamlamak üzereyiz, dağıtıma başlayacağız. Çanın beklentisi doğrultusunda Üniversite ile işbirliğine yönelik çalışmaları başlatacağız. 20 Temmuz’da Yağlı Pehlivan Güreşlerini yapacağız. Kültürel ve Sanatsal faaliyetler kapsamında Nokta Tiyatrosunu Çan’a getiriyoruz. Çan Spora “Geleceğin Yıldızlarını” yetiştirmek üzere çalışmaları başlattık" dedi.

 

"ÇAN BELEDİYESİ BELKİ DE TÜRKİYE’DEKİ EN BORÇLU BELEDİYELER ARASINDADIR"

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz belediyenin mali borç durumunu incelediklerini belirterek; "Sevgili hemşerilerim bildiğiniz üzere Belediyemizin mali borç durumunu açıklamıştım. Kişi başı borç miktarı bakımından belediyemiz belki de Türkiye’deki en borçlu belediyeler arasındadır. Bu nedenle, tasarruf tedbirlerimizi ivedi olarak hayata geçirdik.  Nakit planlamalarını yaparak ödeme takvimlerini oluşturduk. Daha sonra kara delikleri kapatmak üzere kolları sıvadık. Yapılan harcamaları mercek altına aldık. Nakit çıkışına neden olabilecek Belediye aleyhine açılan dava dosyalarını inceledik. Bunlarla ilgili sulh yollarını ortaya koyduk.Ayrıca, seçimlerde söz verdiğimiz yatırımları yapabilmek için projelerimizi planladık. Bunları ortaya koyabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün şimdiye kadar elde ettiğimiz bazı bulguları sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bizden önce yapılan harcamaların yerinde olup olmadığını kontrol ettik. Bu kapsamda, bazı harcamalarda sorunlar tespit ettik ve araştırmalar yaptık. Birçok şirket faturalarında o kadar çok soru işaretleri vardı ki bunların tespit çalışmaları çok zamanımızı aldı" dedi.

 

"YASAL İŞLEMLER İÇİN SAYFALARCA RAPOR HAZIRLADIK"

Çan belediyesince özel şirketlere milyonlarca liralık ödeme yapıldığına dikkat çeken Bülent Öz; "Çalışmalarımız sürüyor. Her şey izah edilebilir ve anlaşılabilir olana kadar da çalışmalarımız devam edecektir. Yapacağımız bu tespitler sadece bir başlangıç. Sizlerle paylaşacağım firmaların harcamaları zaten sizlerin de tanık olduğunuz ve şikayet ettiği konular.  Az sonra bahsedeceğim hususlar Çan halkının her kuruşunda hakkı olan ve dolaysıyla hepimizi ilgilendiren ve yasalar önünde Cezai müeyyideleri olabilecek hususlardır. Bu nedenle,konulara yasal dayanak oluşturabilmek için her bir işlem için sayfalarca rapor hazırladık, kanaatler oluşturduk. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ortaya çıkan durum daha da derinlemesine inceleme gerektiriyor. Bu nedenle teknik delilerin tamamlanabilmesi için Mülkiye Müfettişlerine başvuru yapıyoruz. O nedenle Firma isimlerini şimdilik direk vermeden A, B, C, D, E ve F olarak bahsediyorum. Burada açıklayacağımız konular sorun gördüğümüz konuların belli kısmı. Çok yakında Müfettişler konu hakkında inceleme başlatacaklar ve bizde edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum. Bu harcamalar hepimiz cebinden çıkan ve borcumuzun  bu kadar yüksek olmasına sebep olan durumlardır" dedi.

 

700 KONTEYNIRIN PARASI ÖDENMİŞ AMA KONTEYNIRLAR YOK!

Bülent Öz Çan Belediyesince yapılmış ve tutarları milyonları bulan faturalar hakkında tek tek bilgileri paylaştı. Firma isimlerini gizleyen Öz yapılan usulsüzlükler ile ilgili şu bilgileri verdi; "2018 yılında Belediyemizde 300 adet 400 litrelik, 400 adet 770 litrelik toplam 700 adet çöp konteynır alınması konusunda ihale açılmış. İhaleyi alan firmadan 700 Adet Konteynırın teslim alındığına dair teslim tutanağı düzenlenmiş. Ancak Kademeye teslim edildiğine yönelik bir belge yok. Bunların kademeden mahallere dağıtıldığına ilişkin olarak düzenlenmesi gereken çıkış fişleri yok. Ancak, daha 6 ay önce büyük miktarda çöp konteynır alınmasına rağmen seçimlerden hemen sonra Belediyemizde çöp konteynır ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yeni alınan Konteynırların nerede olduğunu bilen yok!"

 

"ARDI ARDINA AYNI ŞİRKETE FATURA KESİLMİŞ.. ANLAŞILAN O Kİ.."

"Bununla birlikte,yine aynı A firması Doğrudan Temin yoluyla 400 takım Oturma Bankı için ayak takım yapımı, Park için kauçuk döşeme işi, korkuluk için ferforje, ızgara yapımı ve Kereste satımı gibi  işlerden Belediyeye ardı ardına fatura kesmiş. Ancak faturalar incelendiğinde firmanın Belediye kestiği fatura  numaralarının ardışık olduğu görülüyor.Bu durumda Firmanın Eylül 2018 den Nisan 2019 kadar Belediyeye arka akasına fatura kestiği ve bu yüzden adeta firmanın kurulduğu günden bu yana sadece belediyeye iş yapmak için kurulduğu izlenimi hasıl olmuştur" dedi.

 

KEPÇE VAR TRAKTÖR VAR AMA FİRMADAN 3 MİLYON LİRAYA KİRALAMIŞLAR!

Bülent Öz belediyeye yine ardışık olarak bir başka firma tarafından 3 milyon liranın üzerinde fatura kesen başka bir firma olduğunu belirterek; "B firması Doğrudan Temin yöntemi ile Belediye’ye toplam 3 milyon 74 bin 152 TL fatura kestiği ve tahsil ettiği görülüyor. Firmaya ait 2019 yılı ilk 3 aylık faturalar incelendiğinde hizmet ve mal tedariklerinin bazen 3 gün bazen 1 hafta aralıkla yapıldığı görülüyor. Ayrıca, firmanın belediye kestiği fatura  numaralarının  ardışık olduğu da görülmektedir. Şirketin; Belediye’ye kepçe çalıştırma, Traktör Kiralama, Mil Toprağı satımı, Park ve Bahçe düzenlemesi, Kaldırım tadilatı ve yapımı, Ekskavatör çalıştırması gibi konularda ardı ardına Belediyeye fatura kestiği tespit ettik. Ancak, Belediyenin traktör ve kepçesi bulunduğu halde neden B Firmasından“Traktör ve Kepçe kiralaması” yaptığı anlaşılamamaktadır" dedi.

 

 İKİ FARKLI FİRMA.. İKİSİDE TOPLAMDA 900 OTURMA BANKI AYAĞI YAPMIŞ!

Belediyeye yine kepçe ve traktör kiralama işinin yanı sıra oturma bankı ayağı yapımı dahil 886 bin liralık fatura kesen firma olduğunu belirten Öz; "Bir başka C Firması Doğrudan Temin yöntemi ile Belediyemize toplamda 886 bin 536 TL fatura kesmiş ve tahsil etmiş. Firmaya ait 2019 yılı ilk 3 aylık faturalar incelendiğinde mal ve hizmet tedariklerin benzer şeklide bazen 1 hafta bazen 15 gün aralıkla yapmış. Yine yukarıdaki firmalara benzer şekilde şirketin belediyeye kestiği fatura numaralarının ardışık olduğu görülüyor. Yani firma arka arkaya belediyeye çok kısa sürede farklı farklı işler yapmış! Şirket, Belediye’ye Kepçe Çalıştırma, Traktör Kiralama, Mil Toprağı satımı, Park için kauçuk temini, Korkuluk için Ferforje yapımı ve 500 takım Oturma Bankı için ayak takım yapımı gibi ardı ardına Belediyeye fatura kesmiş. Tekrar etmekte fayda görüyorum Belediyenin traktör ve kepçesi bulunduğu halde neden C firmasından traktör ve kepçe kiralandığını anlamıyorum" dedi.

 

"ŞİRKETLER ARASINDA ORGANİK İLİŞKİLER VAR"

Çan halkına seslenen Belediye Başkanı Bülent Öz; "Değerli Çan Halkı ve  sayın Basın mensupları, yukarıdaki firmaların faturaların topluca incelendiğinde  genel hayat akışına aykırı durumların ortaya çıkması dikkat çekicidir. Şöyle ki, ilgili şirketlerin faturaları incelendiğinde farklı şirketlerde kesilen faklı işlerin bedelleri kuruşu kuruşuna  aynı olmasıdır.

 

Örneğin; A firması tarafından Oyun Grubu satışı, Ladin Kereste satışı, 300 metre kare Kauçuk Zemin Kaplama işi,

 

–B FİRMASI tarafından Mil Toprak satışı

–C firması tarafından Mil Toprak satışı, Ekskavatör çalıştırması, çelik korkuluk imalatı, kepçe çalıştırması

–D FİRMASI tarafından Kablo satışı, Kauçuk Zemin Kaplama işi, Reklam Tabela işi, Otomatik Kapı Bariyer sistem satışı için her birine 24 bin 780 TL’lik fatura kesilmiş. Bütün bu işlerin yani değişik işlerin, değişik kalemlerin fatura bedelleri nasıl aynı olur?  Her fatura da yapılan işin adı değişiyor ama rakamlar hep aynı?

 

Yine

–A FİRMASI tarafından 200 takım Bank Ayak İmalatı, Ladin Kereste satışı,

–B FİRMASI tarafından ise 200 saat traktör kiralaması

–D FİRMASI tarafından Çardaklı Masa Piknik Masası satışı, Otomatik Kapı Bariyer Turnike Makinası satışı, Çardaklı Piknik Masası satışı, İçin tamı tamına eşit 23 bin 600 TL’lik faturaları mevcut.

 

Görüldüğü üzere birbirinden farklı işler ve farklı firmalardan kuruşu kuruşuna eşit faturalar kesilmiştir. Hayatta böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi mümkün olmadığından dolayı ayrı firma olarak görünen A firması, B firması, C firması ve D firması arasında organik ilişki olduğu karinesi ortaya çıkmaktadır. Yani aynı kişinin değişik isimler altında faaliyette olduğu kanaati oluşmuştur" dedi.

 

"AYNI KİŞİ DEĞİŞİK İSİMLER ALTINDA FAALİYET YÜRÜTMÜŞ"

Çan Belediyesine fatura kesen dört farklı firmanın sahibinin aynı kişi olduğunu iddia eden Bülent Öz; "Bunun nasıl destekliyoruz? Bir örnek vereyim. Belediyenin açtığı ihalelerin birçoğuna katılan, doğrudan temin usulü ile yoğun şekilde mal ve hizmet satışı yapan, piyasa fiyat araştırmalarında teklif veren A Firması ile B Firmasının işyeri idaresi, hesap açma, para çekme ve ihaleye giriş gibi önemli konularda aynı kişiye vekalet verdiği görülüyor. Buna benzer birçok husus var."

 

"AYNI İŞİ AYNI GÜN İKİ FARKLI FİRMA AYNI FİYATA YAPMIŞ!"

Çan belediyesine fatura kesen firmalar ile ilgili örnekler veren Bülent Öz; "Bununla beraber, B firması ile C firmasının kestiği aynı tarihli faturalarda her iki firmanın da Kepçe çalıştırdığı ve fatura bedellerinin tıpa tıp aynı miktar olduğu görülmektedir. Her iki firmanın aynı tarihli fatura miktarı 24 bin  337 TL ve 50 kuruştur.  Galiba o dönemde hummalı bir çalışma varmış. Bu kepçelerin nerede çalıştığını gören-bilen  var mı diye sormak gerek."

 

"Bununla birlikte, A firması ızgara yapımı işi için Belediyeye 23 bin 895 TL fatura kesmiş ertesi gün yine ızgara yapımı için bu seferde C firması devreye girmiş ve aynı miktarda yani 23 bin 895 TL’lik fatura kesmiştir. Bu durum oldukça ilginçtir. Daha öncede belirttiğim gibi Belediyemizde Traktör ve Kepçemiz mevcuttur. Ancak Belediye 2019 yılının ilk 3 ayında yukarıdaki firmalardan Kepçe ve Traktör kiralamak için 281 bin 902TL ödeme yaptığı görülüyor. Belediyede faal olan bu araçlar dururken neden kiralama yoluna gidildiği konusunda yine soru işareti var"

 

BU FİRMALARA ÖDENEN PARALARLA, KAÇ TRAKTÖR VE KEPÇE ALINABİLİRDİ?

Bülent Öz araştırma konusu firmaların geçmişe dönük sadece bir yıla ait işlemlerini incelediklerini, geçmiş yıllarda ise ne kadar belediye bütçesinden para ödendiğini araştırdıklarını ifade etti. Öz; "Atlanmaması için söylüyorum bahsettiğim faturalar 1 yıllık süre zarfındaki kayıtlardır ve diğer yıllara ait tespitlerimiz mevcut. Ancak konuyu boğmamak adına son bir yıldaki işlerden bahsediyorum gerisi raporlarımızda" dedi.

 

"İNŞAAT FİRMASINDAN ZİRAİ İLAÇ ALMIŞLAR"

Bülent Öz bir başka usulsüzlük iddiasında bulunduğu firma ile Abdurrahman Kuzu yönetimindeki belediye ilişkisini ise şu ifadelerle paylaştı. E firması dediğimiz bir firma var. Şirketin amaç konusu Zirai İlaç satışı olmayan yani bir inşaat şirketinden bahsediyorum. Bu İnşaat Şirketi Belediyemize yüksek miktarda zirai ilaç satışı yapmış. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu; Zirai İlaçlama halk sağlığı ile yakından ilgili bir konudur ve bu yüzden ancak uzmanlaşmış ve yetkilendirilmiş firmalardan alım yapılması gerekir.^Biliyoruz ki ilçemiz Çan’da Zirai İlaçlama satışı yapan birçok firma varken, yetkisi ve iş konusu ziraat ilacı satmak olmayan bu İnşaat Firmasından,  Zirai İlaç satın alınması sizce de garip değil mi" dedi.

 

11 ADET LED TV ALINMIŞ AMA 8 LED TV VAR!

Bülent Öz bir başka firma ile ilgili ise şu iddialarda bulundu; "Bir başka firma var belediyeye fatura kesen. Pazar yeri çatı onarımı için toplam 707 bin 567 TL’lik ödeme gerçekleştirildiği ancak Çatı Onarımının için cıvatalarının değişmediği konusunda birçok duyum mevcut.  Bu konu da tarafımızdan derinlemesine incelenmesi için gerekli işlemlere başlanmıştır. Aslında incelenmesi gereken irili ufaklı daha birçok konu var. Bir örnek vereyim bir firmadan 2019 yılı Ocak ayında 11 adet LED TV alınıyor ve sayım yapıldığında 8 adet LED TV'nin Belediyede olmadığı tespit ediliyor.Tv’ler yok! Kimler almış, kimlere verilmiş bilinmiyor" dedi.

 

"MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİNİ BAŞVURU YAPACAĞIZ"

Bülent Öz söz konusu işlemler için hukuki süreci başlattıklarını, bunun yanı sıra Çan Belediyesine Mülkiye Müfettişlerini davet edeceklerini açıklayarak; "Bu tür harcamalar hepimizin ve çok değerli Çan halkının cebinden ödenmiştir. Görüldüğü üzere bütçemiz har vurup harman savrulmuştur. Bu nedenle yukarıda bahsettiğim incelemeler neticesinde elde ettiğimiz bulguları derinlemesine incelenmesi için mülkiye müfettişlerine başvuru yapılacaktır. Bizden önceki ve bizim dönemimizde ki harcamaların nerelere yapıldığını şeffaflıkla kamuoyu ile paylaşacağız. Her kuruşun takipçi olarak Çan halkına verdiğimiz sözümüzü tutacağız" dedi.

 

"SÖZLERİMİZİ TUTACAĞIZ ANCAK GELİR KALEMLERİMİZDE SORUNLAR VAR"

Seçimler öncesinde Çan halkına verdiği sözleri hatırlatan Bülent Öz; belediyenin gelir kalemlerinde sorunlar olduğuna dikkat çekerek; "Çan’a söz verdiğimiz projeleri yapmaya başlayacağız ancak gelir kalemlerimizde sorunlar var. Gelir gider dengesi öylesine bozulmuş ki hatta Belediyenin ihtiyaç duyduğu iş makinelerini bile satın almaktan çok uzak bir resim ile karşı karşıyayız. Biliyorsunuz Belediyemiz bütçeden çok düşük miktarda pay alıyor. Bu da zaten bizden önce yapılmış çok büyük miktarlardaki borcun anapara ve faiz ödemelerine gidiyor. Borçların geri ödeme tarihi çok uzundur. Örneğin alt yapı kredisi için alınan borcun ödenmesine yeni başladık 2036 yılına kadar ödemeler devam edecek. Belediyenin öz gelirlerini oluşturan su emlak reklam gibi gelirlerin tahsilat oranı çok çok düşük. Bu durum borcunu zamanında ödeyen hemşerilerimize büyük haksızlık oluşturuyor. Hemşerilerim lütfen, su, emlak, tabela ve reklam  vergilerimizi zamanında ödemeye çalışalım. Ödeyemeyecek durumda olanlar, bizlere başvursun elimizden gelen kolaylığı yapalım" dedi.

 

"BAZI NEDENLERLE ÖDEME YAPAMAYAN ZORLUK İÇİNDE OLAN KİŞİLER FİRMALAR VAR"

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle tahsilatlarda sorun yaşadıklarını ifade eden Bülent Öz; "Bunlardan bahsetmiyorum.  Şimdiye kadar bazı nedenlerle ödeme yapmayan bazı kişiler ve şirketler var. Belediyenin zorunlu olarak ödemeleri var. Bu nedenle toplayamadığımız her kuruşa  karşılık borçlanmak zorunda kalıyoruz.  Geciken bu paraları bir an önce Belediye kasasına sokmamız gerek.  Bu nedenle bu sorunu aşabilmek için bir dizi uygulamalara geçiyoruz. Bu uygulamaların başarısı sizin bunlara destek vermeniz ve beraber çalışmamız ile mümkündür. Son olarak daha önceki uygulamalar nedeniyle davaya konu olan hususlar var. Belediyemize birçok dava açılmış. Nakit planımız çerçevesinde mağduriyet yaratmadan nasıl tasarruf edebileceğimizi her bir dosyayı ayrı ayrı masaya yatırıyoruz. Dava konularını titizlikle inceliyoruz tarafları bir araya getiriyoruz ve uzlaşarak her iki kesimi de mutlu etmeye çalışıyoruz. Çan Halkının parasını nereye harcadığı, gelecek nesillere nasıl aktaracağı konuları hepimizin ortak sorumluluğudur. Bizler Belediye olarak şeffaf Belediyecilik anlayışı ile her zaman hesap verilebilir ve sizlerin karşısında yüzümüz pak bir şekilde çıkabilir olacağız. Süreç içerinde tekrar sizlere acıkmalar yapacağım.Söz verdiğimiz gibi Çan için çok çalışacağız" dedi.
Bu haber 8002 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI