thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Binlerce Kişi Bekledi.. Havai Fişek Gösterisi Yapılmadı!

Tarih: 19-03-2019 09:06:31 Güncelleme: 19-03-2019 09:14:31 + -


18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi gün boyunca kutlanırken; vatandaşların sabırsızlıkla beklediği Fener Alayı ve Havai Fişek gösterileri oluyordu. Bu yıl Fener Alayının ardından ise; saat 21.00'da gerçekleşmesi beklenen Havai Fişek Gösterisi yapılmadı.. Binlerce kişinin beklediği gösterinin yapılmama sebebi ise GESTAŞ..


Binlerce Kişi Bekledi.. Havai Fişek Gösterisi Yapılmadı!

Çanakkale dün tarihi günlerden birini yaşadı. Sabahın erken saatlerinde başlayan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları gece saat 19.30'da başlayan Fener Alayı ile coşku zirveye ulaştı. Binlerce vatandaş ellerinde pankartlar ve bayraklarla marşlar söyleyerek Fener Alayına katıldı. Her milli bayramda olduğu gibi 18 Mart Deniz Zaferi kutlamalarında da final Havai Fişek Gösterisi ile tamamlanırdı. Bu yıl ise Havai Fişek Gösterisi yapılamadı!

 

VALİLİK HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİNİ GESTAŞ'A BIRAKINCA..

Her milli bayram kutlaması ve 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları son 2 yıldan bu yana Valilik ve Belediye işbirliği ile gerçekleştirilmeye başlandı. Bu yıl ise Fener Alayından sonra her yıl belediyenin düzenlediği Havai Fişek gösterisini Çanakkale Valiliği GESTAŞ'ın düzenlemesi talimatını verdi.

 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları için oluşturulan komisyonda yapılan görevlendirilmede Çanakkale Valiliği Fener Alayını, Valilik, Belediye ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa gerçekleştirilmesine karar verildi.

 

Havai Fişek gösterisi ve Fener Alayında vatandaşların coşkusunu artırmak için araçlardan marş yayınlanma görevi ise; Valilik tarafından Çanakkale Belediyesinden alınarak GESTAŞ AŞ.ye verildi.

 

MARŞLAR DUYULMADI, HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ YAPILMADI

Dün gece gerçekleşen Fener alayında ise Boğaz ve Garnizon Komutanlığı bando takımı kortejin en başında yer alırken; iki araç ise Vali Orhan Tavlı'nın bulunduğu protokolün hemen arkasında yayın yaptı. Fakat binlerce kişinin yürüdüğü Fener Alayının orta ve arka kısımlarında ise müzik yayını yapan araç bulunmadı. Fener Alayının sona ermesinin ardından ise binlerce kişi Kordonda adet olduğu üzere havai fişek gösterisini bekledi. Saatler 21.00'da gerçekleşeceği duyurulan Havai Fişek gösterisi ama bir türlü gerçekleştirilmedi.

 

BELEDİYE'DEN AÇIKLAMA: "ORGANİZASYON GÖREVİ GESTAŞ'A VERİLDİ"

Saatlerce bekleyen vatandaşlar Havai Fişek gösterisinin yapılmamasından ise Çanakkale Belediyesini sorumlu tuttu. Sosyal medyadan belediyeye yapılan şikayetler sonrasın Çanakkale Belediye Başkanlığı çareyi duyuru yapmakta buldu. Gece geç saatlerde Çanakkale Belediye Başkanlığınca yapılan bilgilendirmede; "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılı kapsamında fener alayının ardından düzenlenmesi planlanan havai fişek gösterisinin İl Anma Komitesinin aldığı karar doğrultusunda GESTAŞ Genel Müdürlüğünce yapılması belirlenmiştir. Bu bağlamda belediyemizin havai fişek gösterisinde İl Anma Komitesinin aldığı karar doğrultusunda bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Tüm kentlilerimizin bilgisine sunar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılını bir kez daha kutlarız" ifadeleri yer aldı.

REBİYE ÜNÜVAR'DAN TEPKİ

Çanakkale Belediye Meclis üyesi CHP'li Rebiye Ünüvar'da GESTAŞ'a tepki gösterdi. Sosyal medyada İl Anma Komisyonunun kararlarını paylaşan ve Marşlar ile Havai Fişek Gösterilerinin Valilikçe GESTAŞ'a verildiğini gösterir belgeyi takipçileri ile paylaşan Ünüvar; "FENER ALAYI‼ Fener Alayı müzikleri Valilikçe Gestaş’a verilmişti.... müzik duymadık.... Yine valilik, havai fişek için de Gestaş’ı görevlendirmişti, görmedik ve duymadık... NEDEN????‼ Valiliğimiz koordinasyonundaki Fener Alayın’da zaferimizin coşkusunu yaşayamadık.... NEDEN‼" ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 6322 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI