thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Birlikte Kalkınabileceğimiz Çanakkale Hayal Ediyoruz”

Tarih: 31-05-2021 05:55:54 Güncelleme: 31-05-2021 06:30:54 + -


19 yıllık Ak Parti iktidarında Çanakkale’de toplam yatırım bütçesinin 57 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 1915 Boğaz Köprüsü ile Bölgesel kalkınmanın daha da hızlanacağına dikkat çekti.


“Birlikte Kalkınabileceğimiz Çanakkale Hayal Ediyoruz”

Çanakkale’nin Zekiye Gülsen’in ardından ikinci kadın Milletvekili olan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; 3 yılı geride bıraktığı milletvekilliği dönemini, Çanakkale yapılan yatırımları, AK Parti siyasetini ve güncel siyasi konularda açıklamalarda bulundu. 1969-1973 yıllarında TBMM 14. ve 15. dönem Adalet Partisi Çanakkale Milletvekilliği yapan Zekiye Gülsen’in ardından Çanakkale’nin ikinci kadın milletvekili olan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, kadın vekil olmanın sorumluluğunu şöyle anlattı; “Her şeyden önce çok büyük bir sorumluluk taşıdığıma inanıyorum. Ardımızdan gelecek kadınların önünü kesmemeye dikkat ediyorum. Kadın olarak birazda siyaseti duygularımızla yapıyoruz. Çanakkale’yi bir kadın olarak TBMM’de temsil etmek çok büyük bir onur. Az uyuyup daha çok çalışmaya gayret ediyorum. Telefonum sürekli açık; kendi çocuğum ile Çanakkaleli çocuklarımız aynı şartlarda yaşayabilsin diye gayretle çalışıyorum. Benden sonra gelecek kadınlar için ol model olmaya çalışıyorum. AK Parti’de bir kadın siyasetçi olarak görev almak çok büyük bir ayrıcalık. Cumhurbaşkanımız kendinize bu ülkeye hizmet ettirdiğinizi hissettiriyor, buna imkân veriyor. Bu konuda kendimi çok şanslı görüyorum AK Parti’de siyaset yaptığım için. Kadınsın işte sen git bir kenarda otur demiyorlar; tam tersine önde olmak için teşvik ediliyoruz. AK Parti’de bir kota uygulaması var mesela; herkes bilir ki ilk üç’te mutlaka bir kadın olmak zorundadır. TBMM’de 101 milletvekili var; bunların 54’ü AK Parti çatısı altında siyaset yapıyor. Kadınların siyasette daha çok ye almasını istiyoruz, sadece kadın olduğu için değil liyakat sahibi olduğu için yer almaları önemli. Ben bu konuda AK Partili olduğum için çok şanslıyım” dedi.

“AYVACIK JEORTEMAL SERACILIKTA 3000 BİN KADIN İSTİHDAM EDİLECEK”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu milletvekilliği süresince Grup Başkanvekili Bülent Turan ile birlikte özveri ile çalıştıklarını belirterek; “Mecliste üçüncü yılım dolmak üzere. Bütün projelerde Bülent Turan Bey ile birlikte çalışıyoruz. Çünkü ikimizin de tek derdi var o da Çanakkale’dir. Tüm derdimiz memleketimize daha çok yatırım getirmek, daha çok hizmet etmektir. Bu süreçte köprü çalışmaları devam ediyor. Gıda OSB’de ufak tefek sıkıntılar çıkıyor onları çözüyoruz. Yol ve tünel çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bunlar ben seçilmeden önce başlatılan projelerdi, bunlara omuz vermeye gayret ediyoruz. Şimdi birlikte Ayvacık’ta Jeotermal Sera projesi var. Buna çok önem veriyoruz, bakanlıktan da onay geldi. Burada 3 bin kadın istihdam edilecek. Denizli ve Afyon illeri Jeotermal kaynak açısından önde gelen şehirler. Buralarda inceleme yaparak Çanakkale’ye hangi projeleri getirebiliriz diyerek incelemeler yaptık. Tarım ve Ticaret İl Müdürlüklerimiz ile köyleri gezerek Kadın Kooperatifleri kurulması için teşviklerde bulunduk” dedi.

“40 YILDIR KADIN MİLLETVEKİLİMİZİN OLMAMASI ÜZÜCÜ”

Kadınların ekonomik hayata katılması için Çanakkale il genlinde köy köy gezdiklerini belirten AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “İl genelinde 4 kadın kooperatifi kurulmasına yardımcı olduk. Siyaset gütmeden, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaparak 150 bin TL hibe desteği almalarını sağladık. Kadın üreticilerimizin ekonomiye katılmasını çok önemsiyoruz. Şuan pek bilinmiyor Çanakkale’de ancak İpek Böceği yetiştirip ipek üretimi yapan, Cam işçiliği yaparak ekonomiye katkı sağlayan kooperatiflerimiz var. Erişte, salça yaparak değil daha farklı katma değer yaratabilecek imkânları olsun kadınlarımızın olsun istiyorum. Çünkü kadınlarımızın daha çok ön planda olmasını istiyorum. Ben Çanakkale’de Zekiye Gülsen’in ardından 40 yıldır bir başka kadın milletvekili çıkartamadığımız için üzüntü duyuyorum. Şu an bu bana nasip oldu ama ön açmak için gayet gösteriyorum” dedi.

“DOĞAL GAZ YATIRIMLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Son yıllarda hemen her ilçeye doğal gaz alt yapısının ulaşmasını sağladıklarına dikkat çeken AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Hangi görüşte olursa olsun bütün belediyelerimize kapımızın açık olduğunu seçildiğimiz ilk günden beri söylüyoruz. Bu anlayışla kıymetli yol arkadaşım Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan ile birlikte Çanakkale’mizin bütün ilçelerine ve beldelerine doğalgaz getirilmesi için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 2016’da Lâpseki, Dardanos ve Güzelyalı’da, 2018’de Yenice ve Gümüşçay’da, 2020’de Geyikli ve Karabiga’da hemşerilerimize önce müjde verdik sonrada doğalgaz hizmetini sağladık. Bu yılda bütün dünyanın içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı sürece, pandemiye rağmen çalışmalarımızda hız kesmedik Çardak, Gelibolu ve son olarak da Ayvacıklı hemşerilerimize doğalgaz müjdesini verdik. En yakın zamanda onlarda doğalgaz hizmetine kavuşacak. Burada özellikle altını çizmek istediğim nokta belediye hangi partinin sorumluluğunda olursa olsun, hemşerilerimiz bize oy versin vermesin bugüne kadar Çanakkale’yi bir bütün olarak düşünmeye, bir bütün olarak hizmet etmeye gayret ettik, bundan sonra da böyle yapacağız. Çünkü Çanakkale’miz, Çanakkaleli hemşerilerimiz her şeyin en iyisine layıktır” dedi.

“COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Son yıllarda özelikle Lâpseki, Bayramiç ve Ezine’de yetişen ve üretilen ürünlere peş peşe Coğrafi İşaret verildiğine dikkat çeken AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Çanakkale; iklimi, coğrafi konumu, ekolojisi, bereketli topraklarıyla 115 farklı ürünün üretilebildiği ve bu 115 üründen de 45 ürün ise üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 10 içinde yer aldığı özel bir şehrimiz. Çanakkale’nin Coğrafi tescil işaretli ürünlerine bir yenisi daha eklenmek üzere. Bayramiç tahin helvası, coğrafi tescil için Türk Patent ve Marka Kurumunda askıya çıktı. Yasal süreç gereği 3 aylık süre zarfında herhangi bir itiraz olmaması halinde Bayramiç tahin helvası Çanakkale’nin 8. coğrafi işaret tescili alan ürünü olacak. Çanakkale El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bozcaada Çavuş Üzümü, Geyikli Zeytinyağı ve 10 Mart 2021’de coğrafi işaret tescili alan Yenice Kırmızı Biberimizden sonra Bayramiç tahin helvası tescil alan 8. Ürünümüz olacak. Yine Karabiga Karidesimizden çok güzel haberler alacağız.  Coğrafi tescil alan Bayramiç Beyazımız 16 Nisan 2021 günü Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak ülkemizin Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescili alan Çanakkale’mizin 1.  ülkemizin ise 7. Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ürünü oldu. Bu sonuç hem Çanakkale’miz hem de memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun. Coğrafi İşaretli ürün sayımızı arttırarak hem üreticimize, pazar avantajı ile ekonomik bir katkı sağlamayı, hem yerli üretimi destekleyerek ülke ekonomisine bir katkı sunmayı hem de ilimizin tanıtımını yaparak turizm hareketliliğini artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÖPRÜYÜ FIRSAT GÖREN YATIRIMCILAR HAZIRDA BEKLİYOR”

19 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde  Merkezi bütçeden Çanakkale’de hâlihazırda devam eden projeler ile birlikte yeni projeler için (2002-2020 yılları arasında) 56 Milyar 758 Milyon liralık yatırım bütçesi ayrıldığına dikkat çeken Jülide İskenderoğlu; “Yatırımlar tamamlandığında özellikle Çanakkale 1915 Köprüsünün bitimiyle birlikte ekonomik olarak büyük yatırımların geleceğini biliyoruz. Çünkü hem bizler gittiğimiz her yerde Çanakkale Köprüsünün yaratacağı imkânları anlatıyoruz, hem de çalışmaların bitmesini bekleyen, fırsat olarak gören yatırımcılar yakından takip ettiğini belirtiyorlar. Çanakkale her şeyden önce daha ulaşılabilir, ticaret yollu bakımından cazibe noktası olacak. OSB’lerimiz zaten ciddi bir potansiyel yaratıyor istihdam için. OSB’ye ürün yetiştirmek için çiftçilerimiz daha ciddi üretime yönelecekler” dedi.

“BİRLİKTE KALKINABİLECEĞİMİZ ÇANAKKALE HAYAL EDİYORUZ”

Son yıllarda AK Parti’nin Çanakkale’ye yaptığı yatırımlara dikkat çeken Jülide İskenderoğlu, yatırımlar tamamlandıktan sonra Çanakkaleli ve dışarıdan gelecek insanların gözünde nasıl bir Çanakkale ile karşılaşacaklarını ise şöyle anlattı; “Turizm alanında Arkeolojik tarihten Cumhuriyet tarihine kadar her şeyimiz var. Tarihsel ve turizm açısından taşı toprağı altın bir coğrafyadayız. Apollon Smintheon, Troia Örenyeri, Assos Ören yeri ve Alexandreia Troias’ın yanında karşıta Kurtuluş Savaşımızın temellerinin atıldığı Gelibolu yarımadası var. Mesela Parrion’un ben Ören yeri statüsü almasını çok önemsiyorum. Parrion’un da aynı Troia gibi değerlendirilmesi gerekiyor. Bunların hepsi bittiğinde tarımı ile Turizmi ve sanayisi ile aslında bölgesel olarak kalkınabileceğimiz, istihdamı yüksek, nitelikli şehirleşmeyi hayal ediyoruz. Kordonda yine gezelim, Golf’te yine çay içelim ama yarın çocuğumuz nerede işe girecek diye düşünmek istemiyoruz. Ulaşılabilirliğimizi arttırmak istiyoruz. Turizm baş hedeflerimizden bir tanesidir” dedi.

“DALIŞ TURİZMİNİN DEĞİŞMEYEN ADRESİ ÇANAKKALE OLACAK”

Dünya’da yeni bir trend olarak Dalış Turizmi’nin öne çıktığını, dalış turizm merkezlerinin ciddi bir turizm gelirine sahip olduğuna dikkat çeken AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, önümüzdeki süreçte Çanakkale’nin Dalış Turizminin değişmez adresi olacağını söyledi. İskenderoğlu; “Su altı dalış turizmi; su altı dünyasının flora, fauna ve arkeolojik kültür varlıklarını görmek, fotoğraflamak, filme almak ve sportif balık avlama amaçlı olarak gerçekleştirilen tanıtım, sportif ve eğitim amaçlı dalışlar ile kıyıda verilen konaklama ve ağırlama hizmetleri içine alan bir turizm çeşididir. Özel ilgi turizmin en başlarında gelen dalış turizmi pahalı bir ilgi alanıdır. Kullanılan ekipmanlar, dalış yerlerinin özelliği ve çeşitliliği bu pahalılığa neden olmaktadır. Karadeniz’i Marmara ve Ege yoluyla Akdeniz’e bağlayan bir kanal olarak geçiş noktası olan Çanakkale Boğazı; deniz derinliklerindeki güzelliği ve çeşitliliği ile eşsiz ve benzersiz. Antik batıklardan, ticari batıklara savaş batıklarına kadar birçok batığın yer aldığı bir yerdir. İlimizde dalış turizmi özel kişilik 8’dir. Çanakkale’mizde sular altında tespit edilen batık sayısı 63 tanedir. Üyesi ve sözcüsü olduğum Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda çalışmalarını tamamladığımız, Meclisimizde kabul edilen Turizmi Teşvik Kanunuyla Çanakkale’de ve diğer illerimizde bulunan tarihi batıklar, su altı dalış turizmine açıldı. Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’na 60 kilometrelik sahile paralel uzanan Saros Körfezi; 144 cins balıkla, 78 tür deniz bitkisiyle ve 34 tür süngerle su altı turizminin cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

“BANDIRMA’YA KADAR GELEN TREN; BİGA’YA GELSİN DİYE ÇALIŞIYORUZ”

Çanakkale kamuoyunun gündemine sıklıkla gelen Demiryolu yatırımı için Jülide İskenderoğlu umutlu açıklamalarda bulundu. Hızlı trenden daha çok Kara Treni istediklerini belirten İskenderoğlu; “Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile sık sık Çanakkale Köprüsü çalışmaları hakkında Bülent Bey ile birlik bir araya gelip görüşüyoruz. Ulaştırma komisyonu üyesi olarak yakinen görüşüyoruz. Bizim için özellikle Demiryolu’nun Biga’ya kadar bile gelmesi Çanakkale için büyük imkânlar yaratacak. Biz hızlı tren de istemiyoruz; yük treni istiyoruz. O yüzden Gönen ile Biga arasında bir bölge var. bize sürekli burada bir sıkıntı olduğunu belirtiyorlar. Dağları deliyorsunuz diye yanıt veriyoruz. Demiryolu uzun soluklu bir iş, ben olacağına inanıyorum. Bandırmaya kadar gelen tren mutlaka daha sonra Biga’ya kadar ulaşmalıdır. Biga’dan sonrası da inşallah Çanakkale’nin her köşesine döner. Demiryolu biliyorsunuz; AK Parti döneminde büyük hız verildi. Lojistik ve taşımacılıkta Demiryolu’nun büyük önemi var. köprünün ilk projesinde tren vardı ama rüzgar sorun olunca kaldırıldı. Biz Bülent Turan Bey ile her fırsatta bu konuyu gündeme getiriyoruz. Ağır sanayi’den tarım ürünlerinin ulaşımına kadar birçok maliyet avantajı sağlayacak bir yatırım olacaktır, o yüzden üzerinde duruyoruz” dedi.
Bu haber 5007 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI