thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Biga Belediyesi'nden "Çökme" Eleştirilerine Yanıt

Tarih: 13-01-2017 09:19:52 + -


10 Ocak Salı günü çatısında kar birikmesi sonucu çökme yaşanan Biga Kapalı Pazaryeri hakkında Biga Belediyesi’nden açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada; “Ekiplerimiz hem son 15 yılın en yoğun kar yağışına karşı kriz durumuna geçmiş, hem de olası tehlikelerin önüne geçmek için ciddi bir emek harcamışlardır. Ancak tüm bu önlem ve çalışmalara rağmen kapalı pazaryerinin A bloğu aşırı kar birikmesine dayanamayarak çömüştür” ifadeleri yer aldı.


Biga Belediyesi'nden

Tüm yurt geneline etkili olan ve Çanakkale’nin merkez ve ilçelerinde de oldukça etkili olan kar yağışı nedeniyle Biga’da kapalı Pazaryerinin bir bölümünün çatısı yağan karın ağırlığı nedeniyle çökmüştü. Biga Belediye Başkanlığı çökme yaşanan Pazaryeri ile ilgili olarak kamuoyunda eksik ve yanlış değerlendirme olmaması için açıklamalarda bulundu. Biga Belediyesinden yapılan açıklamalarda, çökme yaşanan alanda can kaybının yaşanmaması için tüm tedbirlerin alındığını, alınan tedbirler neticesinde de çöken çatı altında hiçbir vatandaşın kalmadığı belirtildi.

 

Biga Belediye Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Aşırı kar yağışı sonrası 20 bin metrekare alana sahip kapalı pazaryeri çatısının A bloğu aşırı kar birikmesi nedeniyle 10 Ocak 2017 Salı günü çökmüştür. 16:23:17’de başlayan çökme yaklaşık 30 saniye sürmüştür. Kapalı pazaryerinin B, C ve D bölümlerinde de çökme riski bulunmaktadır. 6 Ocak Cuma günü pazaryeri giriş ve çıkışlarının araç ve yaya giriş çıkışlarına kapalı olması büyük bir felaketi önlemiştir. Kamuoyunda eksik bilgi ve yorumlarla yapılan değerlendirmelerle ilgili bir açıklama yapma gereği ortaya çıkmıştır.”

 

SIK ARALIKLARLA ANONS YAPILARAK UYARILARDA BULUNULDU

 

Kar yağışı nedeniyle İlçe Kaymakamlığı ile Belediye arasında Biga’da herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için görüşmelerin yapıldığı belirtilen açıklamada; “Meteoroloji İşleri Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün hava tahminleri ve uyarıları doğrultusunda kurumumuz Biga İlçe Kaymakamlığı ile gerekli önlemleri ve çalışmaları değerlendirmiştir. Değerlendirme sonucunda 5 Ocak 2017 Perşembe günü gerekli çalışmalar başlatılmıştır. 5 Ocak Perşembe günü kapalı pazaryeri giriş ve çıkışlarına araç ve yaya girişinin yasak olduğu uyarılar asılmıştır. Sık aralıklarla anons yapılmış ve farklı iletişim kanalları kullanılarak halkımızın da önlem almaları konusunda bilgilendirilmesi sağlanmıştır. 6 Ocak Cuma günü kapalı pazaryerinde park halinde bulunan 200 araç, sahiplerine ulaşılarak alandan çıkarılmıştır. İlk etapta ulaşılamayan araç sahipleri ile plaka bilgileri ve iletişim bilgileri ile su fatura sisteminde yer alan bilgilerinden iletişim kurulmaya çalışılmış ancak 13 araç sahibinden kimine ulaşılamamış, kimi ise arızalı olduğu için taşınamamıştır. Kapalı pazaryeri çatı yüksekliğinin taşımaya elverişsiz olması nedeniyle bu araçları güvenli bölgeye taşımak için çekici kullanılamamıştır. 14 araç ise pazarcı esnafına aittir. Pazarcı esnafının ürünlerinin donmaması gerekçesiyle araçlarının pazaryerinde kalmasını istemeleri ve kapalı pazaryerinin çökmesinde dahi tüm sorumlulukları alacaklarını ifade etmeleri üzerine 7 Ocak 2017 günü tutanak tutulmuştur. Çökme gerçekleşen bölümde 27 araç bulunmaktadır. Bu araçların önemli bir bölümü zarar görürken, zarar görmemiş araçların da var olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 7 Ocak 2017 günü D bölümünde yaşanan küçük çökme de, Belediyemiz tarafından alınan güvenlik önlemlerinin haklılığını önceden göstermiştir” denildi.

 

ARAÇLAR ÇEKİLDİ, TAŞKIN İHTİMALİYLE EVLERİN BOŞALTILMASI İSTENDİ

 

Kar yağışı nedeniyle ilçeden geçen Kocabaş Çayı’nın taşma ihtimaline karşılık açık otopark alanındaki 2000 aracın kaldırıldığı vurgulanan açıklamada; “6 Ocak Cuma günü ekiplerimiz saat 14.00’te kriz durumuna geçmişler, olası bir sel felaketine karşı gerekli önlemleri almaya başlamışlardır. Taşma riskine karşı Kocabaş Çayı kıyısında bulunan açık otoparktaki yaklaşık 2000 aracın kaldırılması işlemi gece 02.00’a kadar sürmüştür. Anons ve farklı iletişim kanallarıyla yapılan duyurular neticesinde dahi kalan araçlar olması ile de iş makineleri yardımıyla araçlar güvenli bölgeye alınmıştır. Biga Kocabaş Çayı’nın debisinin yükseldiği ve Yeniceköy Mahallesi’ni su basma ihtimali yüksek olduğundan 6 Ocak 2017 günü mahalle sakinlerinin evlerini acil olarak boşaltmaları gerektiği ile ilgili tebliğ yapılmıştır” denildi.

 

PAZARYERİ ARAÇ VE YAYA GİRİŞİNE KAPATILDI AMA..

 

Alınan tedbirler nedeniyle Pazaryerinin tüm giriş-çıkışlarının kapatıldığını buna rağmen kapılardaki kilitlerin kırılarak Pazar alanına giren vatandaşların olduğu hatırlatılan açıklamada; “Öte yandan 6 Ocak Cuma günü saat 16.00’da Belediyemiz ekipleri tarafından kapalı pazaryerinin tüm giriş ve çıkışları, kilitlemek suretiyle araç ve yaya giriş çıkışına kapatılmıştır. Ertesi gün kapalı pazaryerinin kilitli kapılarından birinin kapı kilidinin kırıldığı tespit edilmiştir. Çok sayıda vatandaşımız kapalı pazaryerinin kapılarının kapatılması nedeniyle tepki göstermiştir. Kimi vatandaşların da tüm uyarılara rağmen kapıların üzerinden atlayarak çökme riski bulunan alana girdikleri belirlenmiştir. Tüm bu isteklere rağmen kapalı pazaryerinin kapatılması konusunda Belediye Başkanı’mız İsmail Işık’ın ısrarlı tavrı nedeniyle Çarşamba pazarının başka bir alanda yapılması kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

SON 15 YILIN EN YOĞUN KAR YAĞIŞI MEYDANA GELDİ

 

Belediye ekiplerinin her türlü tehlikenin önüne geçmek için büyük emek harcadığı belirtilirken, çökmenin 30 saniye sürdüğü açıklandı; ““Ekiplerimiz hem son 15 yılın en yoğun kar yağışına karşı kriz durumuna geçmiş, hem de olası tehlikelerin önüne geçmek için ciddi bir emek harcamışlardır. Ancak tüm bu önlem ve çalışmalara rağmen kapalı pazaryerinin A bloğu aşırı kar birikmesine dayanamayarak çömüştür. Çöken çatı altında hiçbir vatandaşımız kalmamıştır. Bir vatandaşımız çöken bölümde olmamasına rağmen yaralanmıştır.

 

Çökmenin gerçekleşmesi yaklaşık 30 saniye sürmüştür. Tüm ekiplerimiz telsiz haberleşmesi ile koordine olup olay yerine intikal etmişlerdir. Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri çevre güvenliğini sağlarken, 25 itfaiye personeli tarafından gruplar oluşturularak çöken bölüm planlı bir şekilde fiziksel, görsel ve sesli arama ile incelenmiş ve göçük altında kimsenin kalmadığı tespit edilmiştir. İncelemenin akabinde Çanakkale Afet ve Acil Durum ekipleri olay yerine intikal etmiş ve tekrar itfaiye müdürlüğü personeli ile birlikte olay yeri taraması yapılmış ve kimsenin olmadığı tespiti yapılmıştır. Aramaların ardından kapalı pazaryeri güvenlik kameraları Çanakkale AFAD İl Müdürlüğü ile birlikte ekiplerimiz tarafından izlenmiş ve çöken alanda kimsenin olmadığı teyit edilmiştir” denildi.

 

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI MI SORUSUNUN YANITI: EVET

 

Pazaryerinin çökmesinin ardından basında ve kamuoyunda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı ile ilgili tartışmaların yaşandığı hatırlatılan açıklamada, gerekli tüm önlemlerin alındığı belirtildi. 20 bin metrekare alanın vinçle temizlenmesi gerekirdi şeklindeli eleştirilere de yanıt verilen açıklamada; “Kamuoyunda tartışılan ‘gerekli önlemler alındı mı’ sorusunun yanıtı kesinlikle ‘evet’tir. 17 Mart 2006 yılında geçici kabulü yapılan, eklemelerle birlikte 20 bin metrekare alan üzerine kurulu uzay çatı sistemli kapalı pazaryerinin giriş ve çıkışlara kapatılması büyük bir felaketi önlemiştir. Sürekli devam eden kar yağışı nedeniyle tehlikeli hale gelen çatının temizlenmesi mümkün değildir. Mevcut hava sıcaklığı ve aşırı kar yağışı sonrası aşırı birikme, çatıyı güvensiz hale getirmiştir. Bu şartlarda tazyikli su kullanmak, tuz atmak, vinçle temizlik yapmak, bahsedilen alanın 20 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde, bilimsellikten uzak, tamamen yaşanan faciadan polemik üretmeye yönelik yorumlardır.”

 

BİLİMSELLİKTEN UZAK FACİA’DAN POLEMİK ÇIKARMA ÇALIŞMALARI

 

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Konya Akşehir Kapalı Pazaryeri çatısında, İstanbul Teknik Üniversitesi stadyumu çatısında, Gönen Kapalı Pazaryeri’nde başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde yaşanan çatı çökmeleri de yaşadığımız doğal afet nedeniyledir. Köy yollarımız kapanmış, zaman zaman Çanakkale- Bursa ve Çan istikametinde yollar açılamamış ve trafik durmuştur. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün çalışmadığı, Özel İdare’nin yetersiz kaldığını söylemek, yaşanan doğal afeti yok saymaktır. Devlet Su İşleri’nin ıslahını gerçekleştirdiği Kocabaş Çayı’nda gerçekleşen taşkın da yine bu nedenledir.”

 

EKİPLERİMİZ 48 SAAT SÜREN VARDİYELERDE YOĞUN ÇABA HARCADILAR

 

Biga Belediyesi ekiplerinin yoğun kar yağışı nedeniyle sürekli teyakkuz halinde olduğu ve 48 saate ulaşan mesailerle ekiplerin yoğun çaba harcadığı belirtilen açıklamada; Son 15 yılın en yoğun kar yağışı ile mücadele eden ekiplerimiz 48 saate varan çalışma saatleri ile yoğun mesai harcamışlardır. Doğal afet nedeniyle gerekli tüm önlemler alınmış ve çalışmalar yapılmıştır. Ana yollarımız sürekli açık tutulmuştur. Herhangi bir can kaybı yaşanmaması alınan önlemler neticesindedir. Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü verilerine göre ilçemizde yalnızca 2 kaza yaşanmıştır. Doğal afet üzerinden üretilen tartışmalar kimseye yarar sağlamayacaktır. Tüm ekiplerimiz Cuma gününden başlayarak kar yağışının etkilerini sona erdirmek için yoğun mücadelelerine mesai saatine bakmaksızın devam etmişlerdir.

 

Ekiplerimiz kapalı pazaryerinin çöken bölümünü temizledikten sonra gerekli değerlendirmeler yapılacak, önümüzdeki süreç için hem pazarcı esnafı ve temsilcileriyle hem de ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapılacak ve uzlaşı ile bir yol haritası ortaya koyulacaktır. Bigalı hemşerilerimize; bilgiden yoksun, hangi amaca hizmet ettiği belli olan ve yalnızca karalama amaçlı ortaya atılan dedikodular yerine Belediyemiz ilgili birimlerinden gelen açıklamaları takip etmelerini öneriyoruz. Tüm vatandaşlarımıza bu süreçte gösterdikleri anlayış, katkı ve ilgi için teşekkür ediyoruz. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız” ifadeleri kullanıldı.

 

Bu haber 6074 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI