thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Biga’nın Kurtuluşu Etkinlikleri Programı Açıklandı

Tarih: 04-09-2023 11:55:07 Güncelleme: 04-09-2023 11:57:07 + -


Biga'nın Kurtuluşu'nun 101'inci yıldönümü kutlama etkinliklerini duyuran Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, etkinliklerle ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Plaj Voleybolu Turnuvası ile başlayan etkinlikler, bugünden itibaren hız kazanacak.


Biga’nın Kurtuluşu Etkinlikleri Programı Açıklandı

Atatürk Kültür Merkezi'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga'nın kurtuluşunun 101'inci yıldönümü programını açıkladı. Erdoğan'a Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Ziya Özkan ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Alperen Pişkin de eşlik etti.

 

BU YIL KLASİK ARAÇLAR VE MOTOFEST YOK

Klasik araçların bu yıl etkinliklere dahil olmadığını ve Motofest'in de yapılmayacağını duyuran Erdoğan; "Bu sene Motofest yok. Kendi aralarındaki bir araya gelememe asıl sebep. Yoksa bütçesi, maliyeti değil. Geçen yıl dernek ve derneğin dışındaki arkadaşlarımızı bir araya getirdik. Çok güzel bir koordine ile geçen yılki festival oldu. Çok da güzel oldu. Bu arkadaşların desteği çok oldu. Birçok sponsoru onlar buldu. Belediyeye her şeyi bırakmadılar. Ondan sonra kendi aralarında bir sorun olmuş. Bu yıl bir araya getiremedik. Dernek de bu yıl tüm maliyeti bizim önümüze koydu. Biz de geçen senenin altına düşmemesi lazım, daha iyisini yapmamız lazım. Bu şartlarda daha iyisini yapamayız dedik. Bir araya gelin diğer arkadaşlarla dedik ama gelemediler. Bir de klasik araçların başka bir yerde programı olduğu için onları getiremedik. Voleybol turnuvası ile başladık. Sporcu arkadaşların müsait olduğu tarihi belirledik ve yaz sezonunu kaçırmamak için erken başlattık. Ses yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin de sahne almasını planlıyoruz. Bu yıl Semicenk dediğinde arkadaşlarımız ben bilmiyordum ama gençler çok seviyormuş" dedi.

"MALİYETLERİN ARTMASI MALUM"

Bigalı Mehmet Çavuş Güreşleri'ne katılan başpehlivan sayısının yarıyarıya azalmasıyla ilgili de konuşan Erdoğan; "En kapsamlı etkinliğimiz güreşlerimiz, 400'ün üzerinde pehlivanın katılımıyla gerçekleşecek. Geçen yıl 64 başpehlivan katılmıştı, bu yıl 34 başpehlivan katılacak. Maliyetlerin artması malum. Geçen yıldan bu yıla maliyetlerde yüzde 100 artış var. Bir yandan da başpehlivan sayısının çok olması da heyecanı düşürüyor. Geçen yıl güreşler çok hızlı bitmişti. Bu yıl daha heyecanlı olacaktır. İsmail Balaban gibi birçok güreşçilerle anlaştık. Sözleşme imzalamadıklarımızın isimlerini telaffuz edemiyoruz. Aynı gün Havran'da da güreşler vardı, sonra iptal oldu ama biz paylaşmıştık Havran'la" dedi.

 

"ETKİNLİKLERİN MALİYETİ..."

18 Eylül kurtuluş etkinliklerinin maliyetini de açıklayan Erdoğan; "Etkinliklerimiz sponsorlar aracılığıyla yapılıyor. Güreşler tamamen sponsorlar aracılığıyla oluyor. Kurumlara yazdık. Bu Kurtuluş Etkinlikleri'nin maliyeti 5 milyon lira civarında. Bunun 1-1,5 milyon lirası sponsorlardan geliyor. Henüz dönüş alamadık sponsorlardan. Ama bu sponsorlar Biga'nın her derdine destek olan kurumlar. Geçen yıl güreşlerde destek olan kurum ve işletmelerin isimlerini asıyorduk reklam olarak. 100'ün üzerinde destekçi oluyor genelde" ifadelerini kullandı.

 

ETKİNLİK PROGRAMI AÇIKLANDI

4-8 Eylül 2023 Kurtuluş Futbol Turnuvası ile başlayacak etkinlikler, 18 Eylül Pazartesi günü sona erecek. Kutlamalar, 4 Eylül Pazartesi saat 18.00’da Kurtuluş Futbol Turnuvası ile devam edecek. 6 Eylül Çarşamba ve 13 Eylül Perşembe günleri 100. Yıl basketbol sahasında kurtuluş basketbol turnuvası düzenlenecek. 9  Eylül Cumartesi günü Kurtuluş Yüzme Turnuvası Mehmet Akif Ersoy Yarı Olimpik Yüzme Havuzunda gerçekleşecek. 10 Eylül Pazar günü  saat 9’da Balıkkaya atış poligonunda trap atış yarışması ödül töreni yapılacak. 14 Eylül Perşembe günü Köşklübağ Düğün Salonu’nda 'Gönül gönüle bir ömür', 'El emeği göz nuru' oya yarışması, 'Mutfağın patronları' yemek yarışması yapılacak.

14 Eylül’de Bigalı Mehmet Çavuş Güreşleri Korteji düzenlenecek. 15 Eylül Cuma günü İrfan Şahin Er Meydanı'nda Bigalı Mehmet Çavuş Güreşleri gerçekleştirilecek. 17 Eylül Pazar günü ise 10.00’da 18 Eylül Stadı’nda okçuluk turnuvası, 13.00’da Yeniçiftlik mevkiinde menzil töreni ve ödül töreni gerçekleşecek. Akşamı ise DJ Hakan Işık Konseri ile Semicenk Konseri gerçekleşecek.

 

FİNALİ ZARA YAPACAK

18 Eylül Pazartesi günü cumhuriyet Meydanı'nda saat 10.00’da düzenlenecek törende, Çelenk sunumu, protokol konuşmaları, öğrenciler, tarafından şiir okunması, Kurtuluş futbol turnuvası ödül töreni, Biga Belediyesi halk oyunları ekibi gösterisi aynı gün 12.30’da Çarşı camiinde mevlit, 14.30’da millet kıraathanesi açılış töreni ve 15.30’da yeniceköy bilgievi açılışı ile sona erecek. Akşam ise Biga Belediye Meydanı'nda halk konseri gerçekleşecek. Saat 20.30'da Baki Kemancı ve Bigalı Sanatçılar Konseri, ardından saat 21.30'da Zara Bigalılarla buluşacak.
Bu haber 4678 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI