thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Bigalı Genç Yazardan İlk Şiir Kitabı

Tarih: 12-05-2020 11:07:18 Güncelleme: 12-05-2020 11:10:18 + -


Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin kurucu üyelerinden Bigalı genç yazar Murat Gülcen’in ilk şiir kitabı KDY yayınlarından çıktı. Gülcen’in şiirlerinin yer aldığı ‘Zamanın Kanatları’, Türkiye’nin en çok kitap satışı yapan internet satış noktalarından biri olan kitapyurdu.com’dan okurlara ulaşıyor. Şiirlerin tamamının Biga’da yazılması da ayrı bir dipnot.


Bigalı Genç Yazardan İlk Şiir Kitabı

Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin kurucu üyelerinden Bigalı genç yazar Murat Gülcen’in ilk şiir kitabı KDY yayınlarından çıktı. Gülcen’in şiirlerinin yer aldığı ‘Zamanın Kanatları’, Türkiye’nin en çok kitap satışı yapan internet satış noktalarından biri olan kitapyurdu.com’dan okurlara ulaşıyor. Şiirlerin tamamının Biga’da yazılması da ayrı bir dipnot.

 

Biga Belediyesi’nde Halimbey Konağı Kent Müzesi’nde çalışan Murat Gülcen ‘Zamanın Kanatları’ için; “Şiir ruhun kanatlanmasıdır. Gökyüzüne açık bir bakıştır, toprağı duyuştur. İnsan gönlüne ve aklına estetik bir dokunuştur. Üniversite için Biga’ya geldiğimden bu yana şiir yazarım. Yaşadıklarımdan, düşlediklerimden, acılarımdan, sevinçlerimden, hayatıma girenlerden bana kalanlardan ruhumun damıttığı şiirler bunlar” ifadelerini kullanıyor.

 

“YENİLERİ DE GELECEK”
2007 yılından beri tiyatro oyunculuğu yapan Murat Gülcen, bugüne kadar ikisi çocuk oyunu olmak üzere beş tiyatro oyununa imza attı ve sahneye koydu. Yazdığı oyunlar dışında Nazım Hikmet ‘in “Kuvâ-yi Milliye Destanı”nı başarıyla oyunlaştırarak sahneledi. “Bilge Ağaç Tornuk ve Ağaçkakan Tuki” ve “Talihsiz Fok Foçi” adlı iki çocuk kitabı da bulunan genç yazar 95 şiirinin yer aldığı yeni kitabını; “İmgelemimden yola çıkarak kaleme aldığım yüzlerce şiir arasından “Zamanın Kanatları’na dahil ettiğim 95 şiir oldu. Belirli bir kompozisyon çerçevesinde ve üç ana başlık (Zaman, Zühre ve Anka) altında topladığım bu şiirlerin haricinde kalanları kitaba dahil etmedim. Onlar bir sonraki çalışma için demleniyorlar” ifadeleriyle tanımlıyor ve yeni şiir kitaplarının da hazırlıklarına başladığını müjdeliyor.

 

“HARİKA BİR DUYGU”
Uzun yıllardır şiir ve tiyatro oyunları kaleme aldığını ifade eden genç yazar; “Uzun yıllardır şiir ve tiyatro oyunları kaleme alıyorum. Sahneliyorum. Şiir programları düzenliyorum. Yani şiir benim hayatımın ve edebiyat yönelimimin en üst noktasında yer alıyor. Türk şiir geleneği çok köklü ve engin bir gelenek... Türk halk şiirinden, Divan şiirine, Orta Asya dönemimizdeki efsanevi ve şifahi şiir geleneğinden günümüz modern şiirine çok derin ve geniş bir şiir birikimimiz var. Bu enginlikte, bu derinlikte benim de bir yerimin olması çok gurur verici bir durum. “Zamanın Kanatları” ile ulusal bir yayınevi tarafından ve Türkiye’nin en çok kitap satışı yapan internet satış noktalarından biri olan kitapyurdu.com’dan okurlara ulaşabilmek harika bir duygu. “Zamanın Kanatları” KDY yayınlarından 6 Mayıs 2020’de yayınlandı. Dileyen herkes kitapyurdu’ndan sipariş edip okuyabilir. Daha önce iki çocuk kitabım yayınlandı. Yine ulusal bir yayınevinden (tahta at yayınevi) çıkan ve tüm dağıtımlarda yer alan “Talihsiz Fok Foçi” ve “Bilge Ağaç Tornuk ile Ağaçkakan Tuki” isimli iki kitap ile çocukların dünyasında onlara oyun arkadaşı oldum. Bu kitaplarım da hala satışta” ifadelerini kullanıyor.

 

İLK ŞİİR KİTABI…
“Fakat şiir başka bir hissiyat…” diyen yazar; “Dilin en üst ve en damıtılmış, en sade, en özlü anlatımını ifade eder şiir. Bu yüzden özenle seçip süzgeçten geçirdiğim şiirleri, ilk şiir kitabım olması hasebi ile “Zamanın Kanatları”na dâhil ettim. Yeni şiir kitabı için de bu kitaba dâhil olmayan şiirleri yeniden gözden geçirmeye başladığım gibi yeni şiirler yazmaya da devam ediyorum bir yandan” ifadeleriyle ilk şiir kitabının yayınlanmasından duyduğu heyecanı anlatıyor.

 

YAZARIN BİYOGRAFİSİ
1989 yılında Aydın’da doğan Murat Gülcen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır (2014). Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneğinin kurucu üyelerinden olan ve 2016 yılından bugüne, dernek bünyesinde metin yazarlığı ve tiyatro uygulamaları eğitimi veren Murat Gülcen, son yıllarda sanatsal yolculuğuna heykeli de eklemiş ve 2018 yılında heykel atölyesini kurmuştur. Çok yönlü sanatsal çalışmalarına halen Biga’da devam eden Murat Gülcen’in elinizde tuttuğunuz şiir kitabı, “Zamanın Kanatları” ise; “insan gerçeği” ni tüm işlerinde yansıtmaya çalışan sanatçının son on yıllık birikimi ve arayışlarının bir kolajıdır.
Bu haber 8397 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI