marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Batık Havalimanlarının Akıbeti Ne Olacak"

Tarih: 19-08-2022 07:43:24 Güncelleme: 19-08-2022 07:45:24 + -


Tam 88 milyon TL’ye yapılan ve Binali Yıldırım’ın açtığı Çanakkale’deki Gökçeada Havalimanı 10 yıldır kullanılmıyor. 38 personelin yolcu beklediği havalimanının giderleri için de kamunun toplam 80,4 milyon TL harcadındığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuyu meclis gündemine taşıyarak; Gökçeada Havalimanı gibi kamu zararına dönüşen havalimanınlarının akıbetini sordu.Gökçeada Havalimanı, 15 Ağustos 2010 tarihinde “turizmin geliştirilmesi” hedefiyle hizmete girdi. Dönemin DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal açılışta yaptığı konuşmada, havalimanı için toplam 88 milyon 120 bin TL harcandığını açıkladı. Açılışa katılan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise havalimanının bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağı iddia etti.

 

Açılışın ardından Gökçeada Havalimanı’na ilk tarifeli uçuş 12 Temmuz 2011'de İstanbul Sabiha Gökçen’den gerçekleştirildi ve yine Yıldırım tarafından haftada iki gün İstanbul'a tarifeli uçuşların yapılacağı duyuruldu. Ancak Yıldırım’ın söylediği gibi olmadı ve sadece çok kısa bir süre tarifeli uçuşlar düzenlendi. Ardından da tarifeli uçuş düzenlenmeyen havalimanına hiç yolcu uğramadı.

 

80 MİLYON TL HARCANDI

DHMİ’nin raporlarında yer alan bilgilere göre, havalimanı için de her yıl kamunun kasasından para harcanıyor. Havalimanı için açıldığı 2010 yılından 2020 yılına kadar DHMİ’nin kasasından toplam 80 milyon 416 bin TL harcandı. DHMİ’nin faaliyet raporlarında yer alan bilgilere göre, Gökçeada Havalimanı’nı 2011 yılında bin 106, 2012 yılında bin 666 ve 2013 yılında ise bin 726 kişi olmak üzere toplam 4 bin 498 yolcu kullandı. 2013 yılından sonra ise hiç yolcunun uğramadığını açıklandı.

 

38 KİŞİ ÇALIŞIYOR

38 personelin görev yaptığı havalimanı sadece personeliyle değil araçları ve teknolojik altyapısıyla da yıllardır kullanıma hazır durumda. Havalimanında bir pist süpürgesi aracı, bir yükleyici, bir forklift, iki pist frenleme ölçümü aracı ve bir de traktör olmak üzere beş özel maksatlı araç buluyor. Ayrıca dört yangın söndürme, bir arazöz ve bir de kurtarma aracı hazır bekliyor.

 

SAYIŞTAY DA TESPİT ETTİ

Havalimanının atıl kaldığı, Sayıştay’ın 2020 Yılı DHMİ Denetim Raporu’nda da belirtildi. Raporda, "Önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da Gökçeada Havalimanı’na ticari amaçlı uçak iniş kalkış yapmadığı için yolcu trafiği gerçekleşmemiştir” ifadelerine yer verildi.

 

BATIK HAVALİMANLARI TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Gökçeada Havalimanı’nın da bahsinin geçtiği bir önergeyle personeli olup uçuşun olmadığı havalimanlarını sordu. Erkek’in önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Çanakkale Gökçeada, Uşak, Kocaeli Cengiz Topel ve Balıkesir Merkez havalimanları yıllardır atıl durumda kalmaya devam ediyor.88 milyon 120 bin TL harcanarak yapılan, DHMİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020-2021 arasında 38 personelin görev yaptığı Gökçeada Havalimanı da sivil uçuşlarda kullanılmamaktadır. Yılın ilk çeyreğinde 83 personelin görev yaptığı, milyonlarca liralık araç ve gereçlerin bulunduğu Uşak Havalimanı hiç kullanılmadı. 1 milyon yolcu sayısını hedefleyen, proje tutarı 30 milyon TL olarak belirlenen Balıkesir Merkez Havalimanının yapımı 2019 yılında 76 milyon TL harcanarak, 2020 Şubat ayında tamamlanmıştır. Hizmete açıldığı günden itibaren hiçbir yolcuya hizmet etmemiş olmasına rağmen 51 personel çalıştırmaktadır. Tek bir uçağın dahi inmediği Balıkesir Merkez Havalimanı için DHMİ, 'Ulaşım ve Servis Hizmeti' alım ihalesi açmıştır 2021 yılında sadece 9 bin 252 yolcunun kullandığı ve bu yılın ilk dört ayında 89 personelin görev yaptığı Kocaeli’deki Cengiz Topel Havalimanı da yolcusu olmayan havalimanları arasındadır.”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek verdiği soru önergesinde ise yetkililere şu soruları yöneltti; "Bu havalimanlarında kamunun zararı ne kadardır? Zamandan, akaryakıttan ve çevreden tasarruf amacıyla çıkılan yolda bu kalemlerde ne kadar zarar edilmiştir? Bahsi geçen havalimanları neden atıl durumda tutulmaktadır? Adı geçen havalimanlarında güncel olarak kaç personel görev yapmaktadır? Bu havalimanlarında kullanılmayı bekleyen araç ve gereçlerin sayıları kaçtır, türleri nelerdir ve güncel değerleri ne kadardır? Seferlerin başlatılmasına yönelik hangi çalışmalar yapılmaktadır? Yolcusu olmayan Balıkesir Merkez Havalimanı için açılan ‘ulaşım ve servis’ ihalesi hangi ihtiyaçlar doğrultusunda açılmıştır"

 
Bu haber 2258 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI