thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:AK Parti’de Çanakkaleli Krizi

Tarih: 26-02-2018 07:17:00 Güncelleme: 26-02-2018 07:20:00 + -


Gençlik Kolları Başkanlığı için İl Başkanı Yeşim Karadağ “Mutlaka bir Çanakkaleli olmalı” derken, Gurup Başkan Vekili Bülent Turan’ın Elazığlı bir üniversite öğrencisi Burak Balık’ı önermesi tartışma yarattı…


AK Parti’de Çanakkaleli Krizi

İl Kongresi Sonrası Bülent Turan ile Yeşim Karadağ arasında başlayan gerginlik Gençlik Kolları seçimleri öncesi de patlak verince, kongrenin iptal edilmesine sebep oldu.  Genel Merkez’in mevcut Gençlik Kolları Başkanı Mefail Ceylan ile devam etmeme kararın ardından başlayan süreçte 4 isim göreve talip oldu. Halit Kubilay Fırat, Yiğit Akkoyun, Erhan Taşkınar ve Burak Balık’ın isimleri Genel Merkeze gönderildi. Bu süreçte Yeşim Karadağ Çanakkaleli Yiğit Akkoyun’u, Bülent Turan ise Elazığlı Üniversite öğrencisi Burak Balık’ın tek aday olması için Genel Merkeze görüş bildirdi. Genel Merkez Yiğit Akkoyun’un olmayacağını belirtmesi üzerine Yeşim Karadağ bu kez desteğini Kubilay Fırat’a yöneltti.

Herkes kimin Gençlik Kolları Başkanı olacağını merak ederken, Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş Tiweter’dan Burak Balık’ın atandığını duyurdu. Saatler 17.00’yi gösteriyordu. Tepkiler ise ardı ardına gelmeye başladı. Burak Balık’ın Çanakkaleli olmadığından, alkol alırken resimlerine kadar birçok paylaşım oldu.

 

İlk Tepki İse Yiğit Akkoyun’un Ağabeyinden Geldi

Yeşim Karadağ ve Bülent Turan’ın adayları üzerinde devam eden krizde kazanan Bülent Turan ve adayı olurken; sosyal medyadan da tepkiler gecikmedi. AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı için ismi geçen kişilerden Yiğit Akkoyun’un ağabeyi Halil Akkoyun’un yaptığı paylaşım ise adeta deprem etkisi yarattı. Mefail Ceylan’ın Kıbrıs’ta gece kulübünde çekilmiş fotoğraf ile Kongreye başkan adayı olarak tek isim girecek olan Burak Balık’ın barlarda ve alkol şişeleri ile çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan Halil Akkoyun; “AK Parti Gençlik başkanı Burak Balık. Çanakkale böylesini seviyor. Eski başkan ve yeni başkan sizi tebrik ediyorum. Yapanlardan gurur duyuyoruz. Çanakkale’yi bu genci yapanları tebrik ediyorum. Eski gençlik kolları başkanı da aynı bu da yenisi. Bu daha hızlı. Çanakkale Ak parti Gençlik kolları Başkanı. Giden geleni aratırmış Ama bunlar aynı biri kulüplerdeydi. Biri de barlarda. Çok beklersiniz Çanakkale’yi kazanırız diye...” şeklinde peş peşe paylaşımlar yaması dikkat çekti.

Son gülen Bülent Turan oldu

Saatler 20.00’yi gösterirken, bu kez Yeşim Karadağ’ın hamlesi geldi. Yine Sosyal Medya üzerinde Kongre sürecinin iptal edildiği duyuruluyordu. Ak Partide ilk kez yaşanan olayda. Bülent Turan ile Yeşim Karadağ arasındaki kriz kongrenin iptaline neden olmuştu. Oysa hafta sonunda Gençlik Kolları İl Kongresi yapılacak, bir Genel Başkan Yardımcısı da kongreye katılacaktı. Saatler 23.00’ü gösterirken bu kez Bülent Turan Kanadından hamle geldi. Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, Burak Balık’ın Gençlik Kolları İl Başkanlığının hayırlı olması twitini attı. Sonra Burak Balık’ın iptal edilen kongre sürecinden vekaleten Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüteceği duyuruldu. Bu yaşanan krizde son gülen taraf Bülent Turan olmuştu. Kongre sürecinin nasıl son bulacağı ise parti çevrelerinde merak edilen konular arasında yer aldı.

Çanakkaleliler ikinci plana itiliyor

Burak Balık’ın vekaleten de olsa atanmasının ardından Ak Partide Çanakkaleli tartışması alevlendi. Partide çığ gibi büyüyen tepkilerde siyasette ve bürokraside Çanakkalelilerin ikinci plana itilmesi iddiaları gündeme geldi.

 

Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Av Bülent Turan Mecidiye Camiinde ki açılışta yaptığı konuşmada Çanakkaleli tartışmalarına tepki gösterdi. Turan " Çanakkale kimsenin babasının malı değildir. Çanakkale de yaşayan Çanakkale'de oturan herkes Çanakkalelidir. Çanakkale’yi seven, üreten kim varsa Çanakkalelidir. Verilen görevleri başımızın tacıdır. Onun dışında hesabı bozulan 3-5 kişinin dedikodularına Polemiklerine izin vermeyin. Biz işimizi yapıyoruz” dedi.

 

GESTAŞ’ta Çanakkalelilerin işten çıkartılması, İthal yöneticilerin ve çalışanları getirilmesi de tepki toplamıştı. Bürokraside ise son yıllarda Çanakkalelilerin ikinci plana atılması tepti toplamıştı. Gençlik Kolları sürecinde bu tartışmaların da yeniden alevlendiği gözlendi.
Bu haber 11298 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI