www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Biga’nın Kurtuluşu Törenle Kutlandı

Tarih: 18-09-2023 11:43:46 Güncelleme: 18-09-2023 11:47:46 + -


Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törenin ardından Biga Garnizon Şehitliği'nde şehit ve gaziler için dua okundu.


Biga’nın Kurtuluşu Törenle Kutlandı

Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törenin ardından Biga Garnizon Şehitliği'nde şehit ve gaziler için dua okundu. Biga'nın Kurtuluşu'nun 101'inci yıldönümü kutlama programları devam ediyor. Bugün Cumhuriyet Meydanı'nda Biga'nın Kurtuluşu'nun 101'inci yıldönümü kutlama töreni gerçekleştirildi.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediyesi’nin çelenklerinin sunulmasıyla başlayan törene, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Demir, gaziler, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

"TARİHİ BİR GERİ SAYIM YAPARAK..."

Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, törende yaptığı konuşmada; “Mazisi binlerce yıl eskiye dayanan, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşadığımız Biga'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101'inci yıldönümünü idrak ediyoruz. Tarihi bir geri sayım yaparak 101 yıl öncesine gidelim. İşte o günlerde, vatanımızın dört bir yanında olduğu gibi Biga'da işgalci güçlerin baskısı altındaydı. Ancak bu toprakların insanları, Kuvay-i Milliye kahramanlarından Köprülülü Ham Bey, silah arkadaşları Kani Bey, Dramalı Rıza Bey, Hamdi Erdem Bey ve Dızman Mehmet Ağalar gibi kahramanlar vatanını savunmak için bir araya geldiler. Şehrimizin kahramanları şanlı mücadeleleriyle Biga'nın Düşman İşgali’ne karşı direnişin sembolü oldular. Aynı dönemde, Çanakkale'de destanlaşan bir kahramanlık örneği sergileyen Mehmet Çavuş, Biga'nın kurtuluş mücadelesine büyük bir ilham kaynağı oldu” dedi.

"SAYGIYLA, MİNNETLE ANIYORUM"

101 yıl içinde Biga'nın büyük bir gelişim gösterdiğini dile getiren Erdoğan; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliği altında yürütülen ulusal bağımsızlık mücadelesi, Biga'nın işgalden kurtuluşunu hızlandırdı. Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandı ve Biga, 18 Eylül 1922'de işgalden kurtarıldı. 101 yıl içinde Biga, büyük bir gelişim ve güzelliklerle dolu bir şehir haline geldi. Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kültürel çeşitliliğiyle Biga, Güney Marmara'nın incisi oldu. Tarım, sanayi, eğitim ve sağlık alanlarında önemli adımlar atan Biga, ülkemizde daima adından söz ettirdi. Devletimiz, tüm gücüyle ülkemizin hedeflerine ve hayallerine ulaşmasını sağlamak için kararlılıkla çalışmaktadır. Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık arzusu, milli savunma ve teknoloji alanlarında yeni atılımlara yol açmaktadır ve bu çalışmalar gurur kaynağımızdır. Geçmişten aldığımız ilhamla, milli şuuru genç nesillere aktararak, ilçemiz ve ülkemiz için büyük ve üçlü Türkiye idealini gerçekleştirmek için azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, Biga'nın kurtuluşunun 101'inci yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete intikal etmiş Biga kahramanlarını ve bu vatan uğruna şehit düşmüş tüm Mehmetçiklerimizi saygıyla, minnetle anıyor, Biga'nın büyümesi ve gelişmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğimize olan inancımızı yineliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ŞEHİTLİK'TE DUA OKUNDU

Konuşmaların ardından ‘Bugün Kurtuluş Günü’ adlı şiir okundu. 18 Eylül etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kurtuluş Futbol Turnuvası’na katılan Bigaspor, Adaspor,  Çiçeklidedespor ve Kavaklıkspor takımlarına ödülleri takdim edildi. Biga Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisi ardından program sona erdi.

 

Törenin ardından Biga Garnizon Şehitliği'nde Biga Müftüsü Kemal Karadeniz'in yönetiminde dua okundu. Ardından şehit ve gazi mezarlarına karanfil bırakıldı.
Bu haber 616 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI