thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


Okyay: “Enflasyonun Yükselmesi Kaçınılmaz..”
Tarih: 27-03-2023 06:33:49 Güncelleme: 27-03-2023 07:05:49 + -


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2023 yılı Mart Ayı Olağan Meclis ve İlk Ortak Komite Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulması planlanan afet koordinasyon komisyonu hakkında sunum yapıldı. Meclis Başkanı Okyay yaptığı konuşmada; “Bu deprem felaketinin ülkemizde bıraktığı derin iz, uzun yıllar boyunca silinmeyecek” ifadelerine yer verdi.


Okyay: “Enflasyonun Yükselmesi Kaçınılmaz..”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu mazeretli olduğu için katılamadı. Meclis Başkanı Osman Okyay ise yaptığı konuşmada 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve binlerce kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan deprem felaketini gündeme taşıdı. Okyay yaptığı konuşmada; “Şubat ayında ülke tarihimizin en büyük felaketini yaşadık. Kahramanmaraş merkezli depremler, bölgedeki 11 şehri, ayrıca çevre ekosistemi ve en nihayetinde de tüm Türkiye'yi sarstı. Binlerce insanımızı bu felaket nedeniyle kaybettik, şehirlerimiz yıkıldı. Bölgede milyonlarca insanın yaşamı, bir daha kolay kolay eskiye dönülmeyecek şekilde etkilendi.  Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, geride kalanlara ise sabır ve metanet diliyorum. Bildiğiniz gibi, depremden sonra tüm Türkiye tek yürek oldu ve deprem bölgesine koştu. İlk günlerdeki enkazdan can kurtarma çabası bugün şekil değiştirdi. Şu anda ülkemizdeki tüm duyarlı insanlar ve kurumlar, deprem nedeniyle mağdur olan insanlarımızın hayata yeniden sarılabilmeleri için onlara destek yarışında. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak temel ihtiyaçların karşılanması ve acıları elimizden geldiği kadar hafifletmek için, ilk andan itibaren tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bu desteklerimizi, bölge yeniden ayağa kalkana kadar da devam ettirme kararlılığındayız. Bölgedeki insanların en acil ihtiyaçları, altına girebilecekleri birer çatı. İster konteynır ister deprem konutu ya da kalıcı konut olsun en yakın zamanda bir çatıya kavuşturulmaları çok elzem. Son olarak geçtiğimiz gün deprem bölgesinde yaşanan sel felaketi de bu konunun ne kadar öncelikli olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

 

“Bizim de üzerimize düşen ciddi sorumluluklar olacak”

Deprem felaketinin yaralarının sarılması için Çanakkaleli iş insanlarının da üzerine sorumluluklar düştüğünü ifade eden Osman Okyay; “Bildiğiniz gibi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, deprem bölgesine kalıcı konut yapma kampanyası başlatıyor. Kampanyanın detayları çok yakında açıklanacak. Diğer yanda bölgedeki yıkılan işletmeler, üretimi duran tesisler nedeniyle çok ciddi bir işsizlik sorunu yaşanıyor. Depremzede vatandaşların yeniden hayatlarını kurabilmeleri için bir işe sahip olmaları şart. Depremzedelere iş imkânı için hem İŞKUR, hem de dernek, kurum ve firmalar kolları sıvadı. Bu konuda Çanakkaleli iş insanları olarak bizim de üzerimize düşen ciddi sorumluluklar olacak” dedi.

“Toplumsal boyutunun yanı sıra ekonomik boyutu da var”

Depremin ekonomik zararlarına da dikkat çeken Osman Okyay; “Bu deprem felaketinin ülkemizde bıraktığı derin iz, uzun yıllar boyunca silinmeyecek. Toplumsal boyutunun yanı sıra konunun bir de ekonomik boyutu var. TÜRKONFED, ekonominin 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaşayacağı tahmininde bulunuyor. Dünya Bankası ise depremlerin 34,2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığını ve yeniden inşa maliyetleri bu rakamın iki katına çıkabileceğini söylüyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı - TEPAV ise daha karamsar, depremlerin 5 yıllık kalkınma döneminde 150 milyar dolarlık maliyet yaratmasını bekliyor. Gerçekte bu faturanın ne tutarda gerçekleşeceğini, hep birlikte yaşayıp göreceğiz” dedi.

“Enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz..”

Depremin yarattığı ekonomik sorunların başında enflasyonun yükselmesi olduğuna dikkat çeken Osman Okyay; “Ancak ilk etapta şöyle bir gerçek var ki, depremin faturasını bugünden itibaren yaşamaya başlayacağız. Öncelikle enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz. Zaten bildiğiniz gibi ülkemizde son dönemde enflasyonist bir ortam vardı. Ocak 2023 itibarıyla 12 aylık enflasyon oranı yüzde 57,68 idi. 2023 yılında enflasyonun, baz etkisiyle düşüşe geçeceği tahmin ediliyordu. Ancak şimdi, yapılacak harcamalar, milyarlarca dolar düzeyindeki üretim kaybı gibi nedenler, maalesef fiyatları artırıcı yönde etki yapacak. Bununla birlikte depremler nedeniyle ekonomik büyümenin de 1-2 puan aşağı çekileceği öngörülüyor. Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 5,6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Son çeyrekteki büyüme oranı yüzde 3,5 oldu. Bu büyümenin devam etmesi beklenirken şartlar değişti. Örneğin, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, son raporunda deprem felaketinin Türkiye'nin kısa vadeli ekonomik koşullarında etkili olmasının muhtemel olduğuna işaret etti. Fitch’e göre Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 2,5; gelecek yıl ise yüzde 3 büyüyecek. Kurumun daha önceki büyüme beklentisi, her iki yıl için de yüzde 2,9 düzeyindeydi” dedi.

 

Meclis başkanı Okyay kuraklığa bir kez daha dikkat çekti

Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin büyük bir bölümünde görülen kuraklığa dikkat çeken Meclis Başkanı Okyay; “Bir de tabii başımızda bir doğal felaket olan kuraklık var. Bu sene aldığımız yağışlar ciddi azalmış durumda, kentimizde su kullanımına önemli kısıtlamalar getirildi. Bizim de bu kısıtlara riayet etmemiz önemli. İnşallah bahar yağışları düzenli ve yoğun bir biçimde tüm yurdumuzda barajları su kaynaklarını doldurur, yoksa yaz ayları çok sıkıntılı geçecek gibi duruyor” dedi.

“Sandıktan çıkacak sonuç ne olursa olsun; milletimize hayırlı olsun”

14 Mayısta seçim kararı alınmasına da değinen Okyay; “Ülkemiz, işte bu zorlu şartlar altında bir seçime gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta seçim kararını imzalamasıyla seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağı kesinleşti. Milletimiz, bu tarihte, Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimlerini yapmak üzere sandık başına gidecek. Sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun, şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ÇTSO Bünyesinde Afet Acil Eylem Planı Hazırlanacak!

ÇTSO Meclis Toplantısında Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer’in Şubat ayında gündeme alınan ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulması planlanan afet koordinasyon komisyonu sunumu ile devam etti.  Aydeğer; “Odamız ile birlikte deprem konusunda Çanakkale için neler yapabiliriz, nasıl aksiyon alabiliriz diye konuşmuştuk. Bu çerçevede özellikle afet sonrasındaki ilk 72 saatin ne derece önemli olduğunu ifade etmiştik. Ben bir AKUT gönüllüsü ve bölgeye giden biri olarak söyleyebilirim ki, İlimizi etkileyecek olası bir felaket durumunda çevredeki iller de etkileneceğinden yardımların gelmesi bir zaman alabilir. Bölgemizin kendi becerisini bu anlamda geliştirmesi de kayıpların en aza indirilmesinde çok önemli bir durum arz etmektedir. Bu sebeple Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak binlerce üye iş yerimizin de dahil olacağı bir ‘Afet Komisyonu’ oluşturulması konusunu gündeme almıştık. Bu fikri burada hep birlikte tartışalım ve önerileri de alalım istedik. Yaptığım ön çalışmayı sizlere sunuyorum. 3 Ana başlığımız var; Farkındalık ve Eğitim Faaliyetleri Planlanması, ÇTSO AFET Acil Eylem Planı Hazırlanması ve ÇTSO AFET Komisyonu Çalışma Takvimi Belirlenmesi” dedi. ÇTSO Afet Koordinasyon Komisyonu sunumundan sonra komisyonda yer alacak isimler önerildi ve onaylandı. Meclis Başkanı Osman Okyay bu komisyon kararının ne denli önemli olduğunu vurgulayarak: “Bizim firmamızda da bu eğitimleri almış 100’ü aşkın çalışanımız varmış. Depremden hemen sonra bölgeye gittiler ve çok faydalı oldular. Afete hazırlıklı olmak adına eğitimler organize edilerek isteyenlerin dahil olması sağlanabilir” dedi.

 
Bu haber 2471 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI