thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Asırlık “Bayramiç Peyniri” Akademik Makale Oldu

Tarih: 28-04-2022 11:48:58 Güncelleme: 28-04-2022 11:50:58 + -


Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Dr. Yasin Özdemir, yüz yıldır bölgenin en değerli kahvaltı ürünlerinden olan ve geleneksel tarif ve yönteminden hiç vazgeçilmeyen Bayramiç Peyniri üzerine bir makale hazırladı.


Asırlık “Bayramiç Peyniri” Akademik Makale Oldu

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Dr. Yasin Özdemir, yüz yıldır bölgenin en değerli kahvaltı ürünlerinden olan ve geleneksel tarif ve yönteminden hiç vazgeçilmeyen Bayramiç Peyniri üzerine bir makale hazırladı.

 

Butik turizm ve Gastronomi turizmi açısından sadece Marmara Bölgesi’nin değil Türkiye’nin cazibe merkezi olan Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne özgün lezzetlerinden olan Bayramiç Peyniri geleneksel üretim yöntemleri ile yüz yıldır lezzet yolculuğuna devam ediyor. Kaz Dağları’nın eteklerinden beslenen inek, koyun ve keçi sütlerinden ya da bu hayvanlarının sütlerinin karışımlarından elde edilen Bayramiç Peyniri hem sağlık hem de özgün lezzetler açısından sürdürülebilir ve bölgenin yeni coğrafi işaretli ürünü olmayı bir asırdır hak ediyor.

 

ARTİSAN PEYNİR TÜRLERİNE ÖRNEK OLDU

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Dr. Yasin Özdemir, yüz yıldır bölgenin en değerli kahvaltı ürünlerinden olan ve geleneksel tarif ve yönteminden hiç vazgeçilmeyen Bayramiç Peyniri üzerine bir makale hazırladı. Hazırlanan makaleden edinilen bilgilere göre; “Bayramiç Peyniri, hazırlanan çalışmada, yetenekli peynir üreticilerinin bölgelere özgü geleneksel yöntemleri kullanılarak el veya basit araçlar ile küçük miktarlarda üretilen peynirler olarak ifade edilen artisan peynirine örnek olarak sunuldu. Artisan peynir üretimin de sadece kısmen veya tamamen elle peynir yapılmasının yanı sıra sütün temininde üreticinin kendi çiftliğinin sütünü veya civardaki çiftliklerin sütünü toplama ve küçük ölçekte üretim yapma kuralları da bulunuyor.”

ARTİSAN PEYNİRLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dr. Yasin Özdemir makalesinde Bayramiç Peyniri’nin özelliklerini ise şöyle anlattı; “Artisan peynirleri, esas olarak küçük partiler halinde el ile üretilen özel peynirler. Peynirciliğin asırlık geleneklerine özellikle dikkat ediliyor ve peynir üretimi sırasında makine kullanılmıyor. Artisan peynirlerinin karmaşık lezzeti, aromaları ve benzersiz görsel sunumu, onları endüstriyel peynirlerden ayırıyor. Artisan peyniri, geleneksel olarak üreticinin kendi inek, koyun ve keçi sürülerinden elde ettiği sütle yapılabilir. Amerikan Peynir Derneği tarafından yapılan tanıma göre Artisan peynirleri, birden fazla çiftlikten gelen sütün karıştırılmasıyla da yapılabilir.”

 

ARTİSAN PEYNİR GÖZÜYLE BAYRAMİÇ PEYNİRİ

Artisan Peynir türlerine örnek olarak makalesinde Bayramiç Peynirini gösteren Dr. Yasin Özdemir; “Bayramiç Peyniri el ve ustalık tecrübesi ile küçük miktarlarda üretilen bir peynir. Bayramiç Peyniri üreticileri çoğu zaman kendi hayvanlarına ait olan sütleri kullanıyor. Yani aslında Bayramiç Peyniri hem artisan hem de Amerikan Peynir Derneği tarafından yapılan çiftlik peyniri tanımlamasına uyan bir peynir. Bayramiç Peyniri tamamen el ile yapıldığı, küçük miktarlarda üretildiği, geleneksel yöntem ile işlendiği ve üreticinin kendi hayvanlarının veya aynı/yakın köydeki hayvanlarının sütünden yapıldığı için artisan peynir kavramını tam olarak karşılıyor. Üretimindeki ustalık ve sütün kalitesi sayesinde Bayramiç Peyniri kendine özgü lezzet ve aroma karakterleri taşıyor. Bayramiç Peynirinin kendine has olan bu özelliklerin oluşmasında, geleneksel peynir yapım sürecinin bir parçası olan olgunlaştırmanın da en az süt özelliği ve üretim yöntemi kadar etkili” ifadelerine yer verdi.

“BAYRAMİÇLİLER YÜZ YILDIR BU KADİM TARİFİ SAKLIYOR”

Kazdağlarından lezzetini alan Bayramiç Peynirine ve üreticilerine övgüler düzen Dr. Yasin Özdemir; “Hem Kaz Dağları civarında otlayan hayvanların sütünün lezzeti, hem de yüzyılların bilgi birikiminin getirdiği peynir ustalığı sayesinde Bayramiç Peyniri tüketicilerin beğenisini kazanmakta. Bayramiç Peynirinin artisan özelliğinin vurgulanması bu peyniri üreten butik üreticilere yeni bir pazarlama avantajı sunacak. Bayramiç Peynirinin coğrafi işaret tescili alması ise Bayramiç’e özgü olan bu kültür değerinin korunması açısından büyük önem arz ediyor” ifadelerine yer verdi.

 

“BAYRAMİÇ PEYNİRİ COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALMALI”

Dr. Yasin Özdemir Bayramiç Peyniri için en kısa sürede Coğrafi İşaret tescili alınması gerekliliğine dikkat çektiği makalesinde; “Bayramiç Peynirinin yalnızca artisan peynir şeklinde üretilmesi, bu üretim yöntemini bilenlerin sayısının az olması ve her geçen gün azalması ileride bu peynirin unutulmasına neden olabilir. Aynı zamanda Bayramiç Peynirinin bilinirliğini ve satış imkanlarını da kısıtlamakta. Bu nedenle Bayramiç Peyniri coğrafi işaret tescilinin sürdürülebilir üretim ve geleneğin korunması için şart olarak görülüyor.Başta Avrupa ve ABD’de olmak üzere artisan peynir kavramı yaygın olarak kullanılmakta. Artisan peynirler fabrikasyon ve büyük üretim yerine butik veya küçük ölçekli ve geleneksel yöntem ile üretilmiş peynir arayan tüketicilerin ilgisini çekiyor. Ancak ülkemizde artisan peynir kavramı pek bilinmemekte. Bayramiç Peyniri gibi değerli olmasına rağmen bilinirliği geniş kitlelere ulaşmamış peynir çeşitlerinin coğrafi işaret tescilinin yapılması ve artisan özelliklerinin duyurulması tüketicilerin geleneksel ve lezzetli peynirlere ulaşmasını da kolaylaştıracak” dedi.

 

BAYRAMİÇ ZİRAAT ODASINDAN TEŞEKKÜR

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, bu bilgilerin derlenmesinde sağladıkları bilimsel destek başta olmak üzere Bayramiç’e özgü ürünlerin coğrafi işaret süreçlerinin yürütülmesinde ve bu ürünlerin teknik ve bilimsel açıdan geliştirilmesinde sağladıkları destekten ötürü Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü İdarecilerine ve Enstitü uzmanlarından Dr. Yasin Özdemir’e teşekkürlerini sundu.
Bu haber 3096 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI