thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:89 Yaşındaki Hastaya Koroner By-Pass Ameliyatı Yapıldı

Tarih: 17-12-2022 06:50:10 Güncelleme: 17-12-2022 07:24:10 + -


Kalbinde 3 büyük damarının yüzde 90'ın üzerinde daraldığı ve hayati tehlikesi olduğu tespit edilen 89 yaşındaki Hatice Zayim adındaki vatandaşa koroner bypass ameliyatı yapıldı. Son derece başarılı geçen ameliyatın ardından hızla iyileşerek sağlığına kavuşan hasta hayata yeniden dönerek ameliyattan 8 gün sonra evine taburcu edildi.


89 Yaşındaki Hastaya Koroner By-Pass Ameliyatı Yapıldı

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan 89 yaşındaki Hatice Zayim isimli vatandaşın evinde aniden rahatsızlanması üzerine Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Kardiyoloji uzmanı Dr. Hicran Yıldız Şimşek tarafından yapılan Koroner Anjiyografi sonucunda Hatice Zayim’in kalbinin 3 damarının yüzde 90’ın üzerinde daraldığı ve tıkanmak üzere olduğu anlaşıldı. Koroner bypass ameliyatı kararı alınan hastaya 5 Aralık 2022 tarihinde Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Dr. Engin Gürcü ve Dr. Buğra Destan tarafından bypass ameliyatı yapıldı. Son derece başarılı geçen ameliyatın ardından hızla iyileşerek sağlığına kavuşan Hatice Zayim, hayata yeniden dönerek ameliyattan 8 gün sonra evine taburcu edildi.

 

8 GÜNDE TABURCU EDİLDİ!

Yaşlı hastalarda koroner bypass ameliyatında komplikasyon görülme oranının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Engin Gürcü “Felç, böbrek ve solunum yetmezliği gibi komplikasyonların yanı sıra yaraların geç iyileştiği durumlarla da karşılaşılabiliyoruz. Yaşlı hastalarda kalp damarları dışındaki damarlarda mesela beyni besleyen damarlarda kireçlenmeler, kolesterol plaklarının birikmesi gibi durumlar biraz daha fazla oluyor. O nedenle ameliyat sonrası komplikasyon risklerinin artabilme ihtimali var ama bu hiçbir zaman ameliyata engel değil. Çünkü ameliyat öncesi detaylı bir tarama yaparak risk durumuna bakıyoruz. Özellikle beyine giden damarları gözden geçiriyoruz. Gerekirse daha ileri tetkikler yaparak ameliyat sonrası oluşabilecek riskler varsa onları saptıyoruz. Ardından da hastayla ve yakınlarıyla durumu değerlendirerek bir karar veriyoruz. 89 yaşındaki hastamızda yapılan kontroller sonrası ameliyat için uygun olduğunu belirledik ve ailesinin de onayı ile operasyon kararı verdik. Birçok hastanenin risk olarak gördüğü ve kabul etmediği bu ameliyatı yaklaşık üç saatte, üç damara bypass uygulayarak tamamladık. Ameliyat sonrası iki gün yoğun bakım ünitesinde kalan ve hiçbir komplikasyon gelişmeyen hastamızı taburcu etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

Ameliyatı başarıyla geçen ve taburcu olan 89 yaşındaki Hatice Zayim’e geçmiş olsun dileklerini ileten hastane Başhekimi Op. Dr. Hasan Keser “KVC ekibimizde şu an 5 Kalp Damar Cerrahisi Uzmanımız mevcut. Başarılı ekibimizle her yıl 200 üzerinde kalp ameliyatı yapılmaktadır. Çalışmalarımızı her zaman bir üst seviyeye taşıyarak halkımıza kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.
Bu haber 3528 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI