thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Biga 112 Acil Servisinde Neler Oluyor?

Tarih: 29-01-2020 06:18:25 Güncelleme: 29-01-2020 07:07:25 + -


Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yaptığı açıklama ile 112 Acil Servislerde görev yapan personellerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi. Gerekli sınav ve sertifikalara sahip olmayan personellerin başhekim zoruyla Ambulans kullanmaya zorlanmasını eleştiren Çavdar; "Yaşanacak kayıplardan kim sorumlu olacak? Küfür ve hakaretle personeller ambulans kullanmaya zorlanamaz" dedi.


Biga 112 Acil Servisinde Neler Oluyor?

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yaptığı açıklama ile 112 Acil Servislerde görev yapan personellerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi. Gerekli sınav ve sertifikalara sahip olmayan personellerin başhekim zoruyla Ambulans kullanmaya zorlanmasını eleştiren Çavdar; "Yaşanacak kayıplardan kim sorumlu olacak? Küfür ve hakaretle personeller ambulans kullanmaya zorlanamaz" dedi.

 

"TEHDİT VE HAKARETLE PERSONELLER ZORLANIYOR"

Çanakkale'nin Biga ilçesinde Devlet hastanesi bünyesinde görev yapan 112 Acil Servis, ATT ve Paramedik personelinin senelik izinlerinin verilmediği, Ambulans kullanmak için gerekli sertifika ve izinleri olmayan personelin hakaret ve tehditlerle ambulans kullanmaya zorlandığı iddia edildi. Konuyu gündeme getiren Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yayınladığı basın açıklamasında; "112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakla birlikte meydana gelebilecek aksaklıkların doğrudan insan hayatını riske edeceği aşikardır. Şehrimizde  Sağlık Hizmetlerinin gözbebeği 112 birimimizde maalesef sular durulmuyor.  İnsan hayatına hizmet ederek kutsal bir görevi ifa eden  112 çalışanlarının sorunlarına duyarsız kalınmasına anlam vermiş değiliz.  Yoğun ve yorucu bir tempoda görev yapan 112 çalışanları bir yıl boyunca kullanmayı beklediği izinler neden yöneticiler tarafından  görmezden gelinmektedir. 112 çalışanlarının izin taleplerini görmezden gelmek nasıl bir idareciliktir.  Anayasal hak olan yıllık izinlerin kullandırılmaması  gasp  değil de nedir? Yöneticilerin 112 çalışanlarını şoför olarak göreve zorlaması bir dayatma değil de nedir" ifadelerini kullandı.

 

"AMBULANS KULLANMAK İÇİN YETERSİZ PERSONELLER GÖREVE GÖNDERİLİYOR"

112 Acil Servis ambulanslarını kullanmak için çok ciddi eğitimler verildiği, düzenlenen eğitim programlarını başarıyla tamamlayan personellerin ancak Ambulans kullanabileceğini belirten Çavdar; "Bazı ATT  ve Paramedik  arkadaşlarımızın Ambulans  sürücülüğü  konusunda yetersizliği bilindiği halde  İstasyonlarda yaşanan sürücü sıkıntısı sebebi ile sürücülük yapmaya zorlamak çalışanların ve vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmak değilse nedir.  Yıllardır yaşanmayan sürücü sorunu bir anda neden ortaya çıkmıştır. Yöneticiler  neden bu konu ile ilgili tedbir almamıştır. ASTİ eğitimleri neden güncellenmemiş 112 çalışanları hazır tutulmamıştır. Elbette bu sorulara cevabı verecek olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Yöneticileridir. Bazı 112 çalışanı arkadaşlarımız Ambulans sürücülüğü konusunda yetersizliğini resmi olarak dilekçeyle idari makamlara bildirdiği halde   yöneticilerin inatçı ve duyarsız anlayışına maruz kalmıştır. Siz değerli basın mensupları vasıtası ile yöneticilerden şu sorularımıza cevap bekliyoruz. Hızır acil hizmeti veren 112 istasyonlarımızda görevli olup ambulans aracını kullanamayacağını beyan etiği halde dayatılan bir ambulans şoförünün sebep olacağı bir kazada veya geç kalınmaya bağlı bir durumda sorumluluk kime ait olacaktır? Vatandaşlarımızın hayatları neden bu kadar hiçe sayılmaktadır" dedi.

 

"GÖZ GÖRE, GÖRE YANLIŞ YAPILIYOR.. BUNDAN VAZGEÇİLMELİDİR"

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar açıklamasının devamında; "Her araç kullanan ehliyeti olan ambulans aracını kullanacak diye bir ibare var mıdır.  Eğitimini vermeden tedbirini almadan yapmış olduğunuz sürücü dayatması sonucunda  bir insan hayatını kaybederse sorumlunun kim olacağının  hiçbir hükmü yoktur. Göz göre göre  yapılan bu dayatma  yanlıştır ve vazgeçilmelidir. 112 Başhekiminin  konuyla ilgili ısrarı sonucunda Biga 112 istasyonunda yaşanan olay haklılığımızı ortaya çıkarmıştır" dedi.

"PERSONEL YETERSİZLİĞİNİ BELİRTİNCE BAŞHEKİMİN HAKARETLERİNE UĞRADI"

Biga 112 Acil Servisinde yaşanan olayı aktaran Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; "Daha öncesinde dilekçe ile sürücülük yapamayacağını ve ASTİ eğitimini geçemediğini bildiren çalışanlar sürücü olarak görevlendirildiği halde  araç kullanamadığı için vakaya çıkamamış durum gün içerisinde birkaç defa tekrarlanmıştır.  Konu ile ilgili olarak her vaka bildirimi tutanakla kayıt altına alınmıştır. Akabinde 112 başhekimi tarafında saat 5 -6 saatleri arasında önce istasyon sorumlusu olan eşini ve nöbetçi olan kişi aramıştır. Arama  esnasında nöbetçi olan ve durumunu defalarca bildirmesine rağmen 112'nin en yetkili kişisi olan başhekim tarafından hakaret , tehdit ve küfürlere maruz kalmıştır. Başhekim bir Sağlık çalışanına tehdit küfür ve hakaret etme cesaretini kimden veya kimlerden almaktadır. Bir idareci olarak buna hakkı var mıdır? Kanundan genelgeden  İş barışından haberi var mıdır. Bu ve bunun gibi olayların önüne geçmek adına yetkililerin gereğini yapması gerekmektedir. Vakaya çıkmaya zorlanması ve olabilecek bir kazanın ve olay yerine geç kalmaktan kaynaklanabilecek bir can kaybının önüne geçmek adına durumu kayıtlı hattan bildirerek kişi üzerine düşeni yapmış kamu zararının ve bir can kaybının oluşmasının önüne geçmiştir. Maruz kaldığı hakaret tehdit ve küfürlerin izahı mümkün değildir" dedi.

 

"EHLİYETİN VARSA ARAÇ KULLANACAKSIN MANTIĞI DOĞRU DEĞİLDİR"

Biga 112 Acil Servis Başhekiminin çok acele bir şekilde görevden alınması gerektiğini belirten Çavdar; "Olay bugün Biga 112 istasyonunda cereyan etmiş yarın bir başka, istasyonda olmayacağını kim garanti edecektir. Ehliyetin varsa araç kullanacaksın mantığı doğru değildir. Şoförlük ATT PARAMEDİK için asli görev değildir. Yetkililer için ise telafisi mümkün olmayacak olayların sebebi olabileceği gün gibi ortadadır. Sağlık hizmetinin gereklerini yerine getirmek yerine çalışanlarla iddialaşmayı, çekişmeyi  ve onlara hakaret etmeyi tercih eden  112 Başhekimi derhal istifa etmelidir. Yetkililere buradan sesleniyorum.112 çalışanlarına gerekli olan ASTİ eğitimin verin ve ondan sonra kendilerinde ne yapması gerekenleri talep edin. Akşamdan sabaha uygulama değiştirip ben yaptım oldu mantığının kimseye faydası yoktur. Sağlık hizmeti iş barışı ve mevzuat hükümleri ile yürütülmesi gereken vicdani sorumluluk gerektirir. Her bir yönetici ve sağlık  çalışanı  bu sorumluluğun farkında görevini ifa etmelidir" dedi.
Bu haber 11206 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI