marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:


Çanakkale Kira Ücretlerinde Türkiye Şampiyonu
Tarih: 05-09-2022 06:32:01 Güncelleme: 05-09-2022 07:15:01 + -


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inşaat maliyetlerinde aylık yüzde 3,97, yıllık yüzde 105,73 artış oldu. İnşaat maliyetlerindeki artış hem müteahhitleri zorluyor, hem de daire almak isteyen vatandaşları… Yaşanan ekonomik krizin etkisi, yerel piyasaları da etkiliyor. Öyle ki; kiralık daire fiyatları da astronomik rakamlara ulaştı!


Çanakkale Kira Ücretlerinde Türkiye Şampiyonu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inşaat maliyetlerinde aylık yüzde 3,97, yıllık yüzde 105,73 artış oldu. İnşaat maliyetlerindeki artış hem müteahhitleri zorluyor, hem de daire almak isteyen vatandaşları… Yaşanan ekonomik krizin etkisi, yerel piyasaları da etkiliyor. Öyle ki; kiralık daire fiyatları da astronomik rakamlara ulaştı!

 

KİRALAR 1 YILDA YÜZDE 207 ORANINDA ARTTI!

Çanakkale’de ciddi bir şekilde kiralık konut sıkıntısı yaşanıyor. Aslında kiralık konut çok ancak; ev sahiplerinin kendi evlerine biçtiği fiyat korkutucu! Geçtiğimiz yıl bin 500 – 2 bin TL’ye kiralanan 2+1 konutlar; bu yıl 4-5 bin liradan ev sahipleri tarafından kiralanmak isteniyor. Pandemi salgını, inşaat sektöründe artan maliyetler, kurdaki aşırı yükseliş ve enflasyon nedeniyle ev sahipleri de bir noktaya kadar haklı.

 

METREKARE KİRA FİYATLARI 13,90 TL’DEN 46 TL’YE ÇIKTI!

Kiralık konut ve satılık konut endeksine göre; Çanakkale’de artışlar 2021 Nisan ayı itibariyle başladı. Nisan 2021 ayında Çanakkale’de sıfır binalardan 40 yıllık dairelere kadar il genelinde ortalama kiralık konutların metrekaresi 13,90 TL’ye geliyordu. Yani 100 metrekare bir evin kirası aylık Bin 390 TL’ye tekabül ediyordu. Nisan 2022 ayında ise kiralık konutların metrekaresi ise; 28,76 TL’ye yükselirken aradan geçen 4 ayda; yüzde 40’a yakın artışla 46 TL’ye yükseldi.

 

BİNALAR ESKİ AMA KİRALAR REZİDANS AYARINDA!

Oysa son dört ay da enflasyon ve diğer maliyetler yüzde 40 artmadı! Şuanda Çanakkale’de 100 metrekare kiralık bir daire fiyatı 4 bin TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar çıkarken; evlerin eşyalı olması halinde kiralar 7-8 bin TL’ye yükseliyor. 35-40 yaşındaki eski binalarda evi bulunan mülk sahipleri; evleri rezidansmış gibi kira talep ediyor!

“SEKTÖRDEKİ DURUM, DİREKT EKONOMİYLE İLGİLİ”

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve İnşaat, İnşaat Malzemeleri Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Komitesi Başkanı Emin Doğan, açıklamalarda bulundu. Doğan, Biga’da inşaat sektöründe aşılması gereken yüksek kat korkusu olduğunu, bu durumun da maliyetleri arttırdığını söyledi. Doğan, ayrıca inşaat sektörüyle ilgili piyasada oluşan yüksek fiyatların en önemli nedeninin enflasyon olduğunu ifade etti. Öğrencilerin de gelmesiyle daire fiyatlarının ve kiralarının artacağını söyleyen Doğan; “Yapı maliyeti enflasyondan dolayı aşırı yükseldi. Biraz siyaset gibi olacak ama.. Bunun sebepleri, yurt dışından gelen göç neticesinde kiraların yükselmesi mi diyelim, nüfus artış oranı mı diyelim, yurtdışına satılan daireler mi diyelim… Bunlar mı biraz da talebi arttırıyor… Talep artınca ister istemez fiyatlar da artıyor” dedi.

 

“ÇANAKKALE, TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK FİYATLI İLLERİNDEN BİRİ..”

Çanakkale’de kiraların fahiş bir şekilde arttığına dikkat çeken Biga TSO meclis üyesi Emin Doğan; “Çanakkale, ciddi talep alıyor. Çanakkale Türkiye’nin en yüksek fiyatlı illerinden biri. Bu sene Biga’da da daire bulmakta sıkıntı yaşayacak öğrenciler. Geçen yıl öğrencilerin birçoğu tercih etmedi Biga’yı, üniversite konusunda. Yurtların birçoğu kapandı. Bu yıl kontenjanın dolduğu söyleniyor. Bu, gerçekten doğruysa, Biga’da kira fiyatları otomatik olarak artacaktır. Yeterli oda sayımız yok. Kira fiyatlarının artması, talebi de arttıracak. Talep artınca yeniden inşaata yükleneceğiz. Yeniden inşaat artınca yine talepten dolayı fiyatlar artacak. Bu, demiri de, petrolü de, işçiliği de arttıracak. Çerçeveyi, camı, kapıyı, laminant parkeyi, yani hepsini arttıracak. Müteahhitler de haklı. Bu maliyetlerle bir dairenin metrekaresi atıyorum 7 bin liraya geliyor ortalama. Bir metrekareyi 7 bin liraya ürettiğin zaman 100 metrekarelik bir daire 700 bin lira olacak. Bu sadece birim maliyet. Arsa payını da koyunca 1 milyon liraya çıkıyor. Risklerini koyuyorsun, sermayeni koyuyorsun, satış fiyatı otomatik olarak 1 milyon 500 bin lira oluyor. Çıkan fiyatın geri düşmesi çok zor. Bunun için çimentonun ucuzlaması lazım. İşçiliğin ucuzlaması lazım. Demirin ucuzlaması lazım. Enerjinin ucuzlaması lazım. Demir üretiyoruz. Demiri enerjiyle üretiyoruz. Enerji fiyatları yüksek olduğu zaman nasıl düşüreceksin demiri? Düşüremezsin. Nakliyeyi düşüremezsin. Direkt ekonomiyle alakalı bir durum bu” dedi.

 

“HERKES TEDİRGİN”

Çanakkale’de inşaat sektöründe bulunan firmaların yetkilileri ile de görüştüğünü ve sektörde tedirginlik olduğunu söyleyen Emin Doğan; “Çok ilginç bir durum var. Müteahhit arkadaşlarla konuşuyoruz. İnşaat yapmak zorunda olduklarını söylüyorlar. Ekipleri olduğunu, devam etmesi gereken bir iş programlarının olduklarını söylüyorlar. ‘Buradan ekmek yiyorum. Bir şeyler yapmak zorundayım’ diyorlar. Talep var mı? Evet, var. Fakat alım gücü düştüğü için insanlar alımda sıkıntı yaşamaya başlıyorlar. Müteahhit de satışta zorlanmaya başlıyor doğal olarak. Ondan dolayı herkes tedirgin. Yapmak zorundalar. Ama bu maliyetlerle nasıl satacaklarını kara kara düşünüyorlar. Normal şartlarda beşinci viteste gitmesi gereken inşaat sektörü, bu şartlarda ikinci vitesten öteye geçemiyor. ‘Mümkün olduğunca düzgün bir yerde arsa bulursam yaparım’ diyor müteahhitler. Her boş bulduğu arsaya bina dikmiyor artık müteahhitler” ifadelerini kullandı.

 

“VATANDAŞLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

İnsanların alım gücünün düştüğünü ve bankaların da kredileri vermekte gönülsüz olduklarını ifade eden Emin Doğan; “Biga’ya dışarıdan yatırım yapmak isteyenler daha çok daire almak için başvuruyorlar. Bir öğretmen çift daha önce 10 bin lira maaş alıyorlarsa, bunun 2500 lirasını taksitle ödeyip, 150-200 bin liraya daire edinebiliyorlardı. Şimdi aynı çift 24 bin lira maaş alsalar, kenarda 500 bin liraları olsa, 1 milyon lira da kredi çekmeleri gerekiyor. O, 1 milyonluk krediyi ayda 17 bin lira ödemeleri gerekiyor. Ve 1 milyonluk kredi 2 milyon liraya geliyor. Bankaların da şu an verdikleri krediler 150-200 bin liralarda. Dolayısıyla ev almak çok kolay değil artık. İstanbul gibi doymuş şehirlerin orta halli vatandaşları, yatırım yapabilecek paraları varsa, Biga gibi yerleşim yerlerini tercih edebiliyorlar” şeklinde konuştu.
Bu haber 2284 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI