www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Atalık Buğdaylar Hasat Edildi

Tarih: 07-07-2022 13:41:58 Güncelleme: 07-07-2022 13:42:58 + -


Atalık ve yerel tohumların gelecek kuşaklara aktarılmasının yanında bölgedeki tarımsal üretimin atalık tohumlar ile yapılabilmesi amacı ile bir çalışmalarını sürdüren Çanakkale Belediyesi, kendi üretimi olan atalık tohumlardan elde ettiği atalık buğdayların hasadını gerçekleştirdi.


Atalık Buğdaylar Hasat Edildi

Atalık ve yerel tohumların gelecek kuşaklara aktarılmasının yanında bölgedeki tarımsal üretimin atalık tohumlar ile yapılabilmesi amacı ile bir çalışmalarını sürdüren Çanakkale Belediyesi, kendi üretimi olan atalık tohumlardan elde ettiği atalık buğdayların hasadını gerçekleştirdi. Esenler Mahallesi'nde gerçekleştirilen “Atalık Tohum Hasadı” etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, muhtarlar, Ziraat Fakültesi öğrencileri ve kentliler katıldı.

 

“SAĞLIKLI GIDA İÇİN ATALIK TOHUMLARIMIZI KORUMALIYIZ”

Açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte ilk olarak söz alan Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı Personeli Ziraat Mühendisi Esra Özdemir, yetiştirilen atalık buğdayların üretim ve hasat edilme süreçlerine ilişkin bilgi verdi. Ardından söz alan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ise Çanakkale Belediyesi'nin atalık tohum ve yerel ürünlerin korunması amacı ile yaptığı çalışmaların yöre için büyük önem taşıdığını ifade ederek; “Çanakkale Belediyesi bu etkinliği bir farkındalık yaratmak amacı ile gerçekleştiriyor. Bugün burada karakılçık buğdaylarının hasadı gerçekleştiriyoruz. Tabi atalık tohumlardan yetiştirilen gıdalar daha sağlıklı oluyor. Daha sağlıklı gıdaya ulaşabilmemiz için de atalık tohumlarımızı korumamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“ÇANAKKALE ÖNEMLİ BİR TARIM KENTİ”

Etkinlikte söz alan Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, Çanakkale Belediyesi'nin hayata geçirdiği ve planladığı yerel kalkınma projelerini anlattı. Çanakkale'nin önemli bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Mutluay; Çanakkale Belediyesi Yerel Kalkınma birimi tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri katılımcılar ile paylaştı. Mutluay; “Yerel Kalkınma Biriminin görevleri arasında üretim, kooperatiflerin, kooperatifçiliğin ve üreticilerin desteklenmesi yer alıyor. Bunun dışında da birimimize; markalaşma, coğrafi işaret ve danışmanlık gibi görevler tanımladık ve arkadaşlarımız ile birlikte çalışmaya başladık. Bunun başlangıcında tabi Tohum Sandığı adımı var. Tohum Sandığı belediyemiz tarafından 2017 yılında kuruldu. Biz de Tohum Sandığımızın hem üretimini hem de çeşitlilik ve kapasitesini arttırdık. Kent içerisinde belediyemize ait tarımsal vasfı olan arazilerimizi değerlendirmek istedik. Yaklaşık 155 dekar arazide tarımsal üretim yaptık. Buğday ve buğdaygillerin dışında kışlık sebzeler ve diğer baklagiller gibi ürünler ile birlikte atalık ve yerel ürünlerimizi korumak ve yaygınlaştırmak görevimizi yerine getirdik. Bunu da kapasitemizi artırarak devam ettiriyoruz. Bunların yanında sera varlıklarımızı da arttırdık. Şu anda sera kapasitemizi de yaklaşık iki katına çıkardık. Kepez belediyesi ile yaptığımız bir ortaklıkla yeni bir alan daha kuruyoruz. Yaklaşık 800 metre kare bir alana kurulacak ve bununla birlikte de atalık, yerel çeşitler hem de diğer belediyelerimizin mevsimlik çiçek ihtiyaçlarına katkı sağlamış olacak” dedi.

“ÜRETİCİLERİ BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Etkinlikte son olarak söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi tarafından yerel ürünlerin korunması, üretimin atalık tohumlar ile yapılmasına öncülük etmek amacı ile Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları anlattı. Kent ekonomisi için kırsal kalkınmanın büyük bir önem taşıdığını belirten Başkan Gökhan; “2019 yılı itibari ile bir yerel kalkınma sloganımız vardı. Yerel kalkınma anlayışımızın içerisine tabi ki de kırsal kalkınma da giriyordu.  Kırsal kalkınma için de nasıl bir öncülük yapabiliriz diye düşünüyorduk. Tabi Çanakkale Belediyesinin bir büyükşehir belediyesi olmamasından kaynaklı köyler ile bir organik bağı yok ama köyler ile bir iletişim içerisinde olmamız lazım. Çünkü, Çanakkale halkının sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için, bir Belediye başkanı olarak bu benim görevim. Sağlıklı gıda da doğru bir tarımla ulaşılabilecek bir şey. Dolayısı ile de sağlıklı gıdaya ulaşım noktasında neler yapabiliriz, kırsalı nasıl bilinçlendirebiliriz ve onlara nasıl örnek olabiliriz diye yola çıktık” dedi.

“ÖNCÜLÜK ETME HEDEFİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Çanakkale Belediyesi'nin tarımsal üretimin doğru ve bilimsel verilere dayanılarak daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için öncülük etme hedefinde olduğunu belirten Başkan Gökhan; “Tabi bizim burada yaptığımız şey çözüm odaklı değil. Ama biz burada bir önderlik etmek amacı ile uğraşıyoruz. Biraz önce Ziraat Fakültesi'nden gelen öğrenci arkadaşlarımız ile sohbet ettik. Onlara dedim ki; kravatlı ziraat mühendisi olmaz. Ziraat mühendisi lastik ayakkabılı, çizmeli tarlada çiftçinin yanında olur. Bunu ben icat etmedim. Bu çağdaş tarım yapan ülkelerde olan şeydir. O ülkelerde istediğin yere istediğin tohumu ekemezsin, istediğin gübreyi atamazsın, istediğin zaman sulayamazsın. Hepsi bir ziraat mühendisinin denetimi ve kontrolü ile gerçekleştirilir.  Ama biz bunu yapmıyoruz. Çanakkale bir tarım şehri olduğu için, tarımsal üretimde doğru bir anlayışın yerleşmesine ön ayak olması gereken bir yöre. Şu anda 10 tane coğrafi işaretli olan ürünümüz var. Şeftalisinden tutun da peynirine, domatesine kadar her şeyi var. Mevcut coğrafi işaretli ürünlerimize de yenilerini katmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile yerel kalkınma konusunda öncülük etme hedefimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Etkinlik konuşmaların ardından Başkan Gökhan ve katılımcıların oraklar ile yaptığı temsili hasat ve çeşitli ikramlar ile devam etti. Temsili hasat sonrasında atalık buğdaylar, biçerdöverler ile hasat edildi.
Bu haber 1943 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI