marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:Biga Meclisinde Atatürk’e Hakaret Tartışması

Tarih: 05-01-2022 08:19:47 Güncelleme: 05-01-2022 08:48:47 + -


Biga Belediye Meclisi Ocak 2022 ayı Olağan Meclis Toplantısında gündem Biga'da düzenlenen etkinlikte Atatürk'e edilen hakaret oldu. Muhalefet partili meclis üyelerinin Atatürk'ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun ile ilgili sorduğu sorular ise Başkan Erdoğan'ın Atatürk sevgisini anlattığı konuşması içinde yanıtsız kaldı.


Biga Meclisinde Atatürk’e Hakaret Tartışması

Biga Belediye Meclis toplantısında başkan yardımcısı maaşları, bir imar maddesine muhalefetin tepkisi, Abdurrahman Uzun konferansı konuları damga vurdu. Başkan Erdoğan’ın sorumluluğu kültür müdürüne atması ve bir dahaki toplantılarda dikkatli olmaları konusunda talimat verdiğini ifade etmesi ise şaşırttı. Muhalefetin Atatürk’ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun ile ilgili sorduğu sorular ise Başkan Erdoğan’ın Atatürk sevgisini anlattığı konuşması içinde yanıtsız kaldı. Toplantıda 13 gündem maddesi görüşülürken 11 madde oy birliği 2 madde ise oy çokluğuyla kabul edildi. Toplantıya, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

 

Toplantının hemen başında Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Zeki Mutlu, ikinci kez torunu olduğunu paylaşarak toplantıdan ayrıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Mutlu; “Ölüm ile doğumu aynı zamanda yaşayabiliyoruz. Bizim de bugün kaybettiğimiz duayen gazeteci Ferit abimiz var. Ona Allah’tan rahmet diliyorum. Yaklaşık 2 saat önce benim de ikinciye kız torunum oldu. Onun için sizlerden müsaade istiyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Alacağımız kararlar Biga için hayırlı olsun inşallah” şeklinde konuştu.

 

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın “2022 yılının tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Toplantımızda aldığımız kararlarımız ve alacağımız kararlarımız Biga’mız ve Bigalı vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle toplantıyı başlatmasının ardından Denetim Komisyonu seçimine geçildi.

ATATÜRK’E HAKARETİN SORUMLULUĞUNA YANIT TATMİN ETMEDİ

Toplantı gündem maddelerinin sona ermesinin ardından gündemdışı söz alan Millet İttifakı Sözcüsü ve Biga Belediye Meclis Üyesi CHP’li Alper Şen; “Bir konu hakkındaki fikirlerini gerçekten merak ediyoruz ve bilmek istiyoruz. Malumunuz geçen hafta yapılan bir etkinlikten dolayı Bigamız farklı platformlarda bir algıya maruz kaldı. Abdurrahman Uzun beyefendinin etkinlikteki söylediği birtakım sözleri bizleri üzdü. Derdimiz burada kendisine cevap vermek değil. O arkadaşımız bu söylemleri sürekli devam ettiriyor. Ancak bu organizasyonun altında belediyemizin isminin olmasından dolayı biz burada yönetimsel bir hata olduğunu düşünüyoruz. Biliyoruz ki sizler göreve talip olduğunuzda ve görev sürecinde ‘biz herkesin başkanı olacağız’ söylemini anlattınız. Abrruhman Uzun’un sözlerinin doğru olduğunu düşünenler sizin etrafınızda vardı. Ancak bu vatandaşlarımızın gönüllerini yaparken Mustafa Kemal Atatürk’ü kalbinin en üstü noktasına koyan, parti ayrımı gözetmeden bizim gibi düşünen vatandaşları kırmış ve üzmüş olmuyor musunuz? Bu noktada bu organizasyonun gerçekleşmesi aşamasında karar mekanizması nasıl işledi? Buna kim karar verdi? Bu organizasyonla alakalı, onayladığınız Biga Belediyesi bütçesinden herhangi bir harcama yapıldı mı? Bundan sonraki konularda da bu hassasiyetimiz bizim ve birçok vatandaşımız için tartışılmazdır. Bu organizasyonlara getirilen vatandaşların secerelerine lütfen bakalım arkadaşlar. Bizim sizinle ya da diğer meclis üyelerimizle ilgili herhangi bir yaftalama durumumuz da yok. Biz de bu konuda samimi olduğunuza inanıyoruz. Ama burada yönetimsel bir hata var. Telafi etmemiz lazım” ifadeleriyle tepki gösterdi.

 

BAŞKAN ERDOĞAN TOPU MÜDÜRÜNE ATTI!

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise, “Bizi millet yapan, milli ve manevi değerlerimizdir. Manevi değersiz bir millet olamaz. Milli değerleri olmayan da bir millet olamaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin ortak değeridir. Bunu biz her yerde çok rahat bir şekilde söylüyoruz. Bizim göreve gelmeden önce de göreve geldikten sonra da Atatürk’le, Cumhuriyet’le olan tavrımız nettir. Buraya bizden önce de, daha önce de düşünür, yazar, tarihçi geliyordu. Bunların eline bizim metin verme ya da konuşacakları konuyla alakalı yönlendirme gibi bir yetkimiz yok. Sizin rahatsız olduğunuz bir konudan hepimiz rahatsız oluruz. Burada yorumlama hataları olduğunu düşünüyorum. Herkes farklı yorumlayabilir. Hatta Ahmet bey burada. Kültür müdürümüz. Biz bu konularla alakalı daha dikkatli olmaları, gelen arkadaşların kılcal damarlarımızın uçlarıyla alakalı konularda öngörüşme yapılması ile ilgili talimatımızı da verdik. Burada bu süreçte hepimize en çok lazım olan birlik ve beraberlik. Hepimiz aynı düşünemeyiz, aynı davranamayız, aynı siyasi düşüncenin arkasından yürüyemeyiz. Görevler gelir geçer. Yine Bigalı olduğumuz için burada zaman geçireceğiz. Siyaset bizi bizden ayırmasın. Düşünce farklılığı olabilir. Ama bu konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le alakalı güzel bir çalışmayı hayata geçirdik. Çanakkale kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’un raporunun bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığını, o değeri, o kahramanı onun ortaya çıkardığımız bir Mehmet Çavuş belgeselimiz var. İlk göreve geldiğimiz zaman ile başkanımız Osman bey Atatürkçü Düşünce Derneği’ndeydi. İlk teklifimiz onlara ‘Arkadaşlar biz göreve geldik. Kapımız her zaman açık. Meclis salonumuzdaki Atatürk görselleriyle alakalı bir düşüncemiz var. Oraya yakışan bir şekilde değiştirelim’ dedik. Ama başkanımız gelmedi. Kimse Atatürk üzerinden bir algı yaratmaya çalışmasın. Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir, ortak değerimizdir. Son söz de budur. Kültür müdürümüze talimat verdim. Bundan sonra daha dikkatli programlarla hep birlikte oluruz inşallah. Ben de şunu söylemek isterim Alper bey. Yani Atatürk ortak değerimiz. Geçtiğimiz 29 Ekim kutlamalarında Cumhuriyet Halk Partisi kortejimize katılmadı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yapmış olduğu programda bir arkadaşımız geçtiğimiz programda söz aldı. Hiçbirimiz program ayırmadan tamam mı, hepimiz hep birlikte olup bu programlara birlikte katılmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen de; “Anladığımız kadar siz de rahatsızsınız. Bizimle birlikte siz de kınıyorsunuz. Bundan sonra da bu hassasiyetle davranacaklardır. Biz de sizin söylediğiniz konuları aramızda değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Atatürk Kültür Merkezi’nde Atatürk’ün sözlerini alaya alan Abdurrahman Uzun’a tepki göstermek yerine neden plaket verildiği ve Biga Belediyesi bütçesinden Abdurrahman Uzun’a ne kadar ödendiği soruları ise yanıtsız kaldı. Daha önce de Şevki Yılmaz adlı kişinin konferansa getirilmesi büyük tepki görmüştü ve bu ikinci tepki çeken organizasyon olarak kayıtlara geçti.

 

İSKENDEROĞLU TOPLANTININ SONUNA YETİŞMİŞ!

Öte yandan toplantının sonuna yetişen ve Abdurrahman Uzun’a plaket veren Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun yaşanan tartışmaların içinde kaldığı için çok üzgün olduğu öğrenildi. CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, yaptığı açıklamada Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’na yüklenmişti.

 

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın adaylarını belirlemesinin ardından gizli oy yöntemiyle 5 kişilik Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu, Sadettin Sert (AK Parti), Mümin Kahraman (AK Parti), Sıtkı Keçeci (MHP), Erhan Sürer (CHP) ve Tamer Ergün (İYİ Parti) isimlerinden oluştu.

 

MECLİS TOPLANTILARI HER AYIN İLK HAFTASI SALI GÜNÜ YAPILACAK

Gündemin ikinci maddesinde Biga Belediye meclis çalışmaları ile ilgili tatil yapılacaksa tatil ayının ve ayın ilk haftası içinde yapılacak meclis toplantı gününün tespiti görüşüldü. Buna göre 2022 yılında tatil yapılmaması, her ayın ilk haftası Salı günü toplanmasına oy birliğiyle karar verildi.

 

ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİNE ‘ÜCRETSİZ ÇALIŞMAYA GÖNÜLLÜLER’ AÇIKLAMASI

Biga Belediye Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ve Sıtkı Keçeci’nin 2022 yılında alacakları maaş mecliste belirlendi. Millet İttifakı adına konuşan CHP’li Meclis Üyesi Alper Şen, belediye başkan yardımcılarının maaşlarına itiraz ederken, asgari ücret üzerinden oylama talebi Cumhur İttifakı tarafından kabul edilmedi.

Başkan yardımcıları, Belediye Başkanının maaşının yüzde 60’ını almasını öneren Cumhur İttifakı adına konuşan Başkan Erdoğan konuyla ilgili açıklamada bulunarak; “Bu konuyla ilgili birçok Belediye seçimden sonra bir karar alıyor ve bu karar beş yıl boyunca uygulanıyor. Ama bizler şeffaflık ilkesi dahilinde biz bu gündem maddesini her yılın başında meclise getiriyoruz. Partisi fark etmeksizin görüştüğümüz birçok belediyede ödenen rakamların ne olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarımız bu işi hiç para almadan gönülden yapmaya da razılar ama bunun arkasında da ücret almıyorsa farklı şeyler aranacak bunun için hak eden hak ettiğini alacak. Biz de bu konuda yasaların vermiş olduğu yetkiyi kullanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Meclis toplantısında Biga Belediyesi’nde tam zamanlı olarak çalışan 16 sözleşmeli personelin sözleşmeleri oy birliğiyle yenilendi. Mühendis Ufuk Kocabaş, Seyfi Sağlık, Ceyhun Tenekeci, Muhammed Furkan Çimentepe, Ümit Dur, Ümit Us, Mimar İbrahim Onur Kök, Abdulkadir Tozan, Tekniker Uğur Ceylan, Emre Öksüz, Nazmiye Gürsoy, Eğitmen Ece Nur Savaş, Ömer Yavuz, Hemşire Aynur Doğan Yalçın, Sağlık Teknisyeni İbrahim Yavaş ve Avukat Büşra Doğan’ın 2022 yılı içinde de sözleşmeli personel statüsünde istihdamı, aylık net ücretlerin tespiti memur kat sayısı henüz açıklanmadığından toplantının ikinci birleşiminde görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi. Hamdibey, İstiklal ve Şirintepe mahallelerinde barınma, sosyal donatı ve sosyal altyapı alanlarına yönelik plan tadilatları görüşüldü. Gündemin 10. maddesinde Sakarya Mahallesi’ndeki yapılaşma koşulları oy birliğiyle kabul edilirken, Esentepe Mahallesi’nin sokak isimleri belirlendi ve Şirintepe Mahallesi’nden ayrılan cadde ve sokaklar Esentepe’ye bağlandı. 701 ile başlayıp 755’e kadar olan tüm sokaklar; Abidin Balcı Sokak, Avni Anıl Sokak, Gürsel Sönmez Sokak, Kamil Nizam Bigalı Sokak, Recep Potur Sokak, Şelale Sokak, Bahçeli Mehmet Çavuş Caddesi, Bandırma Caddesi ve Mevlana Caddesinin mevcut isimleriyle Esentepe Mahallesi’ne bağlanması oy birliğiyle kabul edildi.
Bu haber 3104 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI