marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Assos’ta “Eko Turizm” Adıyla Yağma..

Tarih: 21-12-2020 06:19:23 Güncelleme: 21-12-2020 06:24:23 + -


Merkezi iktidarın 5 yıl önce çıkardığı “Eko Turizm” adı altında yapılaşmaya izin veren plan ve Assos sahillerini tehdit ediyor. Beton yığınlarının mantar gibi büyüğü Assos sahillerindeki yağmaya yerel iktidar olan CHP’nin il Genel Meclisinde da onay vermesi yada seyirci kalması büyük tepkilere yol açıyor.


Assos’ta “Eko Turizm” Adıyla Yağma..

Merkezi iktidarın 5 yıl önce çıkardığı “Eko Turizm” adı altında yapılaşmaya izin veren plan ve Assos sahillerini tehdit ediyor. Beton yığınlarının mantar gibi büyüğü Assos sahillerindeki yağmaya yerel iktidar olan CHP’nin il Genel Meclisinde da onay vermesi yada seyirci kalması büyük tepkilere yol açıyor.

 

2014-2015 yıllarında yürürlüğe giren 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında yürürlüğe giren ve Assos sahillerinde eko turizm alanı adı altında yapılaşmanın önü açılmıştı. Kararın sonuçları 5 yıl sonra kendini yavaş yavaş göstermeye başladı. Yapılar mantar gibi büyürken, yöre insanını endişe kapladı. Bölgede bu yönde imar izni almış yüzlerce dönüm tarla ve binlerce yapılaşma hakkı kazanmış arazi bulunuyor. Planlardan bihaber olan yerel halk arazilerin yok pahasına satarken, izinlerin büyük kentlerden gelen büyük rant çevrelerince alınmış olması da dikkat çekici bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

5 dönümden büyük tarımsal alan ve sahil kenarındaki araziler eko turizm adı altına imara açan, eko turizm adı altında konut yapılaşmasının yolunu da açmış oldu. Şimdi 5 yıl önce imar izinleri alan büyük şirketler yapıları dikmeye başladı. Bu gelişmeler yaşanırken, yerel iktidar olan CHP’nin İl Genel Meclisinde bu yapılaşma karşısında sessiz kalması hatta bazı projelere onay vermesi tepkilere yol açtı.

İNŞAATA BAŞLAMA OPERASYONU... NASIL YAPILIYOR?

-5000 m2 den küçük olmayan, tapudaki vasfı zeytinlik olmayan, kent veya imar planlı alanlar sınırlarında olmayan, köy meskun alanı sınırlarında olmayan, tarla vb. vasıflı bir kırsal arazi olacak.

-Bu arazinin, Harita kadastro bilgileri ilgili birimlerden alınıp, ilgili özel ofislerin hazırlayacağı plan ve haritalarla, il özel idaresine imar durumu başvurusu ve plan onayı talebinde bulunulacak.

-İl özel idaresi İmar ve kentsel iyileştirme müdürlüğü, konuyu inceleyip 20 civarındaki yerel bölge il müdürlüklerinden (hemen hemen bütün resmi kurumlardan) görüş isteyip, olumlu kararları toplayacak.(yani bu tür işlerin sonucundan hiçbir kurum kendini aklayamaz..)

-Bu görüşlere bağlı olarak, plan taslağı, harita kadastro, jeolojik-zemin etüdü gibi teknik belgeler özel bürolarca hazırlatılıp, il genel meçlisine sunulacak, il genel meclisi onaylayıp, (hiç kimse ak sütten çıkmış kaşık değil yani..) 30 gün askıda tutacak, plan kesinleşmiş olacak.

-Plana göre arazi varsa terkler yapılıp turizm tesis alanı olarak tarladan arsaya dönecek, yapılaşma koşulları (net alanın % 10 toplam inşaat alanı ve 2 katı geçmeyecek şekilde) belirlenecek, imar durum alınacak.

-Bu yapılaşma koşullarına göre özel mimarlık-mühendislik bürolarınca yapı proje ve belgeleri hazırlanıp onay için il özel idaresi – imar ve kentsel iyileştirme müdürlüğüne başvurulacak ve yapı ruhsatı alınacak.

-İnşaata başlanabilir. 5 yıl önce alınan izinler ile bu süreç sonunda başlayana yapılaşmalar Assos sahillerinde gözle görünür hale geldi.

 

HABERLE İLGİLİ MİMAR İSMAİL ERTEN'İN KÖŞE YAZISI İÇİN TIKLAYIN
Bu haber 12529 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI