thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


İtirazı Red Edildi.. Yargılanacak!
Tarih: 06-06-2022 05:59:46 Güncelleme: 06-06-2022 07:45:46 + -


Hakkında usulsüzlük, görevi kötüye kullanma ve zimmet, sahte fatura gibi suçlamalar bulunan eski Umurbey Belediyesi AK Partili Sami Yavaş hakkında Lapseki Kaymakamı Dr. Fatih Çelikkaya savcılığın talebi üzerine yargılama izni vermişti. Kaymakamlığın yargılama izni vermesi üzerine Bölge İdare Mahkemesine başvuran Sami Yavaş’a kötü haber geldi. Bölge İdare Mahkemesi oy birliği ile Sami Yavaş’ın itirazını red ederek yargılanması gerektiğine hükmetti!


İtirazı Red Edildi.. Yargılanacak!

Yerel seçimlerin ardından Umurbey Belediye başkanlığın kaybeden AK Partili Sami Yavaş ile ilgili usulsüzlük iddiaları gündeme gelmişti. Belediyeye kendi bünyesindeki “Umurbey Belediyesi Hayvancılık, Gıda, Tarım, Taşımacılık, Petrol, Turizm, İnşaat San.Tic.Ltd.Şti ‘nin” hesaplarındaki bir takım usulsüzlükler ile ilgili olarak TC Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünden müfettiş talep etmişti.

 

Geçtiğimiz aylarda incelemelerini tamamlayan ve raporunu ilgili makamlara ileten müfettişlerin tespit ettiği usulsüzlükler gündeme bomba gibi düşmüştü. Müfettiş raporlarında AKP’li eski Belediye Başkanı Sami Yavaş ve sorumlular hakkında cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması istenmişti. Raporun ardından Umurbey Belediyesi avukatları, Lâpseki Cumhuriyet Savcılığına Suç duyurusunda bulunmuştu.

 

SAVCILIK KAYMAKAMLIKTAN İZİN İSTEDİ

Müfettişlerin tespit ettiği usulsüzler ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusu sonrasında AKP’li Sami yavaş hakkında ayrıca bir ön inceleme yapıldığı ortaya çıktı. Sami Yavaş ve belediye şirketi hakkında Çanakkale Vergi Dairesi Müdürü Mutlu Arslan ile Muhasebe Denetmeni Yusuf Yıldırım’ın görevlendirildiği, görevlendirilen Arslan ve Yıldırım’ında müfettişlerin belirlediği usulsüzlükleri onayladığı raporlarında yer aldı.

 

SAHTE FATURA.. ZİMMET..

Çanakkale Vergi Dairesi Müdürü Mutlu Arslan ile Muhasebe Denetmeni Yusuf Yıldırım’ın yaptıkları incelemeler sonucunda tespit edilen bulgular,14 Şubat 2022 tarihinde Savcılık ve Kaymakamlığı iletildiği öğrenildi. Ön inceleme raporunda şu ifadelere yer verildi; “Çanakkale Vergi Dairesi Müdürlüğü mükellefi Hanay Orman Ürünleri Taşımacılık Peyzaj Çiçekçilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında düzenlenen 03.01.2019 tarihli Vergi Tekniği Raporuna istinaden mükellef hakkında 2017-2018 yılına ilişkin olarak sahte belge kullanma konusunda inceleme yapıldığı, Umurbey Belediye şirketinde ilgili dönemde münferiden imza yetkisi bulunan (eski belediye başkanı) Sami YAVAŞ döneminde temin edilen ancak gerçek mal veya hizmet alımına dayanmayan faturalar olduğu, bahse konu faturalarda görülen malzemelerin şirketlerine teslim edildiğine dair bir belge ya da bilgi mevcut olmadığı, şirketin stok veya envanter kayıtlarında da adı geçen firmadan temin edilmiş herhangi bir emtia mevcut olmadığı, fatura bedellerinin 4.000, 5.000, 3.000 TL gibi bedellerle kasadan nakit olarak ödendiğinin anlaşıldığı, mükellefin faaliyetine başladığı 27.04.2017 tarihinden itibaren herhangi bir ticari, zirai ve mesleki faaliyetinin bulunmadığı, bu nedenle anılan tarihten itibaren düzenlenen tüm faturaların hiçbir mal teslimi veya hizmet ifası olmaksızın komisyon karşılığında düzenlenmiş sahte fatura olarak dikkate alınması gerektiği..”

 

HAKSIZ KAZANÇ.. GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA..

Müfettişlerin raporu doğrultusunda savcılık tarafından görevlendirilen Çanakkale Vergi Dairesi Müdürü Mutlu Arslan ile Muhasebe Denetmeni Yusuf Yıldırım; yine müfettişlerin raporundaki diğer iddiaları da detaylı inceledi. AKP’li Sami Yavaş hakkında ayrıca; “Umurbey Belediyesi Eski Başkanı ve Umurbey Belediyesine ait olan Umurbey Belediyesi Hayvancılık Gıda Tarım Taşımacılık Petrol Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Eski Müdürü Sami Yavaş tarafından şirket adına bankalardan kullanılan kredi tutarlarının şirketin herhangi bir borcunun bulunmadığı firmaların hesabına aktarılması sağlanarak bu firmalara haksız kazanç sağladığı iddiaları” bulunuyordu.

 

SAVCILIK SUÇLADI; KAYMAKAMLIK “YARGILANSIN” DEDİ..

Hakkındaki “evrakta sahtecilik, zimmet, görevi kötüye kullanma, haksız kazanç” gibi suçlamalarda bulunulan Sami Yavaş için Lapseki Cumhuriyet Savcılığın 30 Aralık 2021 günü yazılı olarak Lapseki Kaymakamlığından yargılama izni istedi. Lapseki Kaymakamı Dr. Fatih Çelikkaya gelen inceleme raporlarına da dayanarak AKP’li Sami Yavaş hakkında 14 Şubat 2022 tarihinde yargılama izni verdiği öğrenildi.

 

YAVAŞ “YARGILANSIN” KARARINA İTİRAZ ETTİ!

14 Şubat 2022 tarihinde Savcılığın yargılamak istediği Sami Yavaş hakkında yargılama izni veren Lapseki Kaymakamlığının kararına adı çeşitli iddialarla gündeme gelen Sami Yavaş itiraz etti. Bölge İdare mahkemesine başvuran Sami Yavaş’ın müracaatı geçtiğimiz gün sonuçlandı.

 

İDARE MAHKEMESİ OY BİRLİĞİ İLE “YARGILANSIN” DEDİ..!

Sami Yavaş’ın “Yargılama İzni” kararına itirazını görüşen İdare Bölge Mahkemesi heyeti; Kaymakamlığın karar dosyası ve Sami Yavaş’ın gerekçelerini inceledi. Yapılan inceme sonucunda Sami Yavaş’ın itirazını kabul etmeyen Bölge İdare Mahkemesi kararını oy birliği ile red etti! Mahkeme itiraz reddi ile ilgili kararında; “Dosya içeriği ve iddiaların niteliği dikkate alındığında isnat edilen fiilin Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından, adı geçen hakkında soruşturma izni verilmesine ilişkin karara yapılan itirazın Reddine oybirliği ile karar verilmiştir.
Bu haber 5865 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI