thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:AK Partili Başkana "Zimmete Geçirme" Suçlaması!

Tarih: 11-11-2019 06:27:21 Güncelleme: 12-11-2019 07:14:21 + -


AK Partili Başkan Sami Yavaş döneminde Umurbey belediyesine Hizmet ve Mal alınmamış ama ödeme yapılmış. Ödeme yapılan faturalar sahte olduğu Maliye Bakanlığınca tespit edilince; vurgun ortaya çıktı! Vergi Dairesi, Umurbey Belediyesine usulsüzlük cezası kesince; yeni Belediye Başkanı, eski Başkan hakkında Savcılığa Suç Duyurusunda bulundu!


AK Partili Başkana

Çanakkale'de eski bir belediye başkanı hakkında Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. AK Partili olduğu belirtilen Belediye başkanı hakkında yapılan suç duyurusunda; görevi süresinde "Nitelikli Zimmet Suçu" işlediği, zimmetine para geçirdiği ve kamu kurumu olan Belediyeyi bilerek zarara uğrattığı iddiaları bulunuyor!

 

31 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçları sonrasında seçimleri kazanan Belediye Başkanları, önceki dönemlerden oluşan zararları pankart yaptırarak Belediye hizmet binalarına astırmışlardı. Kimi Belediye Başkanları ise düzenledikleri toplantılarla Belediyelerin ne kadar borç yükü altına sokulduklarını açıklamışlardı. Fakat bir belediye var ki; bugüne kadar çok konuşulsa da ne kadar zarar uğratıldığı bir türlü açıklanmamıştı! Taksi plakaları, belediyede istihdam edilen personel iddiaları ile gündemden düşmeyen belediyenin AK Partili eski belediye başkanı hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu!

 

AK PARTİLİ ESKİ BAŞKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

31 Mart yerel seçimlerinde Umurbey Belde Belediye Başkanlığını kaybeden AK Partili Sami Yavaş hakkında Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. Umurbey Belediye Başkanı seçilen Dr.Erdal Doğan seçimleri kazandıktan sonra Mülkiye Müfettişlerini belediyeye davet ederek belediye hesaplarında inceleme başlattırdı.

ZİNCİRLEME SUÇ!

Mülkiye müfettişlerince yapılan incelemelerde ise Umurbey belediyesine; var olan ama hiçbir faaliyette bulunmayan şirket tarafından mal karşılığında birden fazla ve çeşitli miktarlarda fatura kesilerek ödeme yapıldığı edildi! Savcılığa sunulan faturaların 05 Temmuz 2017 tarihinden 24 Kasım 2017 tarihine kadar çeşitli sayıda ve tutarda olduğu öğrenildi.

 

YENİ KURULAN ŞİRKET VAR.. AMA ŞİRKETİN FAALİYETİ YOK!

AK Partili Sami Yavaş'ın belediye başkanlığı döneminde HANAY Orman Ürünleri Taşımacılık Peyzaj Çiçekçilik San.Tic. Ltd.Şti.'den kaba kum, çimento gibi malzemelerin satım işlemi olarak gösterilerek çeşitli tarihlerde fatura kesildiği tespit edildi. Umurbey Belediyesi Hayvancılık Gıda Tarım Taşımacılık Petrol Turizm İnş.San. Tic.Ltd.Şti.'nin müdürü olarak Sami Yavaş'ın belediyeye alınacak mal ve hizmetlerde kararlar aldığı ve ödemeler yaptığı belirtildi.

Müfettişlerde işte bu alış verişte şüpheli hareketler tespit etti. Öyle ki; HANAY Orman Ürünleri Taşımacılık Peyzaj Çiçekçilik San.Tic. Ltd.Şti.'nin faaliyetine 27 Nisan 2017 tarihinde başladığı ancak hiçbir ticari, zirai ve mesleki faaliyetinin bulunmadığı tespit edildi. Hiçbir faaliyette bulunmayan şirketin de Umurbey Belediyesine 05 Temmuz 2017 tarihinden 24 Kasım 2017 tarihine kadar çeşitli sayıda ve tutarda fatura kestiği tespit edildi.

 

HİZMET VEYA MAL ALINMAMIŞ AMA ÖDEMESİ YAPILMIŞ!

Savcılığa yapılan suç duyurusunda; şirket tarafından belediyeye kesilen faturalar karşılığında ödemesi yapılan hiçbir malzemenin belediyeye teslim edilmediği, teslim edildiği belirtilen mallarında söz konusu şirketin stok ve envanterlerinde olmadığı ile Umurbey Belediyesine teslim edildiğine, belediye tarafından teslim alındığına dair bir evrak olmadığı da şikayet dilekçesinde yer aldı.

 

Söz konusu şirketin hiçbir ticari ve mesleki faaliyeti olmamasına rağmen Umurbey Belediyesine kesilen faturaların karşılığında Belediye Başkanı ve şirket müdürü olarak AK Partili Sami Yavaş'ın fatura bedellerinin şirkete ödenmesi için imza attığı, sonrasında da şirkete fatura bedellerinin nakit ödendiği tespit edildi!

 

SAHTE FATURALARLA 66 BİN TL ÖDEME YAPILMIŞ!

Umurbey Belediye Başkanlığında dönemin AK Partili Belediye Başkanı Sami Yavaş hakkında yapılan suç duyurusunda sahte faturalar karşılığında belediye şirketinden 55 bin 720 TL tutarında, bu tutara ilaveten de KDV bedeli olarak 10 bin 39 lira, 60 kuruş toplamda 65 bin 749 lira 60 kuruş ödeme yapıldığı tespit edildiği öğrenildi. Yapılan ödemeler karşılığında herhangi bir mal veya hizmet karşılığı olmadan adı geçen şirkete ödeyerek belediye şirketinin zarara uğratıldığı belirtildi.

"NİTELİKLİ ZİMMET SUÇU İŞLEMİŞTİR!"

Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına AK Partili Sami Yavaş hakkında birden fazla suç işlediği istinadıyla suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Belli bir dönem içerisinde birden fazla kez sahte faturaya ödeme yapılması nedeniyle Zincirleme Suç işlendiği iddia edilirken; Yavaş hakkında TCK'nın 247-2 maddesince "Nitelikli Zimmet Suçu" işlediği, ayrıca sahte faturalar kesilmesi ve bunlara ödeme yapılması nedeniyle Vergi Usul Kanuna Aykırı işlem yapmak ve kamu kurumunu zarara uğratmak suçlamasında bulunuldu. Savcılığın ayrıca tespit edeceği suç unsurlarının da dikkate alınması, öte yandan belediye şirketine sahte fatura kesenler hakkında da suç duyurusu yapıldığı öğrenildi.
Bu haber 14228 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI