thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Avukat Kadınlardan Ata’ya Saygı

Tarih: 06-12-2023 07:04:41 Güncelleme: 06-12-2023 08:01:41 + -


Çanakkale Barosu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 89’uncu yıldönümü nedeniyle Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk bıraktılar. Törene hiçbir siyasi partinin Kadın yöneticilerinden katılım olmaması dikkat çekti.


Avukat Kadınlardan Ata’ya Saygı

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince başkanlığında Çanakkale Barosuna kayıtlı Kadın Avukatlar, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 89’uncu yıldönümü Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk bıraktılar. Düzenlenen törene; Türk Kadınlar Birliği, Atabey Derneği ile Çalışan Sağlık Emekçileri Derneği yetkilileri de katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunduğu törene hiçbir siyasi partinin Kadın yöneticilerinden katılım olmaması dikkat çekti.

 

“CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİN EN FARK EDİLİR ALANLARINDAN BİRİ; SİYASET”

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince yaptığı konuşmada; “Türkiye’de kadınlar, bundan 89 yıl önce, 5 Aralık 1934 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde “seçme ve seçilme hakkını” yasal olarak kazandılar. Ancak ülkemizde Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasına rağmen bugün kadınların aktif siyaset içinde yeterince temsil edilmediği ve siyasetin cinsiyet eşitsizliğinin en fark edilir alanlarından biri olduğu görülmektedir” dedi.

“EŞİTSİZLİK; KADININ İNSAN HAKLARININ İHLALİNE YOL AÇIYOR”

Kadınların seçme ve seçilme verilmesinin üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen Siyaset sahnesinde yeterince yer bulamadığında dikkat çeken Av. Gizem Pekince; “Kadınların yönetsel ve siyasi karar alma sürecine katılmalarının engellenmesi, fırsat eşitliğinin sağlanmaması, kadın istihdamının arttırılmaması gibi olumsuzluklar, kadının insan haklarının ihlaline yol açarken, bu durumu önleyici politikaların oluşturulmaması da ihlalin artarak devam etmesine neden olmaktadır. Kadınların siyasi alanda; temsil, katılım ve karar mekanizmalarında eşit olarak yer alamamalarının temel nedeni toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmamış olmasıdır” dedi.

“KADINLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN İVEDİLİKLE KALDIRILMASI GEREKMEKTEDİR”

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince konuşmasının devamında; “Nüfusun yarısına sahip kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterince temsil edilmemesi, yaşamın her alanında cinsiyet ayrımcılığının giderek yerleşik hale gelmesine ve gerçek demokrasinin hayata geçirilememesine yol açmaktadır. Kadın - erkek eşitliği, yasal ve Anayasal metinlerde vurgulanmış olmasına rağmen, bu eşitliğin fiili anlamda gerçekleştiği söylenemez. Eğitimde, istihdamda ve siyasi temsilde fiili eşitliği gerçekleştirecek ve fırsat eşitliğini oluşturacak, bireyde ve toplumda cinsiyet eşitliği bilincini yerleştirecek kararlı adımların atılması ve kadınların önündeki engellerin ivedilikle kaldırılması gerekmektedir. TÜBAKKOM olarak; karar alma mekanizmalarında kadınların eşit temsilinin sağlanmasına yönelik Anayasa’da, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda gerekli değişikliklerin yapılarak “seçilme” ve “eşit temsil” hakkımızın fiili anlamda gerçekleştirilmesine yönelik taleplerimizi tekrarlıyor, Hukuk Devrimimizin ve Cumhuriyetimizin Mimarı önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve şükranla anıyoruz” dedi.

 
Bu haber 1187 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI