www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:"Bu Ucube Sistem Kriz ve Yoksulluk Yaratıyor!"

Tarih: 02-02-2023 07:37:11 Güncelleme: 02-02-2023 07:39:11 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak tek adam sistemiyle ilgili konuşma gerçekleştirdi. Adaletin çürüdüğünü, ekonomik krizin derinleşmeye devam ettiğini söyleyen Erkek, "4 kişilik, 5 kişilik bir aile sabah, öğle, akşam ekmek, peynir yese asgari ücret yetmez" dedi.TBMM’de söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Türkiye'de nüfusun yarısından fazlasının yoksulluk çektiğini vurgulayarak; sorunun mevcut sistemden kaynaklandığını söyledi. Sistemi ucube olarak nitelendiren CHP'li Erkek, değişimi hep birlikte yapacaklarını belirterek şunları söyledi: "16 Nisan 2017 tarihinde, olağanüstü hâl döneminde suiistimalci bir Anayasa değişikliğiyle Türkiye'yi, 85 milyonu bir tek adam sistemine sürüklediniz. Normalde olağanüstü hâl dönemlerinde bu tip köklü değişiklikler yapmak, referandumlar yapmak, Cumhurbaşkanlığı, milletvekili seçimi yapmak hiçbir demokratik ülkede olmaz. Türkiye'ye çok büyük bir kötülük yaptınız. Öyle ucube bir sistem inşa ettiniz ki artık bu ucube sistem 85 milyon için, Türkiye için gerçek bir beka sorunu hâline geldi çünkü 85 milyon yoksullaşıyor, kişi başına düşen millî gelirimiz her geçen gün azalıyor, devletin temeli olan adalet çürüyor."

 

“HEM MECLİSİN ÜZERİNDE HEM DE YARGININ ÜZERİNDE AĞIR BİR VESAYET OLUŞTURDUNUZ”

Yargının AK Parti iktidarının ve yandaşlarının çıkarlarına göre karar verdiğini belirten Erkek; "Yasama, yürütme, yargı erkleri eğer bir elde toplanırsa, bütün bu güçleri bir kişiye verirseniz bir toplum için, ülke için en büyük tehlike odur. Artık hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Temel hak ve özgürlükler güvence altında değildir. Kararnamelerle, kararlarla Meclisin yetkisi gasp edilir ve sizler de bunu izlemek zorunda kalırsınız. Evet, öyle bir ucube sistem yarattınız ki hem Meclisin üzerinde hem de yargının üzerinde ağır bir vesayet oluşturdunuz. Kurtuluşu ve kuruluşu gerçekleştiren Gazi Meclisi itibarsızlaştırdınız. Öyle ki bir örnek vereyim: Kur korumalı mevduat müjdesi verdiniz -yürütme olarak verildi- uygulamaya geçildi, yasası buradan sonra çıktı; maalesef artık Meclisin hiçbir itibarı, saygınlığı kalmadı” dedi.

 

“ÖNÜMÜZDEKİ İLK SEÇİM AYNI ZAMANDA REFERANDUM NİTELİĞİNDE BİR SEÇİM OLACAK”

Gerçekleştirilecek ilk genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminin referandum niteliği taşıyacağına dikkat çeken Erkek; “Cumhuriyetimizin en derin siyasi ve ekonomik krizini yaşıyoruz; bunun temel sebebi, tüm sorunlarımızın sebebi "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" adı altında yaşatılan keyfiliktir, hukuksuzluktur, liyakatsizliktir, adaletsizliktir ama bunların hepsini değiştireceğiz. Önümüzdeki ilk seçim aynı zamanda referandum niteliğinde bir seçim olacak. Milletimiz yeni Cumhurbaşkanını seçecek, yeni Meclisi seçecek ama aynı zamanda Türkiye bir karar da verecek: "Bu adaletsiz düzen, bu sistem devam mı etsin, değişsin mi? Kuvvetler ayrılığı mı, yoksa demokratik, hukuk... Tek adam rejimi mi, kuvvetler ayrılığı mı? Keyfilik mi, hukuk devleti mi? Tek adamın aklı mı, ortak akıl mı? Tek adamın iradesi mi, istişare mi, kolektif çalışma mı? Liyakat mi, sadakat mi? Mafya mı, uyuşturucu baronları mı, cinayet şebekeleri mi; hukuk mu?" Buna da karar verecek milletimiz. Aslında milletimiz kararını verdi. Olağanüstü hâl döneminde o suiistimalci Anayasa değişikliğine "evet" diyenlerin büyük çoğunluğu da bu sistemin yanlışlığını, bu sistemin kuvvetler ayrılığını nasıl yok ettiğini yaşayarak gördü” dedi.

 

“4 KİŞİLİK, 5 KİŞİLİK BİR AİLE SABAH, ÖĞLE, AKŞAM EKMEK, PEYNİR YESE ASGARİ ÜCRET YETMEZ”

Sistemin Türk ekonomisini de iflasa ve ekonomik krize sürüklediğine dikkat çeken Erkek; “Sonuç ortada, tablo ortada; bu sistem iflas etti, saray yönetimi iflas etti ve ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor. Çünkü dünyada da böyledir; tek adam sistemleri sorunları çözemez, aksine derinleştirir. Bakın, doları tutabilmek için nelerin yapıldığını artık bütün Türkiye biliyor. Bir Bulgar levası 10 lira olmuş değerli milletvekilleri, 10 lira. Ekmeğin fiyatı ortada; 4 kişilik, 5 kişilik bir aile sabah, öğle, akşam ekmek, peynir yese asgari ücret yetmez. Asgari ücret zaten yine açlık sınırının altına indi. Toplumun çok önemli bir kesimini, halkın çok önemli bir kesimini; asgari ücretlileri, emeklileri, işçileri, işsizleri, milyonlarca işsiz genci, ev kadınlarını, nüfusun yarısından fazlasını derin bir yoksullukla karşı karşıya bıraktınız. Sebebi işte bu ucube sistem çünkü bu ucube sistemde kuvvetler ayrılığı yok, demokrasi yok, hukuk yok, adalet yok; onun için bu sistemi değiştireceğiz” dedi.

 

“ADALETSİZ DÜZENİ HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Hiçbir Türk vatandaşının umutsuzluğa kapılmaması çağrısında bulunan Erkek; "Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine hep birlikte son vereceğiz. Yeni Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 13'üncü Cumhurbaşkanı, partili Cumhurbaşkanı olmayacak. Bir siyasi parti genel başkanı Anayasa Mahkemesine, Danıştay’a, mahkemelere yargıç atamayacak. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini kaldırdığımızda devletin valisi, kendini bir siyasi partinin il başkanı olarak görmeyecek. Bu ucube sistemi, bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz, demokratik hukuk devletini hep birlikte tesis edeceğiz ve sizler de rahatlayacaksınız. Sizler de bu ağır vesayetten kurtulacaksınız. Bu kürsüde atanmış Bakanların seçilmiş milletvekillerine ağır hakaretler etmesine de birlikte son vereceğiz” dedi.
Bu haber 953 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI