thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:



Bayramiç Tahin Helvası Coğrafi Tescil Belgesi Aldı

Tarih: 26-11-2021 06:09:24 Güncelleme: 26-11-2021 06:12:24 + -


Başvuru süreci tamamlanan Bayramiç Tahin Helvasının Coğrafi Mahreç İşareti tescil belgesi Türk Patent'te gerçekleştirilen törenle Türk Patent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından takdim edildi.


Bayramiç Tahin Helvası Coğrafi Tescil Belgesi Aldı

Başvuru süreci tamamlanan Bayramiç Tahin Helvasının Coğrafi Mahreç İşareti tescil belgesi Türk Patent'te gerçekleştirilen törenle Türk Patent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından takdim edildi. Törene Çanakkale’yi temsilen AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskender oğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Bayramiç İlçe Tarım Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Yıldırım, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Bayramiç Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Örnek ve Hüseyin Peker, Tatlan Helva Bahar Koçer, Hüsnüoğulları Helva Ege Şenol, Sefa Akyüz Helva İbrahim Akyüz katıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, “İnsanımızın, toprağımızın, kültürümüzün, tarihimizin değerlerinden olan Kaz Dağları kuzey yamacında yer alan ve Çanakkale’nin Bayramiç ilçesiyle özdeşleşen Bayramiç Tahin Helvamız bölgemizin önemli bir değeri.  Bayramiç Ziraat Odamızın çalışmaları ile böyle değerli bir ürünümüz coğrafi mahreç işaretiyle taçlandırıldı. Böylelikle Bayramiç helvamızın hem geçmişten gelen özellikleri hem de kaliteleri güvence altına alınmış ve ticarileşmesinin sağlanması için fırsat yakalanmıştır” dedi. 

 

Coğrafi işaretle benzerlerinden farklılaşmış ürünlerin koruma altına alındığını söyleyen Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen “Çanakkale’mizin sahip olduğu coğrafi işaret potansiyelini katma değere dönüştürmek, ülkenin ekonomisine ve ihracatına katkı sunmak çok kıymetli. Bu anlamda Bayramiç Ziraat Odamızı tebrik ediyorum. Coğrafi mahreç işaretinin alınmasında Başta Sayın Valimiz İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan, Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu, Türkpatent Başkanımız Prof. Dr. Habip Asan ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanımız İsmail Pehlivan olmak üzere emeği olan katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Çanakkale’nin coğrafi işaretler alanında iyi bir noktaya gelmesini hedeflediklerini vurgulayan Kaya Üzen kurum olarak bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin de destekleri ile ilimizde markalaşma niteliğine sahip ürünlerimizin ihracat gelirlerimize daha fazla katkı sağlayabilmesi açısından yurt içi ve yurt dışı pazarlarda korunması için gerekli olan Coğrafi işaret tescilinin alınması ile ilgili kurum olarak her zaman desteğe hazır olduklarını belirtti.




Bu haber 5044 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI