thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


CHP Tabanı Değişim İstiyor
Tarih: 31-07-2023 07:01:02 Güncelleme: 31-07-2023 07:02:02 + -


Beyaz liste büyük bir zafer kazandı. Bu sonuç mavi listenin önderi olan Ülgür Gökhan için sonun başlangıcı oldu.


CHP Tabanı Değişim İstiyor

22 yıldır Çanakkale CHP'nin güçlü ismiydi Ülgür Gökhan. Tüm ön seçimleri, tüm kongreleri, tüm adayları Belediyenin vermiş olduğu güç ile belirleyecek güce sahipti. 22 yıl sonra CHP'deki delege seçimlerine aynı güç ile girmişti. 7 mahallede yapılan seçimlerde Ülgür Gökhan Mavi listeyi desteklemiş, üyelerden destek istemişti. Belediye Başkan yardımcıları mavi liste için belediyenin tüm imkanlarını sarf ederek çalışma yapmıştı. Fakat seçimlere iradesini koyan CHP tabanı mavi listeye karşı Beyaz listeyi 7 mahallerinin 7 sinde de kazanan taraf yaptı. Beyaz Liste mavi listeye karşı büyük farklar ile kazandı. Ülgür Gökhan ve ekibi mavi liste ile 22 yıl sora büyük bir yenilgi aldı. Bu yenilgi tabanın Yerel Yönetim kadrolarında da değişim talebinin bir göstergesi oldu.  Adaylık için ön seçimi şart koşan Ülgür Gökhan'ın delege gücü kaybetmesi, olası bir ön seçimde de şansının giderek azalmasına neden oldu.

 

3 Temmuz 2023 tarihi itibariyle CHP’de başlayan kongre heyecanı büyük çekişmelere sahne olmaya devam ediyor. Çanakkale il merkezi ve köylerde yapılan Delege seçimlerini Beyaz Liste kazanarak değişimin önünü açtı. Ülgür Gökhan, Rebiye Ünüvar ve Evren Kızoğlu’nun yarıştığı Mavi Liste ise delege seçimlerinde büyük yara oldu. Beyaz Listenin ilçe merkezinde ve köylerde kazanması Çanakkale CHP’de “Bir Devrin Bitişi” olarak yorumlanıyor!

14-28 Mayıs seçimlerinin ardından sarsılan CHP’de kongre kararı alınmıştı. 3 Temmuz 2023 tarihinde başlayan delege seçimleri, 15 Ekim 2023 tarihinde yapılacak olan il kongrelerinin ardından ise belirlenecek bir tarihte kurultay yapılacak. Türkiye genelinde “Değişim” isteyenler ile mevcut düzenin devam etmesini isteyenler arasında ise büyük çekişmeler, yer yer ise kavgaların yaşandığı biliniyor.

 

ÇANAKKALE’DE “GÜÇLERİN SAVAŞI..”

Cevatpaşa mahallesine giden parti üyeleri aynı zamanda son 3 yıldır CHP Çanakkale’de cepheleri oluşan güçler savaşının da sonucunu gösterecek Mahalle delegeleri seçiminin ilkiydi.. Metin Ümit Ural'ın seçildiği İl kongresi öncesi aynı tarafta olan Ülgür Gökhan ile Muharrem Erkek ve İsmet Güneşhan kongre öncesinde yollarını ayırmıştı. Ülgür Gökhan yıllarca beraber yol yürüdüğü dava arkadaşları ile vedalaşmış Rebiye Ünüvar ile yola devam etmişti. O günden buyana parti içinde defalarca karşı kaşıya gelen taraflar bu kez delege seçimlerinde karşı karşıya geldi. İki tarafın da siyasi kaderini belirleyecek olan kongre sürecinin ilk ayağı olan delege seçimlerinde heyecan giderek yükseldi.

 

DELEGE SAVAŞLARI YAŞANDI

3 Temmuz 2023 tarihi itibariyle CHP Çanakkale örgütleri de delegeleri belirlemek amacıyla seçim startı verdi. Çanakkale merkezde köylerle başlayan delege seçimleri son haftada ise mahalle seçimleri ile tamamlandı. Merkez İlçe Başkanlığı için önce bağımsız olduğunu, hiç kimsenin adamı olmadığını ve herkesin oyuna talip olduğunu açıklayan Evren Kızoğlu’nun yer aldığı mavi liste önce köyleri kaybetti!

Ülgür Gökhan’a yakınlığı ile bilinen ve Sosyal medyada Mavi Liste’ye destek isteyen Evren Kızoğlu’na Rebiye Ünüvar’da sosyal medya paylaşımları ile destek verdi. Ülgür Gökhan’ın merkez ilçe başkanı yapmak istediği Mavi Liste adayı Evren Kızoğlu ise köylerde bulamadığı sonucu il merkezindeki mahallelerden de bulamadı.

 

7 MAHALLEMİN HEPSİNİ BEYAZ LİSTE KAZANDI!

17 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak olan İsmetpaşa Mahallesi delege seçimleri, Kızılkeçili köyünde çıkan yangın nedeniyle iptal edildi. 19 Temmuz günü Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Cevatpaşa Mahalle delege seçimleri ile start aldı.

 

HEMEN HEMEN TÜM MAHALLELERDE FARK OLUŞTU!

Köylerde gerçekleşen delege seçimlerini Muharrem Erkek, İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan cephesinin yer aldığı beyaz liste kazanarak, üstünlüğü ele aldı. Karşı tarafta mücadele eden Ülgür Gökhan, Rebiye Ünüvar ve Evren Kızoğlu cephesi tam bir hayal kırıklığı yaşadı.

Cevatpaşa Mahalle delege seçimlerinde CHP’li 689 üye oy kullandı. Sandıklar açıldığında ise; Beyaz Listeye 412 oy vererek “Çanakkale’de Değişim” iradesini ortaya koyarken; Ülgür Gökhan ve Rebiye Ünüvar destekli Evren Kızoğlu’nun aday olduğu Mavi listeye ise 277 oy çıktı!

 

21 Temmuz günü Esenler Mahallesinde oturan CHP’li üyeler sandık başına giderek tercihlerini yaptılar. Esenler’de gerçekleşen seçimde ise Beyaz listeye sandıktan 421 oy çıkarken; Mavi listeye ise 300 oy çıktı.

 

23 Temmuz günü ise; Kemalpaşa, Namıkkemal ve Fevzipaşa mahalleleri için aynı günde mahalle delege seçimleri düzenlendi. “Değişim” talebinde bulunan Beyaz Listeye Kemalpaşa mahallesinde 29, Namıkkemal mahallesinde 11 oy, Fevzipaşa mahallesinde ise 16 oy çıktı. Beyaz liste üç mahallede toplamda 56 üyenin oyunu aldı. Mavi liste ise Kemalpaşa mahallesinde 23, Namıkkemal mahallesinde 10, Fevzipaşa mahallesinde ise 13 oy alabildi. Mavi listeye üç mahalleden toplamda 46 oy çıktı.

Yangın nedeniyle ertelenen İsmetpaşa Mahallesi delege seçimlerinde de değişim talebi sandığa iradesini koydu. Beyaz listeye İsmetpaşa Mahallesinden 297 üye oy verirken; Mavi liste ise 166 oyda kaldı. 25 Temmuz günü gerçekleşen Barbaros Mahallesinde de sonuçlar değişmedi. Sandıkta fark atan Beyaz liste en büyük farkı da burada attı. Toplamda 826 üyenin oy kullandığı seçimlerde Beyaz liste 571 oy alırken; Mavi listeye ise sadece 255 oy çıktı!

 

MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI İÇİN 3 İSİM ÖNE ÇIKIYOR!

Delege seçimlerini kazanan Beyaz Liste’de yüzler gülerken; “CHP Merkez İlçe Başkanı Kim Olacak” sorusunun yanıtı da netleşmeye başladı. Mavi Liste adayı Evren Kızoğlu’nun seçime katılıp katılmayacağı bilinmezken Beyaz Listenin Merkez İlçe Başkan adayı için; İbrahim Can Ergun, Turğberk Güzel ve İrfan Dehmen’in isimleri geçiyor.

 

İL BAŞKANI OLACAK İSİM BELİRLENDİ..

CHP Çanakkale örgütlerinde ilçe kongreleri 5 Ağustos 2023 tarihi itibariyle başlayacak ve 30 Ağustos 2023 tarihinde son bulacak. İlçe yönetimlerinin oluşmasının ardından Eylül ayı içerisinde ise İl Kongresinin yapılması bekleniyor. İlçe kongrelerinin ardından yapılacak İl Kongresinde ise; Beyaz Liste’nin İl Başkan adayı olarak Levent Gürbüz ismi öne çıkıyor.
Bu haber 2746 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI