thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


"Çanakkale Abide Kupası" Çanakkale’ye Getiriliyor!
Tarih: 23-03-2023 08:15:25 Güncelleme: 23-03-2023 10:15:25 + -


1952’de yapımına başlanan Çanakkale Şehitler Abidesi için düzenlenen yardım kampanyasına katkı sunmak için düzenlenen turnuvada; Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Vefaspor kulüpleri yer almıştı. Turnuvayı kazanan Fenerbahçe spor kulübüne verilen "Çanakkale Abide Kupası" sergilenmek üzere Çanakkale’ye getiriliyor.1952’de yapımına başlanan Çanakkale Şehitler Abidesi için düzenlenen yardım kampanyasına katkı sunmak için düzenlenen turnuvada; Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Vefaspor kulüpleri yer almıştı. Turnuvayı kazanan Fenerbahçe spor kulübüne verilen "Çanakkale Abide Kupası" sergilenmek üzere Çanakkale’ye getiriliyor.

 

Çanakkale Abide Kupası’nın Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında sergileneceği belirtilirken, kurumdan yapılan açıklamada; “1953 Yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Vefaspor'un katılımıyla Şehitler Abidesi'nin yapımına destek olmak için özel turnuva düzenlenmiştir. Turnuva sonunda Şehitler Abidesi Kupası'nı Fenerbahçe kazanmış ve yıllardır Fenerbahçe müzesinde sergilenmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü ile yapılan görüşmeler sonunda kupa Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi'nde sergilenmek üzere Çanakkale’ye geliyor” bilgisi verildi.

 

ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ’NİN YAPIM SÜRECİ

Millî Savunma Bakanlığı 1944 yılında Çanakkale Şehitleri anısına abide yapılması için bir proje müsabakası tertip etmiştir. Yarışma sonucunda Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular tarafından çizilen proje birinci seçilmiştir.

 

Dönemin mali imkansızlıkları nedeniyle abidenin yapımına başlanamamış olup, ancak 1952 yılında inşa edilmesi için karar alınabilmiştir. İnşaat için gerekli olan para yardım kampanyası ile halktan toplanacaktı. Ordu birliklerindeki askerler, memurlar, işçiler, üniversite öğrencileri, sanatçılar ve ticaret erbabı açılan yardım kampanyasına destek oldular.

 

ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ KUPASI

Yardım kampanyası kapsamında Çanakkale’deki tüm şehitlerimizi anmak için inşa edilecek olan Şehitler Abidesi için Birinci Ordu temsil bürosu vasıtasıyla Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Vefa Kulüplerine de müracaat edilmiştir. 17 Şubat 1953’te Fenerbahçe’den Umumî Katip Rüştü Dağlaroğlu, Galatasaray’dan Umumî Katip Alp Kunt, Beşiktaş’tan Umumî Kaptan Sadri Usuğlu, Vefa’dan Umumî Kaptan Remzi Tatari ve federasyon temsilcileri Orduevi’nde toplanmışlardır. Bu toplantıda Şehitler Abidesi’nin tamamlanmasına destek olmak için yapılacak turnuvanın usulleri belirlenmiştir. Buna göre;

 

- Karşılaşmalar bir devreli lig usulü yapılacak,

- Her kulüp ancak 1 lisanssız futbolcu oynatabilecek,

- Kaleci hariç 2 oyuncu değiştirilebilecek,

- Gol averajı usulü tatbik edilmeyecek,

- Şampiyon çıkacak olan takıma ödül olarak, “Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası” verilecekti.

 

Maçlar 22 Mart 1953’te başlamış ve oldukça büyük ilgi görmüştür. Maçlardan gelen gelirle abideye 100.000, katılan dört kulübe ise 40’ar bin lira gelir sağlanmıştır. Yapılan maçlar sonrası son maça Fenerbahçe ve Beşiktaş kalmıştır. Fenerbahçe; “Süleyman, Nedim, Müzdat, M. Ali, Basri, Akgün, Fikret, Fahir, Feridun, Burhan Niyazi” kadrosuyla çıkarken; Beşiktaş; “Bülent, Vedii, Faruk, Eşref, Ali İhsan, Nusret, Metin, Halil, Kâmil, Şevket ve Coşkun” ile çıkmıştır. Fenerbahçe Beşiktaş’ı 3-0 yenmiş ve kupayı kazanmıştır. Doktor Tarık Özerengin idaresindeki maçın gollerini Niyazi, Feridun ve Burhan atmış ve bilhassa Fenerbahçe’nin 78. Dakikadaki 3’ncü golünden sonra çıkardığı güzel oyun hayranlıkla seyredilmiştir. 21.510 seyirci ile oynanan maçta 42.032 lira hasılat elde edilmiştir.

 

Maçtan sonra maddi değeri 5000 lira olan 25 kilo ağırlığındaki kıymetli Abide Kupası; Ordu Müfettişi İsmail Hakkı Tunaboylu tarafından Fenerbahçe takımına sürekli tezahürat eşliğinde verilmiştir. Fenerbahçe, Mithatpaşa Stadı’nda bu kupayla şeref turu yapmıştır.

 

Anılan kupa halen Fenerbahçe Müzesinde sergilenmekte olup Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Anadolu Hamidiye Tabyası’nda, düzenlenecek protokol tarihinden itibaren 4 (dört) ay süre ile sergilenmesi için 23.03.2023 günü Fenerbahçe Müzesinden teslim alınarak Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezine getirilecektir.
Bu haber 2620 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI