marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Başarılırsa Turizm Mucizesi.. Başarılamazsa; Hüsran..

Tarih: 24-02-2020 06:17:55 Güncelleme: 24-02-2020 06:49:55 + -


Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı projesi ile Su Altı Dalış Turizmi'nin geliştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bir yanda Valilik, bir yanda GMKA'nın desteği ile Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı projeyi büyük bir istekle sürdürüyor. Projenin Ankara ayağını ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sürdürüyor! Hayata geçer ve sürdürülebilir bir hale gelirse; Çanakkale, Türkiye'nin önde gelen Su Altı Dalış Merkezi olan Kaş'a rakip olacak ve Çanakkale'ye Dolar yağacak!


Başarılırsa Turizm Mucizesi.. Başarılamazsa; Hüsran..

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı projesi ile Su Altı Dalış Turizmi'nin geliştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bir yanda Valilik, bir yanda GMKA'nın desteği ile Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı projeyi büyük bir istekle sürdürüyor. Projenin Ankara ayağını ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sürdürüyor! Hayata geçer ve sürdürülebilir bir hale gelirse; Çanakkale, Türkiye'nin önde gelen Su Altı Dalış Merkezi olan Kaş'a rakip olacak ve Çanakkale'ye Dolar yağacak!

 

Çanakkale siyaseti ve bürokrasisi Kent'in Vizyonu konusunda yıllardır savruluyor. Yıllarca duyduğumuz Vizyonlar arasında hedef olarak; Sağlık Turizmi Kenti, Kongre Kenti, Kültür Kenti, Termal Turizm kenti, Eko Turizm, Üniversite Kenti.. Yıllarca hedefler arasında gidilip gelindi ama bir ortak nokta bulunamadığı gibi kimse de işin bir ucundan tutmadı.

 

ANZACLAR ARTIK GELMİYOR.. TURİZMCİLER BALKAN ÜLKELERİNE ROTA ÇEVİRDİ

Çanakkale Savaşları'nın 100.yıldönümü sonrası azalan Anzak Turist sayısı, Suriye'den gelen mülteci akını, terör nedeniyle artık yok denecek kadar azaldı. Turizmciler yıllarca Avustralya ve Yeni Zelanda turistlerinin yıl boyu gelmesi için çalışma yürüttü. Anzak turistlerin ilgisi azalınca yönlerini Balkan ülkelerine çevirdiler. Çanakkale Turizmi'nin kronik sorunu haline gelen "Gece Konaklama" sorunu ise yıllardır aşılamıyor.

 

2018 TROYA YILI İVME KATTI.. DALIŞ TURİZMİ ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI!

Troya Antik Kenti'nin UNSECO'nun kültür mirası listesine girmesinin 20.yıldönümü olarak Türkiye Cumhuriyet tarafından 2018 yılı Troya Yılı ilan edildi. Troya Müzesinin açılması ile birlikte, alt yapı ve üst yapıları tamamlanan Çanakkale'nin destinasyon merkezlerinin tanıtımı aşamasına geçildi. Troya Yılı nedeniyle Kültür Rotaları oluşturuldu ve bölgelere ulaşım sorunu giderilmeye devam ediyor.

Çanakkale Savaşları'nda batan gemilere dalmak isteyen Dalış Turizmi meraklıları için izinler güçlükle çıkartılabiliyor. Haliyle gerekli izinlerin yoğun olması Çanakkale'nin potansiyelini de ortaya çıkardı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, batık turizmine gelen yoğun talepleri inceleyerek Su Altı Dalış Turizmi için çalışma başlattı. Dalış Turizmi'nin yanı sıra Gelibolu Yarımada etrafında da Su Altı Milli Park yaratmak için kollar sıvandı.

 

10 MİLYON AVRUPALI; DALIŞ TURİZMİ İÇİN MISIR'A GİDİYOR!

2010 yılı itibariyle Su sporlarına olan ilgi dünya genelinde; özellikle Avrupa'da artmaya başladı. Giderek gelişen su sporları yatırımları, yeni bir turizm dalı olan "Su Altı Dalış Turizmi" kavramını ortaya çıkardı. Su altı dalış turizmi;  su  altı  dünyasının  flora,  fauna  ve  arkeolojik  kültür  varlıklarını görmek,  fotoğraflamak,  filme  almak  ve  sportif  balık  avlama  amaçlı  olarak gerçekleştirilen  tanıtım,  sportif  ve  eğitim  amaçlı dalışlar  ile  kıyıda  verilen konaklama ve ağırlama hizmetleri içine alan bir turizm çeşidi. Özel ilgi turizmin en başlarında gelen dalış turizmi pahalı bir ilgi alanı. Kullanılan  ekipmanlar,  dalış  yerlerinin  özelliği  ve  çeşitliliği  bu  pahalılığa neden oluyor. Yılda 10 milyon Avrupalı turistin dalış için Mısır’a gittiği göz önüne alınırsa Dalış Turizmi'nin potansiyeli ortaya çıkıyor.

 

DÜNYA DALIŞ TURİZMİNDEN İHYA OLUYOR!

Avrupa’da  bulunan  4  milyona  yakın sertifikalı dalıcının dörtte biri,  hem yeni dalış deneyleri kazanmak hem de farklı  yerlerde  dalış  yapmanın  zevkini  yaşayarak  dalmak  için  her  yıl  farklı bölgeleri ziyaret ediyor. Örneğin; Karayip Adaları’nda büyük  ölçüde  ekoturizmden  oluşan  turizm  endüstrisi 2008  yılında  27,1 milyar  ABD  Doları  hacme  ulaştı. Karayip  Adaları’nda  sadece  resif ziyaretlerinden km2 başına tahmini olarak 100.000-600.000 ABD Doları gelir sağlanıyor. Kosta Rika’yı ziyaret eden ekoturistlerin %46’sı Amerika ve Kanada, %16’sı AB ülkelerinden olup ortalama bir turist en az 1000 ABD Doları harcıyor. Ekvator’daki  Galapagos  Adaları’na  ziyaret,  80’li  yıllardan itibaren hızla artmış ve bugün yıllık altmış bin ziyaretçi sayısına ulaşılmıştır. Bu gezilerin Ekvator ekonomisine katkısı yıllık 100 milyon ABD Doları üzerinde.  Hollanda  Antilleri’nde  scuba  diving  yapan  turistlerden  25  ABD Doları ücret alınıyor. Ada sadece Scuba Diving’den yıllık 30 milyon ABD Doları  gelir  sağlamaktadır.  Söz konusu gelirler doğrudan  su  altı  dalış  turizminden  elde  edilmese  de,  su  altı  dalış aktivitelerinin bu gelirde büyük bir rolü olduğu kesindir.

TURİSTLER TÜRKİYE'DE 8 SU ALTI DALIŞ DESTİNASYONUNA İLGİ GÖSTERİYOR

Su Altı Dalış Destinasyonu olarak Türkiye'de sadece 8 bölge var. Bunlardan birisi de Çanakkale'de bulunan Saros-Bebek ve Minnoş Kayalıkları dalış noktası. Su Altı Dalışı için Çanakkale'ye gelen turistlerin Deniz Savaşları batıklarına dalmaları özel izin ve süreç gerektirdiği için turistler bu noktaya günü birlik gelip gidiyorlar. Antalya'nın Kaş ilçesi Su Altı Dalış Turistlerinin ise gözdesi. Çünkü bölgede 2 adet destinasyon bulunuyor.

 

POTANSİYELİMİZ VAR; KAŞ'I GEÇEBİLİRİZ!

Araştırmalara göre; son yıllarda Kaş bölgesine gelen turistler konaklama, eğlence ve yeme-içmenin aşırı derece pahalı olmasından dolayı bölgeye ilgini azaldığı gözlemleniyor. Dalış Turizmi için bölgeye gelen turistlerle birebir yapılan görüşmelerde tespit edilen sorunların başında; Hava Limanının dalış merkezlerine uzaklığı, yol düzenlemelerinin de yetersizliği, yaya yollarının otopark olarak kullanılması, sokak aralarının darlığı gibi birçok olumsuzluk sıralanıyor.

 

Saros-Bebek ve Minnoş Kayalıkları Dalış destinasyonu ise İstanbul'dan kolayca ulaşılabilirliği, sessiz sakin ve temiz doğası ile su altı canlıları açısından son yıllarda yoğun ilgi görmeye başladığı belirtiliyor. Gelibolu Yarımadası'nın çevresinde kurulacak olan Su Altı Milli Parkı projesinin ve Majestik Batığı'na yapılacak Dalışlarla turistlerin ilgilerini Çanakkale'ye yoğunlaştırma potansiyeli oldukça fazla.

 

YURTDIŞI FUARLARDA TANITIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Dalış Turizmi potansiyelinin farkında olunmasıyla birlikte Geliolu Alan Başkanlığı bünyesinde hazırlanan projeye Çanakkale Valiliği ve GMKA desteklemeye başladı. Alan Başkanlığı ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı projesi için protokol düzenlendi. Ayrıca Gelibolu Alan Başkanlığı ve Valilik tarafından belirlenen personeller Dalış Turizm Fuarına gönderilerek hem inceleme hem de tanıtım faliyeti yürüttüler. Çanakkale'de gözler 27 Mayıs 2020 tarihinde ilk kez yapılacak olan Majestik Batığı Dalışına çevrilmiş durumda.

“DALIŞ TURİZMİ İLE BERABER ÇANAKKALE’MİZE GELEN TURİST SAYISI ARTACAK”

Projeye heyecanla yaklaşan ve destekleyen bir başka isim ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen ve Yönetim Kurulu üyeleri ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile bir araya gelen Turan'ın Troya Müzesi, Şehitlikler, Dalış Turizmi, Assos Antik Kenti gibi bir çok konuyu görüştüğü açıklandı. Turan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Çanakkale’mizin tarihi değerlerini ve turizmini geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çanakkale’mizin dalış turizminde ön plana çıkması için çalışmalarımız devam ediyor. Önemli batık hazinelere sahip şehrimizde dalış turizmin geliştirilmesiyle beraber hem gelen turist sayısında hem de ekonomik gelir kaynağında ciddi bir artış olacak. Dalış turizmin daha çok ön plana çıkması konusunda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen ve Yönetim Kurulu üyeleriyle istişare ettik. Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’na 60 KM sahile paralel uzana Saros Körfezi; 144 cins balıkla, 78 tür deniz bitkisiyle ve 34 tür süngerle su altı turizmin cazibe merkezi haline gelecek.  Çanakkale’miz coğrafi konumuyla bir çok imkana sahip eşsiz bir kent. Şehrimiz hem maneviyatıyla hem de ekonomisiyle ön plana çıkan önemli şehir merkezleri arasında yer alacak" dedi.
Bu haber 6209 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI