marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:AK Parti Çanakkale'de Sınıfta Kaldı

Tarih: 08-04-2019 06:21:35 Güncelleme: 08-04-2019 07:31:35 + -


31 Mart Yerel Seçimlerinde Ak Parti Çanakkale'de , üç ilçe belediyesini ve İl Genel Meclisinde çoğunluğu CHP'ye kaptırdı. Milletvekilleri seçim sonrası yaptıkları değerlendirmede faturayı teşkilatlara çıkarttılar. Özeleştiri yapmadılar.


AK Parti Çanakkale'de Sınıfta Kaldı

İL GENEL MECLİSİNDE ÇOĞUNLUK GİTTİ

31 mart seçimlerinde Çanakkale'de 401 bin 385 seçmenin 354 bin 545'i sandık başına gitti. Kullanılan oyların 344 bin 715 i geçerli sayıldı. İl Genel Meclisi oylarına göre CHP %41,31 oy oranı ve 142 bin 418 oy ile birinci parti oldu. Ak Parti ise %41.22 oy oranı 142 bin 085 oy sayısı ile ikinci parti oldu. İyi Parti %9,45 oy oranı ve 32 bin 571 oy sayısı ile üçüncü parti olurken, MHP ise %4.82 oy oranı ve 16 bin 618 oy sayısı ile dördüncü parti oldu. Bu oranlar ile CHP İl Genel Meclisine 18, Ak Parti 15 ve MHP 1 meclis üyesi sokabildi. Ak Parti bu sonuçla tarihinde ilk kez il Genel Meclisinde çoğunluğu ve yönetim erkin CHP'ye kaptırdı.

 

3 İLÇEDE SEÇİM KAYBEDİLDİ

Belediye seçimleri için kullanılan oylardan sonra ise Ak Parti Çanakkale'de tam üç kalesini kaybetti, İki dönemdir yönetimde olduğu Çan'da, üç dönemdir yönetimde olduğu Ayvacıkta, Ve çok büyük beklentilerin olduğu Bayramiç'te Ak Parti yönetimleri CHP'ye kaptırdı. Ak Partinin tek zafer kazandığı yer ise Biga oldu. Biga'da CHP ye tam anlamda şok yaşatıldı.  31 mart seçimlerinde 23 Belediyeden AK PARTİ 10'unu kazandı; Karabiga Belde Belediyesi - Ahmet Elbi, Gümüşçay Belde Belediyesi - Adnan Pastırmacı, Terzialan Belde Belediyesi - Tuncay Güyman, Geyikli Belde Belediyesi - Mevlüt Oruçoğlu, Evreşe Belde Belediyesi - A.Kamil Soyuak, Kalkım Belde Belediyesi - İbrahim Taşkın, Biga Belediyesi - Bülent Erdoğan, Ezine Belediyesi - Güray Yüksel, Lapseki Belediyesi - Eyüp Yılmaz, Yenice Belediyesi - Veysel Acar seçimleri kazanan isimler oldu.Buna karışı CHP ise 11 ilçenin 5 ini kazanırken 6 belde de seçimlerden zafer ile ayrıldı. Kaybedilen üç ilçe belediyesi kazanılan Biga Belediyesi zaferini gölgede bıraktı.

MERKEZDE FARK BÜYÜDÜ

Yerel Seçimlerin şüphesiz en dikkat çeken mekanı Çanakkale Merkezdi. Kurulduğu günden buyana Çanakkale merkezde seçim kaybeden Ak Parti 31 martta zafere ulaşmayı hedefliyordu. Ak Partinin MHP ile yaptığı Cumhur İttifakına karşı CHP'nin İyi Parti ile yaptığı Millet İttifakı karşı karşıya geldi. Seçimin sonucunda Ak Parti Adayı Ayhan Gider, 24 haziranda Ak Parti ve MHP'nin Çanakkale merkezde bulunan oylarını 600 civarında arttırsa da , CHP'nin ezici üstünlüğüne karşı koyamadı. Ayhan Gider seçimlerde 27 bin 92 oyda kalırken, Ülgür Gökhan ise 46 bin 180 oy alarak üst üste dördüncü zaferini kazanmış oldu. Bu kez fark 19 bin 88'e çıktığı Çanakkale Merkezde, Ak Parti 7 mahallede de CHP'ye üstünlük sağlayamadı. Daha öncesi seçimlerde kalesi olan Fevzipaşa mahallesini de kaybeden Ak Parti'de seçim sürece sorgulanmaya başlandı.

AYHAN GİDER'E YALNIZ KALDI

Seçim sırasında Ayhan Gider Neredeyse yalnız başına savaş verdi. Zaman zaman partideki bir kesim tarafından sabote edildiği bile iddia edildi. Teşkilatlar hatta Belediye Meclis üyeleri bile Ayhan Gider'i yalnız bıraktı. Hatta MHP bile Ak Partiden daha fazla Ayhan Gider'e destek verdi.  Bülent Turan , seçimde ağırlığı Lapseki'de hissettirirken merkezde neredeyse hiç yoktu. Bülent turan Medyası olarak bilinen gazeteler ise seçimde neredeyse Ayhan Gider'in karşısında yer aldılar. Hatta Ülgür Gökhan'ı desteklediler. Seçimin kaybedildiği merkez, Ayvacık ve Bayramiç üvey evlat muamelesi gördü. Ak Partide Yaşanan yenilginin sonrası eleştirilerinde hedefinde teşkilatlar var. Partide İl ve Merkez ilçe teşkilatının görevden alınmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimden önce Bülent turan ve Jülide İskenderoğlu'nun İl ve Merkez ilçenin değiştirilmesi için Genel Merkeze gittiği dahi iddia ediliyor. Diğer taraftan bürokrasinin de hizmetler konusunda yetersiz kaldığı, vatandaşların özellikle resmi kurumların hizmetleri konusunda yaptıkları eleştirilere cevap vermekte zorluk çekildiği gözlendi. Özellikle sağlık sektöründe halkın şikayetleri Ak Partili yöneticileri en çok zora sokan konuların başında geldi. Parti çevrelerinde il sağlık Müdürünün seçim sonrası ilk görevden alınacak bürokratlardan biri olduğu iddia ediliyor.
Bu haber 16372 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI