thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Babacan’ın Sözlerine Güvendik..”

Tarih: 04-07-2023 17:36:42 Güncelleme: 04-07-2023 17:37:42 + -


Deva Partisinin Çanakkale Kurucu İl Başkanlığı, Çanakkale Milletvekili aday adaylığı ve yeniden il başkanı olarak görev yapan Berkan Karaca geçtiğimiz günlerde partisinden istifa etmişti. İstifa gerekçesini açıklayan Karaca; Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı suçlayarak; “DEVA Partisi seçimlere kendi adıyla, şanıyla seçimlere en az 41 ilde tek başımıza gireceğimiz” sözüne inandık, güvendik. Fakat güvenimiz boşa çıktı ve emeklerimiz heba edildi” ifadelerini kullandı.


“Babacan’ın Sözlerine Güvendik..”

Geçtiğimiz günlerde Kurucu İl Başkanı ve Milletvekili adayı olduğu Deva Partisinden istifa eden Berkan Karaca, istifasının gerekçesini kamuoyu ile paylaştı. Deva Partisinin kuruluşunda ortak akıl ve istişare sözünün bizzat Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafından verildiğini ancak milletvekili ve Cumhurbaşkanı aday belirleme süreçlerinde istişare ve ortak akıl yapılmadığını açıkladı.

 

“ÇOĞUNLUĞUN SESİNE KULAK VERİLMEDİ”

Berkan Karaca yayınladığı açıklamasında; “Kuruluşunda ortak akıl, istişare, hangi görüş olursa olsun dürüst ve yeni nesil siyasi anlayış iddiasıyla yola çıktığımız partimizde öncelikle genel merkez, çoğu kritik meselelerde teşkilatlar ile hiçbir istişare süreci yürütmeden dar bir siyasi kadroyla hareket ederek birçok karar almıştır. Bu kararların en önemlisi altılı masanın kurulma süreci ve Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecidir. Altılı masadaki partiler ile yürütülen süreçlerle ilgili teşkilatlara danışılmadan, istişare edilmeden hareket edilmiştir. Bu konuyla ilgili il başkanları toplantısında bizzat Ali Babacan’ın kendisine, yeni kurulmuş bir parti olarak parti kimliğimizi kazanmamız açısından oyumuz ne olursa olsun kendi programımızla ve iddiamızla hareket etmemizin daha doğru olacağını ifade ettim. O ve benzeri toplantılarda benim gibi birçok il başkanı ve kurucular kurulu üyeleri de “altılı masada olmamalıyız” görüşünü dile getirdiler fakat ne yazık ki çoğunluğun sesine kulak verilmedi” ifadelerine yer verdi.

 

“EN AZ 41 İLDE SEÇİMLERE DEVA PARTİSİ OLARAK GİRECEĞİZ DENİLMİŞTİ”

Deva Partisinde seçimler öncesinde aday adaylığı konusunda da uzlaşma sağlanamadığı ve ortak alınan kararların uygulanmadığını açıklayan Karaca; “Genel merkez, il başkanları olarak bizlere istifa ederek aday adayı olmamızı hatta ilçe başkanlarımız ve teşkilat mensuplarımızdan da isimlerin aday adayı olmaları yönünde telkinlerde bulundu. Çoğu il başkanı gibi bizler de partimizin zor durumda kalmaması, kamuoyunda güçlü gözükmesi için görevlerimizden istifa ederek aday adaylığı müracaatında bulunduk. Bizler aday adayı olurken Sayın Babacan’ın “DEVA Partisi seçimlere kendi adıyla, şanıyla seçimlere en az 41 ilde tek başımıza gireceğimiz” sözüne inandık, güvendik. Fakat güvenimiz boşa çıktı ve emeklerimiz heba edildi. Aday adayı olan yaklaşık 1300 teşkilat mensubu ve deva gönüllüsünün aday adaylığını ana muhalefet partisi ile pazarlık konusu ettiler. Genel Başkan ve etrafındaki dar kadrosu koltuk kapabilmek için kapalı kapılar ardında, teşkilatlardan habersiz, istişaresiz CHP listelerinden 20 ilde 25 milletvekili adayıyla seçime girme kararı aldılar” ifadelerine yer verdi.

“AÇIKLANAN GÖREVLENDİRME TABLOSU HAYAL KIRIKLIĞIMI…”

Seçimler sonrasında Deva Partisinde yaşanan görev değişimin kendisinde hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Karaca; “İktidarı eleştirip daha kötü bir yönetim anlayışı sergileyen bu dar siyasi kadronun tüm kararlarına rağmen çocuklarımızın geleceği, ülkemizin içinde bulunduğu kötü gidişatı değiştirmek için tüm teşkilatlarımız ile birlikte gece gündüz demeden tüm yaşadığımız sıkıntıları içimize atarak çok çalıştık. Seçimleri kaybetmemize rağmen teşkilatlarda ve genel merkezdeki liyakatli ve dürüst kişilerin “düzelecek, değişecek” telkinleri ile birlikte tüm il ve ilçe teşkilatlarımızın bu zamana kadar ki emeklerini düşünerek gelen teklif üzerine görevi tekrar kabul ederek il başkanlığı görevine atandım. Gelinen en son noktada teşkilatlarımızda moral bozukluğunu düzeltmek için mücadele ederken Kurban Bayramı arifesinde Genel Başkan tarafından açıklanan yeni genel merkez görevlendirme tablosu partim ile olan hayal kırıklığımı daha da arttırdı” dedi.

 

“KÜSKÜNLERİ KAZANMAK YERİNE..”

Deva Partisinin siyaset anlayışının parti içerisinde küskünler yarattığını ifade eden Karaca; “Bugüne kadar alınan yanlış kararlar nedeniyle teşkilatlarımızda küskün birçok başkanımıza yeni görevler vererek onları kazanmak yerine15 milletvekilimize genel merkezde başkaca görevler verilmesini, genel merkez kadrolarında değişiklik yapılmamasını il ve ilçe teşkilatları olarak doğru bulmadığımızı, doğru bulmadığımı beyan eden eleştirimi genel merkez yöneticileriyle de paylaştım. Fakat genel merkez yöneticileri eleştirilerimize cevap vermek, bizi ikna etmek yerine kendi doğrularını bize dayatmaya çalıştılar ve eleştirilerimizi dikkate almadılar. Kuruluş ilkelerini, savunduğu değerleri kendi çıkarları için buruşturup çöpe atanlarla, eleştirdikleri zihniyetin birebir aynısı olan bu zihniyetteki kişilerle aynı çatı altında bulunmamın artık doğru olmayacağına inandığım için il başkanlığı görevimden ve parti üyeliğimden istifa ettim” dedi.

 

“ÜLKE HAYALLERİMİZ İÇİN NE KADAR MÜCADELE ETTİĞİMİZİ..”

Çanakkale Deva Partisi teşkilatı olarak verdikleri mücadeleye dikkat çeken Berkan Karaca; “Ben ve teşkilatlarım, bize inanmış gönüllülerle partimiz için, inandığımız değerler için daha güzel bir ülke hayallerimiz için nasıl mücadele ettiğimizi, neler yaptığımızı, kimleri karşımıza aldığımızı anlatmayacağım, şahidimiz bu şehrin sokaklarıdır, bu şehrin insanlarıdır. Ben bu şehirde doğdum, bu şehirde öleceğim, daha güzel bir ülke daha güzel bir Çanakkale için, memleketin her bir bireyinin mutlu ve refah içinde yaşaması için yarına dair umutlarımdan hiç vazgeçmeyeceğim ve inandığımız doğruları dün olduğu gibi yarın da dile getireceğim. Son olarak siyasetin bana kattığı en güzel şeyin çok güzel insanlar tanımak olduğunu söylemeden geçemem. Genel merkezden, gönüllü parti üyesine kadar iyi niyetle çalışan, emek eden, dürüst, liyakatli çok güzel insanlar tanıdım. Hepinize ayrı ayrı sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bir teşekkürü de il ve ilçe teşkilatlarıma etmeliyim. Beni bu yolda yalnız bırakmadığınız, canla başla mücadele ettiğiniz, maddi ve manevi olarak hiçbir şeyden kaçmadığınız için tüm teşkilatlarıma minnet ve şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1618 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI