thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Bio Enerji’de Türkiye’nin Lideriz Olacağız”

Tarih: 15-02-2021 05:57:00 Güncelleme: 15-02-2021 06:03:00 + -


EkoTürk kanalından Hande Demirel’in hazırlayıp sunduğu C-Suite programına konuk olan Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, 2020 yılını değerlendirdi. Doğanlar Yatırım Holding olarak Mobilya, Enerji, İnşaat ve Perakende sektöründe 2021 hedeflerini açılayan Davut Doğan, Biogaz ve Biokütleden elektrik üretim alanında Türkiye’nin lider şirketi olmayı hedeflediklerini açıkladı. SPK ile anlaşmaların tamamlandığını açıklayan Davut Doğan; “Nisan ayında halka arzımızı gerçekleştirm


“Bio Enerji’de Türkiye’nin Lideriz Olacağız”

EkoTürk kanalından Hande Demirel’in hazırlayıp sunduğu C-Suite programına konuk olan Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, 2020 yılını değerlendirdi. Doğanlar Yatırım Holding olarak Mobilya, Enerji, İnşaat ve Perakende sektöründe 2021 hedeflerini açılayan Davut Doğan, Biogaz ve Biokütleden elektrik üretim alanında Türkiye’nin lider şirketi olmayı hedeflediklerini açıkladı. SPK ile anlaşmaların tamamlandığını açıklayan Davut Doğan; “Nisan ayında halka arzımızı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

 

Mobilya ve Enerji sektöründe faaliyet yürüten Doğanlar Yatırımın Holding açısından geride bıraktığımız 2020 yılını değerlendiren Davut Doğan; “Mobilya sektöründe Pandemi süreci içerisinde Nisan ve Mayıs aylarında içimize kapandık. Satışlarımız yüzde 50’ya kadar düşmüştü. O dönemde mağazalarda kapanmıştı. Haziran ayı ile birlikte ise ciddi bir taleple karşılaştık. İnsanların evlerine kapanması nedeniyle eğlence, tatil harcamaları gibi kısılınca insanlar mobilya ihtiyaçlarının farkına vardılar. Bu dönemde mobilya sektöründe büyük talepler oldu. Markalı mobilyacılara olan talebin arttığını gözlemledik. Bu dönemde insanlar markalı ürünlere güvenmeyi tercih ettiler. Bizimde önemli markalarımız olduğu için; Mobilya sektöründe yüzde 30-40’lık büyüme gerçekleştiğini varsayarak bu büyümeden yüzde 65 seviyesine taşımayı başardık. Mobilya sektörü açısında 2020 yılı çok verimli geçti” dedi.

 

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DURGUN BİR YILI GERİDE BIRAKTIK”

İnşaat sektöründe de faaliyetlerde bulunduklarını hatırlatan Davut Doğan, 2020 yılında inşaat sektörünün durgun geçtiğini ifade ederek; “İnşaat sektöründe önceki yıl Senegal’de ciddi bir proje yapmıştık ve Afrika’nın en büyük Lojistik merkezini kurmuştuk. Senegal devletinin projesini alnımızın akıyla teslim ettik. Tüm tahsilâtlarımızı yaptık. 106 milyon dolar değerinde bir proje idi; 1 Milyar TL’ye yakın ihracat gerçekleştirmiş, ülkemize de bu anlamda katkı sağlamış olduk. 2020 yılı inşaat sektörü açısında durgun bir yıl oldu” dedi.

 

“2020 YILINDA ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIMLARIMIZI ARTTIRDIK”

2020 Yılında enerji alanına ciddi yatırımlar ve yeni anlaşmalar yaparak geçirdiklerini açıklayan Davut Doğan; “Enerji sektörüne uzun yıllardır ilgi duyan bir aileyiz. Bu alanda da daha önce Rüzgâr santrallerimiz vardı, güneş enerji santralleri projelerimiz vardı. Bizim halen iki adet Hidroelektrik Santralimiz var. Hollandalı bir şirket ile Erzurum ve Ordu illerimizde ortak kurduğumuz enerji santrallerimiz halen çalışıyor ve üretime devam ediyoruz. Fakat enerji sektöründe 2020 yılında çok ciddi yeni yatırımlar yaptık. Balıkesir, Aydın, İnegöl projelerini başlatırken; İzmir’deki projemizi tamamladık. Enerji sektöründe ciddi yatırımlarımızla büyüme içerisinde geçirdiğimiz bir yıl oldu 2020 yılı. Birde perakende sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Çanakkale il merkezinde TroyPark adında alışveriş merkezimiz var. Açıkçası bu sektörde işlerimiz pekiyi gitmedi. AVM içerisinde iş yapamayan mağazalardaki kiracılarımızdan bir dönem kira almadık. Onların ortak kullanım paylarından almadık. Dolayısıyla Alışveriş merkezimizden pandemi nedeniyle kar elde edemedik açıkçası. Özetleyecek olursak Mobilya ve Enerji sektörlerinde çok iyi işler yaparken; İnşaat ve Perakende sektörlerinde ise durgunluk yaşadık. 2020 yılı aslında biz grup olarak iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim” dedi.

 

“MOBİLYA VE ENERJİ ALANINDA BÜYÜMEMİZ DEVAM EDECEK”

Mobilya ve Enerji alanında yaptıkları yatırımlarla ciddi büyüme yakaladıklarının altını çizen Davut Doğan, 2021 yılında da büyümeye devam edeceklerini söyledi. Doğan; “2020’deki süreçte mobilya ve enerji alanlarında ciddi büyümeler yaşadığımız için 2021 yılında da büyüme hedeflerimizi tutturacağımıza inanıyoruz. Mobilya sektöründe yüzde 65’lik büyüme gerçekleştirince 2021 yılında da yüzde 60-70 bandında büyüme bekliyoruz. Pandemi süreci halen devam ediyor ve insanlar evlerinde kapalı olmaları nedeniyle talepleri devam ediyor. Diğer bir konu ise; DOĞTAŞ ve Kelebek Mobilya markalarımıza çok ciddi bayilik talepleri oldu bu süreçte. Mobilya sektörünün iş yaptığını gören yatırımcılar mobilya sektöründe bayilikler almaya başladılar. Fiziksel olarak mağazalarımızı büyütüyor ve buradan gelecek bir büyüme elde etmeye çalışacağız. Bizim ihmal ettiğimiz Kelebek Mutfak markamız vardı. Bu konuda çalışmalarımızı frenlemiştik ancak bu dönemde de mutfak alanında da alt yapımızı güçlendirdik. Şu anda 100’ün üzerinde bayilik talepleri var; arkadaşlarımız sahalarda bu mağazaların oluşması için çalışıyorlar” dedi.

“LOVA YATAK’TA YÜZDE 100 BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Yatak sektöründe mağaza sayılarını 2021 yılında 100’e ulaştıracaklarını ve bu alanda yüzde 100 büyüme beklediklerini söyleyen Davut Doğan; “Büyüme beklediğimiz bir başka alan ise Yatak sektöründe. Yatak alanında rakiplerimizden biraz geride kalmıştık; çünkü yeni bir markaya ihtiyacımız vardı. Yeni kurduğumuz Lova Yatak markamızın teknolojik yatırımlarını yaptık. Kapasite artışını yaparken üretim tesisimizi adeta yeniden kurmuş olduk. 20 kadar Yatak mağaza sayımızı 100’e bu yıl içerisinde tamamlayarak büyümeyi hedefliyoruz. Lova Yatak markamızın lansmanına da bu yıl mart ayında başlayacağız. Doğtaş ve Kelebek mağazalarımızda yataklarımız satılırken şu an ayrı konseptli mağazalarımızda satışı gerçekleşiyor.  Mobilya sektöründe ilk 3 şirketten biriyiz ancak Yatak alanında maalesef ilk beş içerisindeyiz. Bizim hedefimiz bu alanda da ilk üç içerisinde olmak istiyoruz. 2020 yılına göre 2021’de yüzde 100 büyüme hedefimiz var” dedi

 

“NİSAN AYINDA HALKA AÇILIYORUZ”

Enerji alanında büyük hedefleri olduğunun altını çizen Davut Doğan; SPK ile anlaşmalarının tamamlandığı, yatırımcı iki banka ile de anlaşma sağladıklarını belirterek Nisan ayında halka arza açılacaklarını söyledi. Davut Doğan; “Ailemizin önem verdiği Enerji sektörü bizim için ikinci sırada geliyor. Bu sektörde 2021 yılına büyük bir heyecanla başladık. 2020 yılı raporlarımızın sonuçları ile birlikte SPK’dan gerekli izinleri alarak halka arz sürecini başlattık. Burada konsersiyum liderliğini üstlenen iki tane yatırımcı banka ile de anlaşma sağladık. Bunun duyurularını da KAP aracılığı açıkladık. Bizim 15 kadar enerji alanında tesisimiz var. Çöpten enerji üretiyoruz. Yeni bir alana girdik; hidroelektrik santralleri dışında Biogaz, Biokütle gibi yeni enerji alanlarına girdik. “Sıfır Atık” projesi ile temiz enerji dediğimiz, örneğin belediyelerin çöplerini getirdikleri bizim alanlarımızda işlemden geçirip sıkıştırılmış gaz elde ederek elektrik üretiyoruz. Bu elektriği de sisteme satıyoruz.  Bu alanda yeni enerji santralleri kurduk. Örneğin; İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihalesini kazandık, tesisi tamamladık. Buradan ciddi elektrik üretiyoruz. Aydın ilimizde tarımsal atıkların yakılacağı bir tesisimiz bitmek üzere. Çanakkaleli olarak ilimizin Ezine ilçesinde tarımsal atıkların yakılacağı tesisimizi Ezine OSB içerisinde yapımına başlattık. İnegöl’de ikinci bir çöpten elektrik üretim tesisi kuruyoruz. Malatya’da yeni kurduk, Balıkesir’de var. Şimdi hayvansal atıkların da yakılacağı projeler ile ilgileniyoruz” dedi.

 

“BİOGAZ ELEKTRİK ÜRETİMİNDE LİDER ŞİRKET OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye’de günlük 80 milyon kilogram çöp üretimin dörtte birini işleyerek elektrik üretebilecek kapasiteye ulaştıklarını açıklayan Davut Doğan; Biogaz ve Biokütleden enerji üreten Türkiye’nin lider şirketi olma hedefi olduklarını söyledi. Davut Doğan; “Enerji sektöründe 15’e ulaşan tesisimiz ile ciddi oranda elektrik üretmiş olacağız. Türkiye’de Biogaz, Biokütle enerji santralleri alanında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz. Nisan ayında da halka arz işlemlerimiz tamamlanmış olacak. Projelerimiz tamamlandığında Türkiye’nin yüzde 25’ini karşılamış olacağız. Hesaplara göre; Türkiye’de yaşayan her bir vatandaşın günlük ürettiği çöp miktarı 1 kilogram. Dolayısıyla günlük 80 milyon kilogram çöp üretiyoruz. Bunları da Türkiye’de işleyen firmaların sayıları bellidir. Biz şirket olarak bu çöp miktarının 4’te birine kadar ulaşmış durumdayız. Bu ülkemiz içinde çok yeni bir projedir” dedi.
Bu haber 4696 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI