thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


Yöneten Bacılar
Tarih: 06-02-2023 06:56:50 Güncelleme: 06-02-2023 07:52:50 + -


Çanakkale'de kadınlar, siyasetten bürokrasiye, yerel yönetimden iş dünyasına her alanda yönetimlerde etkin rol oynuyor.


Yöneten Bacılar

Çanakkale CHP İl Yönetimine ilk kez bir kadının İl Başkanı olarak atılması gözleri; siyaset ve bürokraside söz sahibi olan kadınlara çevirdi. Çanakkale siyasetinde olduğu kadar bürokrasisinde ve iş dünyası ile STK yönetimlerinin başında da oldukça başarılı işler yapan kadınlar görev yapıyor. Çanakkale’de özellikle çevre örgütlerinde ve sosyal yardımlaşma alanlarında faaliyet gösteren derneklerin yönetimlerinde ve başkanlıklarında da birçok kadın aktif rol alıyor.

 

CHP İL BAŞKANLIĞI KOLTUĞUNA KADIN YÖNETİCİ ATANDI!

Çanakkale tarihinde Genel Merkez ataması ile bir ilk gerçekleşti. CHP İl Yönetim Kurulu üyesi olan ve İl Sekreterliği görevini de yürütmüş olan Güler Koçer CHP İl Başkanlığına atadı.İl Başkanı Koçer’e özellikle kadın partililerin verdiği destek daha ilk gün dikkat çekmişti. Görevi teslim aldığının akşamı ilçe ziyaretlerini başlayan İl Başkanı Koçer önümüzdeki süreçte de kadın siyasetçi olarak adından söz ettirecek.

 

SİYASETE KADIN AĞIRLIĞI

Uzun yıllar AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı yapan Jülide İskenderoğlu’nun ikinci sıradan Çanakkale Milletvekilliğine seçilmesi ile AK Parti siyasetinde de kadınların sayısında ki artış dikkat çekti. Merkez İlçe Başkanlığında Aynur Yavaş’ın atanması, Çanakkale Belediye meclisinde AK Parti Grubunu Tülay Ömercioğlu’ndan sonra yine bir kadın olan Esra Yüksel’in Grup Başkanvekilliği görevine getirilmesi; AK Parti’de kadın siyasetçilere önem verildiğini gösteriyor.

 

Meral Akşener gibi güçlü bir kadın figürün Genel Başkanlığını yaptığı İYİ Parti yönetiminde de birçok kadın siyasetçi görev alıyor. İYİ Partili kadın siyasetçileri kamuoyunda temsilcisi de bir anlamda siyaset yapma anlayışı ile temsil etme görevi Çanakkale Belediye Meclisinde bir dönem de grup başkanvekili olarak görev yapan Didem Güner üstlenmiş oldu. Kısa süre önce İYİ Parti İl Başkanlığına da talip olan Didem Güner her ne kadar Selahattin Yıldızlar lehine yarıştan çekilmiş olsa da İYİ Parti’de kadın siyasetçilerin ağırlığının daha da fazla olmasını isteyen başarılı bir siyasetçi.

 

İL BAŞKANLIĞINDAN GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞINA

Siyasete AK Parti çatısı altında başlayan ancak daha sonra Gelecek Partisine geçen Yeşim Karadağ da önemli bir kadın siyasetçi. AK Parti İl Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Yeşim Karadağ, bir takım çevrelerin etkisi ile görevden alındıktan sonra siyasete bir süre daha AK Parti çatısı altında devam etmişti. Gelecek Partisi’nin Kurucular Kurulu üyesi olan Yeşim Karadağ, şuanda Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Kültür ve Turizm Politikaları Başkanı olarak görev yapıyor.

BELEDİYE VE VALİLİKTE KADIN YÖNETİCİ AĞIRLIĞI!

Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Valiliğinin birçok müdürlüğü ve birimlerinde de kadın bürokratların olması sevindirici. Çanakkale Belediye Başkanlığında; 9 kadın müdürlük görevinde bulunurken; birçok birime başkanlık yapa kadın yönetici, ayrıca şehir içi otobüslerin direksiyonlarında da kadınların oturması dikkat çekiyor.

 

Çanakkale Belediye başkanlığında hali hazırda müdürlük görevinde bulunan kadınlar ise; Hukuk İşleri Müdürü Şebnem Çıtak, Temizlik İşleri müdürü Aysun Kavcar, Kültür İşleri Müdürü Özlem Eryiğit, Su İşleri Müdürü F.Figen Uslan, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hülya Candan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Duygu Albayrak, Destek Hizmetleri Müdürü Meral Harput, Veteriner İşleri Müdürü Sevil Albay ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Canan Ergün gibi isimlerden oluşuyor. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 4 yardımcısından üçünü ise kadınlar yapıyor. Gökhan’ın Belediye Başkan yardımcılarından kadın olanlar ise; Rebiye Ünüvar, Z.Özleyiş Çetin, S.Handan Özyayla Kenar.

 

Çanakkale Valiliğinde müdür makamında uzun yıllardır görev yapan kadınlar ise; İl Yazı İşleri Müdürü Nermin Tolu, İl İdare Kurulu Müdürü Hülya Güngör, İdare ve Denetim Müdürü Naile Akın Zümbül, Açık Kapı Şube Müdürü Sinem Artut’tan oluşuyor.

 

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat’ın da üç yardımcısından birisini kadın oluşturuyor. Rektör Murat’ın yardımcılığını üstlenen kadın yönetici ise; Prof.Dr. Pelin Kanten.

 

İŞ DÜNYA’SINDA KADIN ELİ..

Çanakkale iş dünyasında da kadın varlığını her geçen gün arttırıyor. Çanakkale’de birçok başarılı küçük işletmenin sahipliğini kadınlar yaparken, Tatlan firmasıyla Bayramiç’i 20 ülkeye ihraç etme başarısını gösteren Bahar Yurt ilk akla gelen isimlerden birisi. Çanakkale’de ayrıca TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri de yaptıkları başarılı çalışmalar ile adlarından söz ettirirken; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreterliği’nde de uzun yıllardır Sema Sandal görev alıyor. Bugün Çanakkale’de hikayesine başlayıp dünyanın dört bir yanına ihraç yapan Dardanel, Doğtaş Kelebek, Kaleseramik gibi birçok şirketin yönetim kademelerinde de kadınlar görev alıyor.
Bu haber 3166 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI